فروش بدون نسخه ترامادول جزء تخلفات داروخانه محسوب می‌شود

۱۳۸۹/۱۱/۰۶ - ۱۴:۲۴ - کد خبر: 23848
سلامت نیوز :دبیر انجمن داروسازان ایران گفت:فروش بدون نسخه ترامادول جزء تخلفات داروخانه محسوب می‌شود و دانشگاه‌های علوم پزشكی باید روی آنها نظارت و بازرسی داشته باشند.

سیدمهدی سجادی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: داروهای مسكنی كه تركیبات مخدر با مشتقات كدئین را دارند بیشتر برای دردهای شدید و موارد حاد توسط پزشك متخصص یا در برخی موارد پزشكان عمومی تجویز می‌شود و حتما باید در طی دوره مصرفی كه پزشك تجویز كرده است استفاده شود.

وی بیان اینكه مصرف خودسرانه این دارو توصیه نمی‌شود افزود: در داروخانه‌ها داروسازانی كه به عنوان مسئول فنی وجود دارند بر این نكته واقفند كه داروهای مخدر باید با نظر پزشك و حتما با وجود نسخه به بیماران داده شود.

سجادی با بیان اینكه بیماران نیز نباید در این زمینه اصراری داشته باشند ادامه داد: برخی اوقات بیماران مصر می‌شوند تا دارو را از داروخانه تحویل بگیرند بویژه اینكه مصرف برخی از داروها مانند ترامادول و كدئین بدون نسخه ممنوع است.

وی اضافه كرد: عرضه داروی مخدر بویژه ترامادول قطعا از طرف داروخانه‌ها توصیه نمی‌شود البته ممكن در برخی موارد داروساز تشخیص دهد كه بیمار به این دارو نیاز دارد و به بیمار داروی استامینوفن كدئین را تجویز كند.

دبیر انجمن داروسازان ایران خاطرنشان كرد: مصرف خودسرانه ترامادول موجب ایجاد وابستگی شدید به این دارو می‌شود كه بسیار خطرناك است و بشدت بیمار را دچار مشكل خواهد كرد.

وی افزود: اگر موردی پیش آید كه داروخانه به بیماران بدون نسخه داروی ترامادول یا كدئین را بدهد جزو تخلفات داروخانه محسوب می‌شود و دانشگاه‌های علوم پزشكی با آن داروخانه برخورد خواهند كرد.

سجادی اضافه كرد: بیشتر داروخانه‌ها این موضوع را رعایت می‌كنند اما برخی داروخانه‌ها هم هستند كه فروش بدون نسخه ترامادول را دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11454s, 19q