تلاش برای درمان ناشنوایی به كمك سلول‌های بنیادین

۱۳۸۹/۱۱/۱۵ - ۲۰:۱۴ - کد خبر: 24078
تلاش برای درمان ناشنوایی به كمك سلول‌های بنیادین
سلامت نیوز : رئیس مركز قطب علمی گوش‌، حلق‌، بینی كشور از درمان ناشنوایی به كمك تبدیل سلول‌های بنیادی به سلول‌های مویی شنوایی خبر داد و گفت: این تحقیقات مراحل اولیه خود را طی می‌كند و هنوز در هیچ جای دنیا به نتیجه نرسیده است.
محمد فرهادی در گفت‌وگو با فارس، با بیان اینكه این مركز در زمینه بیماری‌های گوش و كم شنوایی تحقیقات مفصل و دستاوردهای زیادی داشته است، اظهار داشت: به عنوان مثال آزمایشگاه ژنتیك شنوایی و بانك ژن شنوایی و بررسی ژنتیك شنوایی را در قالب پروژه‌های تحقیقاتی و ارائه خدمات درمانی دارد تا مشخص كند كه كری‌های مادرزادی ژنتیكی هستند یا نه.

وی افزود: خوشبختانه این مركز توانسته است دو ژن ناشناخته را كشف كنند كه در مقالات بین‌المللی به چاپ رسیده است.

فرهادی تصریح كرد: آزمایشگاه سلولی و مولكولی بیماری‌های گوشی نیز در این مركز در زمینه رسیدن ایمپلنت‌های گوش درونی همكاری‌هایی با دانشگاه‌های اتریش داشته است تا بتواند التهاب بیماری‌های گوش درونی را كم كند كه این موضوع روی مدل حیوانی انجام شده است.

وی اضافه كرد: به همین منظور پروتكل‌های لازم برای آزمایش روی انسان مشخص است اما اینكه دارورسانی به گوش درونی درباره انسان عملیاتی شود هنوز مراحل اولیه خود را طی می‌كند.

رئیس مركز قطب علمی گوش‌، حلق‌، بینی كشور گفت: تبدیل سلول‌های موی شنوایی در حد آزمایشگاه و روی مدل حیوانی وجود دارد كه نتایج خوبی هم داشته است و مقالات آن به چاپ رسیده است.

وی گفت: در زمینه تبدیل سلول‌های بنیادی به سلول‌های مویی شنوایی نیز فعالیت‌هایی داریم كه به دنبال آن بتوانیم كری یا ناشنوایی را برگردانیم اما هنوز این تحقیقات ادامه دارد و در هیچ جای جهان به جایی نرسیده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
Mahsa
دخترى هستم ٢٩ ساله كه از كم شنوايى مادرزادى رنج ميبرم.سمعك تاثير زيادى در بهبود شنوايى من ندارد و احساس ميكنم با سمعك گوشم سنگينتر ميشه.لطفا كمكم كنيد راه حل چيست
حسین پروین
با سلام وخسته نباشید خدمت شما زحمت کشان عزیز
من پسری فرزندی 9 ساله دارم که در سن دوسالگی مورد عمل کاشت حلزون شنوایی قرار گرفته و الحمدالله الن در کلاس سوم دبستان مشعول به تحصیل می باشد
من و خانواده ام بی صبرانه منتظر درمان ناشنوایی به کمک سلولهای بنیادی هستیم اگر در این مورد ما رو راهنمایی بفرمایین بسیار بسیار ممنونم. با تشکر حسین پروین- 09155080640- ساکن مشهد مقدس
5.83349s, 20q