۴ علت مشکل شنوایی در ایران

۱۳۹۶/۱۲/۰۹ - ۱۴:۰۰ - کد خبر: 238803
۴ علت مشکل شنوایی در ایران

سلامت نیوز:نایب رئیس انجمن شنوایی شناسان استان تهران با اشاره به نزدیکی مراسم چهارشنبه‌ آخر سال از خانواده‌ها خواست از آسیب‌های شنوایی ناشی از ضربه‌های صوتی به فرزندان خود جلوگیری کنند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، سمیرا دولت آبادی - عضو هیات مدیره انجمن شنوایی شناسان استان تهران اظهار داشت: با توجه به نامگذاری روز دوازدهم اسفندماه به عنوان روز جهانی حفاظت از شنوایی، انجمن علمی شنوایی شناسان استان تهران به منظور فرهنگ سازی و افزایش آگاهی شهروندان از عوامل ایجاد کم شنوایی و راههای پیشگیری و مقابله با آنها اقدام به برگزاری برنامه‌های متنوعی در سطح شهر تهران کرده است. گزیده‌ این برنامه‌ها شامل برگزاری غرفه‌ حفاظت از شنوایی در روز جمعه یازدهم اسفندماه جاری در بوستان آب و آتش خواهد بود.

دولت آبادی همچنین خبر داد که برگزاری مسابقه‌ ویژه‌ مقاله نویسی با موضوعات مربوطه، استقرار پایگاههای اطلاع رسانی با حضور کارشناسان در میادین اصلی شهر تهران، در روز شنبه و راهنمایی و مشاوره مراجعه کنندگان از برنامه های دیگر این انجمن خواهد بود.

وی ضمن بیان اینکه، مقادیر قابل توجهی بروشور اطلاع رسانی درباره سلامت شنوایی چاپ شده و برای توزیع و ارائه به شهروندان آماده است،گفت: برگزاری سخنرانی‌هایی با موضوع انواع آسیب‌های شنوایی و روش‌های پیشگیری از آن در سطح مدارس شهر تهران توسط کارشناسان شنوایی شناسی، از دیگر برنامه‌های انجمن است.

دولت آبادی با اشاره به اینکه، شنوایی یکی از مهمترین حواس پنج گانه‌ انسان و دریچه ارتباطی با نغمه‌های خوش زندگی است، گفت: مشکلات شنوایی و بیماریهای مربوط به گوش ممکن است پیامدهایی همچون، کاهش شنوایی، عدم درک گفتار، سرگیجه، عدم تعادل و ...را به دنبال داشته باشد.

وی تاکید کرد: مشکل شنوایی می‌تواند جنبه‌های مختلف زندگی فرد اعم از زندگی اجتماعی، عاطفی، اقتصادی و ... را تحت تاثیر قرار داده و فرد را به ورطه انزوا بکشاند.

دولت آبادی درباره تاثیر زندگی در شهرهای صنعتی بر سلامت شنوایی گفت: امروزه با توجه به صنعتی شدن زندگی‌ها، انواع و اقسام آلودگی‌های صوتی موجود در محیط کار و زندگی افراد، مصرف بی‌رویه‌ی داروها، تغدیه نامناسب، استرس و فشارهای روحی و روانی، می‌توان گفت که سلامت شنوایی مردم در خطر است.

وی افزود: همچنین با توجه به شیوع بیماریهای مزمنی مانند دیابت، فشار خون، چربی خون و... از همه مهمتر، افزایش بالای سالمندی در جامعه، ضرورت افزایش آگاهی عمومی از روش‌های حفاظت از شنوایی و پیشگیری از ایجاد انواع آسیب‌های شنوایی بیش از پیش احساس می‌شود.

گفتنی است خانوادهای تهرانی می‌توانند در روز جمعه، یازدهم اسفندماه جاری از پایگاه مستقر در بوستان آب و آتش دیدن کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.26456s, 19q