ماهیت انسان به معنویت آن برمی‌گردد

۱۳۸۹/۱۱/۰۱ - ۱۴:۰۹ - کد خبر: 23611
سلامت نیوز : یك جراح مغز و اعصاب گفت: ماهیت انسان به معنویت آن برمی‌گردد. دعا و ذكر قبل از عمل جراحی می‌تواند موجب بروز آرامش هنگام عمل می‌شود.

به گزارش  فارس، محمود طباطبایی در همایش مقدمه‌ای بر سلامت معنویت كه در فرهنگستان علوم برگزار شد، افزود:‌ ماهیت انسان به معنویت آن برمی‌گردد.

وی گفت:در فرهنگ اسلامی ما مفاهیمی وجود دارد و كارهایی می‌توان انجام داد كه افرادی مانند سید رضی به وجود آید. سید رضی كسی بود كه مادرش هنگام شیردادن به او همیشه وضو داشت.

این جراح مغز و اعصاب افزود: وضو گرفتن قبل از خواب اثر معنوی بسیار زیادی دارد در حالی كه وضو یك ظاهر فیزیكی است ولی سرشار از معنویت است.

طباطبایی گفت: گفتن بسم الله در ابتدای كار موجب می‌شود كار به خوبی انجام شود و خداوند در انجام آن به انسان كمك كند. اگر یك جراح قبل از عمل بسم‌الله بگوید و با معنویت عمل جراحی خود را شروع كند، بسیار مؤثرتر از كسی است كه بدون نام خدا كار خود را آغاز كند. اگر بیمار به طبیب خود اعتماد داشته باشد، نتیجه نیز می‌تواند خوب باشد.

وی افزود: زمانی كه بیمار وارد بیمارستان می‌شود، استرس زیادی دارد و در زمان بیهوشی قبل از عمل بسیار نگران و هراسان است و می‌توان با یك كار بسیار ساده مانند خواندن دعای فرج یا حتی یك حمد یا سوره آرامش را به او هدیه كرد.

این جراح مغز و اعصاب اضافه كرد: بسیاری از بیمارانی كه بعد از تمام شدن عمل به هوش می‌آیند، لذت خواندن سوره حمد قبل از بیهوش شدن را هیچ وقت از خاطر نمی‌برند و حتی برخی از پزشكان زنان معتقدند كه اگر برای زنانی كه بعد از زایمان به بخش آورده می‌شوند اذان گفته شود در بهبود روحیه و آرامش آنها بسیار تأثیرگزار است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.80704s, 18q