برخورد نادرست با معتاد برابر شکست روند درمان

۱۳۸۹/۱۱/۱۱ - ۱۴:۵۷ - کد خبر: 23953
سلامت نیوز :رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: برخورد نادرست خانواده با معتاد در حال درمان، روند درمان را با شکست مواجه می کند.

دکترمنصور شکیبا متخصص روانپزشکی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ضمن بیان این مطلب گفت: اغلب معتادانی که قادر به ترک مستمر اعتیاد شده اند از پشتیبانی خانواده خود بهره مند بوده اند.

وی افزود: اعضای خانواده می توانند با حمایت خود از رفتارهای مغایر با اعتیاد ، موفقیت های بیمار را تقویت کنند.

وی با اشاره به اینکه کمک به معتاد برای بهبود یافتن نیاز به حوصله دارد ادامه داد : دادن آرامش به فرد معتاد در جهت بازسازی اعتماد به نفس ، کمک به بازسازی ارتباط فرد معتاد با اعضای خانواده و انجام تفریحات سالم از جمله اقدامات موثر از جانب خانواده هاست که با انجام آن فرد معتاد به ترک اعتیاد خود مشتاق تر می شود.

وی همچنین باج دادن ، سرزنش کردن و تحقیر و مقایسه کردن ، پرخاشگری و خشم ، تمسخر ، تهدیدهای توخالی ، تهدید و التماس را از جمله رفتارهای نامناسب با معتادان عنوان کرد و گفت : انجام دادن اینگونه رفتارها موجب می شود که فرد معتاد از ادامه روند درمان دلسرد شده و درمان وی با شکست مواجه شود .

وی همچنین با اشاره به اینکه یکی از بزرگترین آفات درمان اعتیاد مشاجرات خانوادگی است،  به خانواده های معتادان توصیه کرد : با کنترل خشم از بروز استرس در فضای خانواده جلوگیری کنند چرا که بروز تنش ها نیز یکی از مواردی است که فرد را به بازگشت به سمت مواد مخدر سوق می دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.42498s, 18q