گزارشی از اعتراض کشاورزان اصفهانی به انتقال آب از اصفهان به یزد

جنگ آب از اصفهان آغاز شده است

۱۳۹۷/۰۱/۲۶ - ۱۶:۳۴ - کد خبر: 241610
جنگ آب از اصفهان آغاز شده است

سلامت نیوز: در حالی که دو شب پیش کشاورزان اصفهانی در اعتراض به استفاده یزدی‌ها برای صنعت از آب اصفهان به تجهیزات تونل دوم آسیب رسانده‌اند امروز عملیات انتقال آب به یزد دوباره از سر گرفته شده است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از پول‌نیوز ، خبرهای اوضاع تلخ آب در اصفهان یکی پس از دیگری منتشر می‌شود. فعالان حوزه محیط زیست معتقدند جنگ آب از اصفهان آغاز شده است...

یک روز کشاورزان روبروی وزارت جهاد کشاورزی اعتصاب می‌کنند و روز دیگر تجهیزات انتقال آب از اصفهان به یزد را از بین می‌برند. در حالی که دو شب پیش کشاورزان اصفهانی در اعتراض به استفاده یزدی‌ها برای صنعت از آب اصفهان به تجهیزات تونل دوم آسیب رسانده‌اند امروز عملیات انتقال آب به یزد دوباره از سر گرفته شده است.

کشاورزان اصفهانی دل پری دارند. آن‌ها می‌گویند که تعداد کثیری از آن‌ها یک قطره آب برای ادامه ندارند و در گذران معیشت خود مانده‌اند؛ این در حالی است که یزدی‌ها معتقدند اصفهان موظف به تامین آب شرب یزد بوده است. یکی از کشاورزان اصفهانی به پول نیوز توضیح می‌دهد: قرار بود که آب شرب یزد را در مواقع بحران، اصفهان تامین کند اما امروز از اصفهان آب می‌گیرند که صنعت نیمه جان یزد را سرپا کنند. او ادامه می‌دهد چرا یزد باید با آبی که حق ماست کاشی بسازد؟ گلخانه بزند؟ فولاد تولید کند؟ مگر اصفهانی‌ها نمی‌توانند با این آب همین روند را پیش بگیرند؟

فعالان حوزه اقتصادی استان اصفهان در اظهارات جسته و گریخته اعلام کرده اند که در حالی که سهم آب برای کشاورزی اصفهان کاهش یافته و مقرر شده ۱۰ درصد هم از آب شرب در استان اصفهان کاهش دهند، اما انتقال آب به استان یزد همچنان باقی است !

گفتنی است مهدی بصیری عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان سال گذشته اعلام کرده بود که طی ۱۵ سال گذشته از استان اصفهان به میزان ۶۰ میلیون مترمکعب در سال آب به یزد منتقل می‌شود و چنانچه یزدی‌ها نخواهند آب را در مصارف دیگر استفاده کنند، این استان تنها به ۳۵ میلیون مترمکعب آب نیازدارد و این در حالی است که متاسفانه مقدار بالای مجموع آب یزد و چند برابر شرب به مصرف صنایع فولاد، کاشی و سرامیک می‌رسد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.97463s, 19q