افراد مبتلا به نرمی غضروف از ایستادن زیاد بپرهیزند

۱۳۸۹/۱۱/۱۱ - ۱۵:۲۹ - کد خبر: 23975
سلامت نیوز :یك متخصص ارتوپدی گفت: نرمی غضروف یا «كندرومالاسی» در دختران شایع‌تر است.

دكتر جلیل زارع در گفت‌وگو با ایسنا ، اظهار كرد: با ساییدگی زانو یا آرتروز زانو فاصله بین مفاصل كم می‌شود و در مفاصلی كه بیشترین وزن را تحمل می‌كنند این اتفاق رخ می‌دهد.

وی گفت: مفصل زانو دولایی است و فقط در یك جهت (باز و بسته) حركت می‌كند. به عبارت دیگر، حركت چرخشی و جانبی ندارد و به همین دلیل این مفصل بیشتر دچار مشكل می‌شود.

وی با اشاره به این كه علل بروز ساییدگی زانو به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می‌شوند، ادامه داد: نوع اولیه در خانواده‌های خاص و افراد چاق دیده می‌شود و در اكثر افراد جنبه ارثی دارد. این نوع ساییدگی زانو انگشت‌ها را نیز گرفتار می كند.

این متخصص ارتوپدی اضافه كرد: نوع ثانویه ساییدگی زانو در افراد مسن و جوانان دیده می‌شود كه در جوانان ساییدگی به صورت نرمی غضروف یا كندرومالاسی بروز می‌كند كه اشكال در محور حركتی زانو و مكانیزم خم و راست كنندگی آن یا كجی زانو از علل ابتلا به این بیماری است.

دكتر زارع راهكارهای بهبود نرمی غضروف كه بیشتر در جوانان و به خصوص دختران شایع‌تر است را اجتناب از خم كردن زانو، نشستن به صورت چهار زانو، ایستادن زیاد و انجام تمرین‌های ورزشی زیر نظر پزشك معالج دانست و گفت: این افراد صدای داخل زانوی خود را حس می‌كنند و معمولا علت این مشكل مكانیزم چهار سر زانو است كه برای بررسی بهتر آن باید به پزشك مراجعه شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.19438s, 18q