مرگ زودرس 10هزار و600 ایرانی بر اثرآلودگی هوا تا سال 2012

۱۳۸۹/۱۱/۰۲ - ۱۰:۱۶ - کد خبر: 23644
مرگ زودرس 10هزار و600 ایرانی بر اثرآلودگی هوا تا سال 2012
سلامت نیوز :رییس مركز سلامت محیط وكار وزارت بهداشت گفت: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی تا سال 2012 در ایران 10هزار و 600 نفر براثر آلودگی هوا دچار مرگ زودرس می شوند كه یك سوم این تعداد مربوط به شهر تهران و یك سوم دیگر مربوط به استان های درگیر گردوغبار است.

دكتر ندافی در جلسه هم اندیشی كاهش معضلات آلودگی هوای شهری افزود: بر اساس مدل ریاضی در سال 86 ، 2658 نفر بر اثر ذرات معلق، 15 نفر براثر میزان co و 72 نفر بر اساس میزان اوزون موجود درهوا جان خود را از دست دادند.

وی در ادامه از قرار گرفتن اطلاعات روزانه میزان آلودگی هوای تهران از اول بهمن ماه سال جاری روی سایت وزارت بهداشت(وب دا) خبر داد و گفت:تمام گزارش‌ها براساس استانداردهای موجود درباره آلودگی هوا تنظیم می شود.

ندافی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار كرد: به ازای مصرف هر واحد سوخت در كشور، آلاینده‌های مختلفی در هوا پخش می شود و هر منبع سوختی دارای سهمی در آلودگی هوا است و سهم منابع متحرك درمیزان آلودگی هوا 89 است.

رئیس مركز سلامت محیط وكار وزارت بهداشت با اشاره به فعالیت 37 ایستگاه سنجش آلودگی هوا در تهران اظهار كرد: مهمترین مشكلی كه درحال حاضر باعث تشدید آلودگی هوا در تهران می‌شود مربوط به جمعیت، مصرف سرانه و میزان سوخت مصرفی است.

وی افزود: استانداردهای ملی آلاینده‌های آلودگی هوا كه برای سال 90-88 اعلام شده است به مواردی مانند میزان ذرات معلق، مونوكسید كربن، دی اكسید گوگرد، ازن ودیگرآلاینده ها مربوط می‌شود و دست پیدا كردن به این موارد در هر روز دست نیافتنی است.

رییس مركز سلامت محیط وكار وزارت بهداشت درباره ذرات معلق هوا اظهاركرد: ذرات معلق موجود در هوا خطرناك‌ترین آلاینده ای است كه باعث مرگ و میر افراد شهرنشین می شود و خوشبختانه در این چند روز میزان این آلاینده به بسیار كاهش یافته است.

ندافی با بیان اینكه میزان آلودگی هوا ارتباطی به تغییر فصل ندارد، گفت:یكی از مواردی كه درطول آلودگی هوا مشاهده می شود، وجود ارتباط بین ارجاع به اور‍ژانس كشور ومیزان آلودگی هواست. چراكه نتایج مطالعات نشان می دهد كه مشكلات تنفسی وقلبی با افزایش آلودگی هوا رابطه مستقیمی دارد.

وی در پایان تصریح كرد: برای كاهش میزان آلودگی هوا باید برنامه جامع آلودگی هوای تهران هرچه سریع‌تر بازنگری و با جدیت اجرایی شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22062s, 18q