زیاد بخورید ، لاغر بمانید

۱۳۸۹/۱۱/۰۴ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 23779
زیاد بخورید ، لاغر بمانید
سلامت نیوز : گرسنگی احساس ناخوشایندی است كه می‌تواند فرد را با مشكلات زیادی روبه‌رو كند؛ تمركز او را از بین ببرد و باعث سردرد و خستگی شود ، بنابراین اگر شما هم می‌خواهید لاغر شوید و وزنتان كاهش یابد، بهتر است دقت كنید زیاد گرسنه نمانید. در حقیقت اگر رژیمی متعادل و مناسب انتخاب كنید، در طولانی مدت اذیت نمی‌شوید و به وزن ایدآل خود هم خواهید رسید.

غذای بیشتر با كالری كمتر
برای رسیدن به وزن مطلوب ابتدا لازم است به مفهوم چگالی كالری دقت كنید. چگالی كالری به مقدار كالری موجود در میزان مشخصی از ماده غذایی گفته می‌شود. بنابراین بهتر است برای كاهش وزن بتوانیم از مواد غذایی خاصی استفاده كنیم كه كالری آنها در حجم زیاد كم باشد.

عوامل موثر در انتخاب رژیم غذایی
3 عامل اصلی و كلیدی در این رابطه وجود دارند كه بهتر است از آنها غافل نشویم. اولین مورد آب موجود در مواد غذایی است. بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات حاوی مقدار زیادی آب هستند. آب موجود در این مواد سبب می‌شود حجم و وزن این مواد غذایی افزایش یافته ولی هیچ كالری اضافی دریافت نشود. شاید به همین دلیل متخصصان توصیه می‌كنند از میوه و سبزیجات به اندازه كافی در برنامه غذایی خود استفاده كنید. به عنوان مثال، 90 درصد گریپ فروت آب است و نصف آن تنها 39 كالری دارد. هویج تازه و خام هم چیزی حدود 88 درصد از آب تشكیل شده است، به همین دلیل می‌بینیم كه مصرف میوه و سبزیجات در حد متعادل و به اندازه كافی مشكلی ایجاد نمی‌كند.

دومین عامل مهم، فیبر موجود در مواد غذایی است. غذاهایی با میزان بالای فیبر برای هضم، به مدت زمان بیشتری نیاز داشته و بنابراین باعث می‌شوند شما مدت زمان بیشتری احساس سیری كنید. اگر بخواهیم به غذاهایی با فیبر بالا اشاره كنیم میوه‌ها و سبزیجات و غلات سبوس‌دار بهترین نمونه‌ها هستند.

سومین موضوعی كه باید در رژیم غذایی در نظر داشته باشیم، چربی‌ها هستند. چربی بر خلاف موارد فوق عمل كرده و حجم كمی از آن سرشار از كالری است. به عنوان مثال یك قاشق چایخوری كره، كالری بالایی دارد. البته اغلب میوه‌ها و سبزیجات، چربی زیادی ندارند اما مواد غذایی خاصی مانند مواد لبنی و گوشت‌‌های مختلف یا غذاهایی كه با چربی اضافه تهیه می‌شوند، سرشار از كالری هستند.

تغییر عادت و برنامه زندگی همواره كاری سخت و دشوار است، تغییر رژیم غذایی هم همین طور. اما اگر واقعاً می‌خواهید تغییری ایجاد كنید در مرحله اول باید بدانید كدامیك از مواد غذایی از نظر چگالی كالری مناسب‌ترند. در این نوشتار به نكاتی اشاره می‌كنیم تا بتوانید بهتر و راحت‌تر تصمیم‌گیری كنید.

سبزیجات: سبزیجات معمولاً كالری كمی دارند. بنابراین بهتر است سبزیجات بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه كنید. می‌توانید مصرف غذاهای گوشتی را كاهش داده و به جای آن غذاهایی را كه با سبزیجات تهیه می‌شوند جایگزین آن كنید. همچنین خیلی بهتر است اگر میان‌وعده‌هایی از سبزی‌های مختلف ـ بهتر است خام هم باشد ـ آماده كرده و در طول روز از آنها استفاده كنید.

میوه‌ها: عملاً تمام انواع میوه‌ها می‌توانند جزئی از یك رژیم سالم باشند، اما میان آنها هم می‌شود انتخاب‌های مناسب‌تری داشت. برخی از میوه‌ها كالری بیشتری دارند در حالی كه همه این گونه نیستند. خوردن میوه خام و تازه یا منجمد، از بهترین انتخاب‌ها هستند. در مقابل، آب میوه‌ها و میوه‌های خشك به دلیل داشتن مقدار زیادی قند، باعث افزایش كالری مصرفی شده و در نتیجه توصیه نمی‌شوند.

كربوهیدرات‌ها: بدن ما برای انجام وظایف خود به انرژی نیاز دارد كه كربوهیدرات‌ها منبع اصلی تهیه آن هستند. اما بهتر است هنگامی كه می‌خواهید كربوهیدرات‌ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید، بیشتر از موادی مانند نان‌های سبوس‌دار استفاده كنید تا فیبر كافی هم تامین شود.

چربی‌ها: با این‌كه گفته می‌شود چربی‌ها كالری زیادی دارند، اما میان چربی‌ها هم انواع سالم‌تر و مناسب‌تری وجود دارد. به همین دلیل بهتر است از انواع مفید و سالم آن به میزان مناسب استفاده شود. به عنوان مثال روغن زیتون یكی از انواع مفید و مناسب چربی‌هاست، اما باز هم باید به میزان مناسب استفاده شود.

همیشه این نكته را به خاطر داشته باشید كه برای لاغر شدن و كاهش وزن، لازم نیست دائم گرسنه باشید. با افزودن مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات سبوس‌دار به رژیم غذایی خود، احساس سیری می‌كنید، در حالی كه كالری كمتری هم مصرف شده است. با این كار احساس بهتری داشته و از رژیم خود نیز خسته نمی‌شوید.

منبع :جام جم - نیلوفر اسعدی بیگی
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.80399s, 19q