پزشکی قانونی استان تهران:

مسمومیت با گاز منواکسید کربن جان ۱۲۹ نفر را گرفت

۱۳۹۶/۱۲/۱۵ - ۱۰:۳۶ - کد خبر: 239238
مسمومیت با گاز منواکسید کربن جان ۱۲۹ نفر را گرفت

سلامت نیوز:پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد: ۱۲۹ نفر طی ۱۰ ماه امسال به دلیل مسمومیت با گاز منواکسید کربن جان خود را از دست دادند.

به گزارش سلامت نیوز، پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد: 129 نفر طی 10 ماه امسال به دلیل فوت ناشی از مسمومیت با گاز منواکسید کربن جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که تعداد فوت ناشی از گاز، 144 نفر اعلام شده بود 10 درصد کاهش یافته است همچنین ازاین تعداد 98 نفر مرد و 31 نفر زن بوده‌اند.

گاز CO گازی‌است سمی که از احتراق ناقص کربن به وجود می آید که رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل آن را قاتل خاموش می‌نامند.وقتی CO وارد سیستم تنفسی شخصی شود بلافاصله با گلبول های قرمز شخص وارد واکنش شده و باعث می شود تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد که اولین عوارض این مساله در ابتدا سوزش چشم‌ها و پس از سپری شدن زمانی بین 1 الی 2 ساعت بسته به غلظت گاز کربن مونواکسید موجود در مکان فرد احساس خواب آلودگی و احساس خستگی مفرط می‌کند.

در این حات اعضای بدن گِزگِز کرده و اگر بدن شخص حساس باشد دچار خونریزی بینی می‌شود. اگر شخص سعی کند سرپا باید دچار سرگیجه به همراه حالت تهوع شده و چشم‌ها در این حالت اغلب سیاهی می رود. در ادامه ممکن است شخص دچار بیهوشی شود.

افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می‌گیرند ابتدا احساس کرختی و خواب آلودگی می‌کنند و در صورتی که هرچه سریعتر مکان را ترک نکنند و یا هوای تازه تنفس نکنند دچار بیهوشی و در نهایت خفگی می‌شوند.کودکان ، سالمندان، افراد با سابقه بیماری‌های قلبی ـ ریوی و افراد با مبتلا به بیماری‌های خونی بیشتر از سایرین دچار عوارض ناشی از مسمومیت با گاز CO می‌شوند.

استفاده از وسایل گرمایشی غیر استاندار یا نصب نکردن صحیح این وسایل و همچنین استفاده از وسایل گازسوز بدون دودکش و یا نصب دودکش ها به صورت غیر استاندارد از عوامل اصلی بروز مسمومیت با گاز منواکسید کربن است.

همچنین در مواردی مشاهده می‌شود که افراد برای گرم کردن فضای منزل و یا محل کار خود از وسایلی همچون اجاق گاز استفاده می‌کنند که این وسایل نیز به ویژه در فضاهای کوچک و فاقد تهویه مناسب از عوامل ایجاد مسمومیت با گاز CO است.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.20984s, 18q