ایرانی‌ها 17برابر نیاز،آب‌شرب مصرف می‌کنند

۱۳۹۷/۰۱/۲۷ - ۱۵:۲۱ - کد خبر: 241696
ایرانی‌ها 17برابر نیاز،آب‌شرب مصرف می‌کنند

سلامت نیوز: کارشناس‌ارشد مهندسی آب،خاک و کشاورزی با اعلام اینکه هم‌اکنون، 17برابر نیاز واقعی در کشور آب‌شرب مصرف می‌شود، گفت: بسته‌بندی آب‌شرب نیمه‌رایگان دولتی، راهکار جلو‌گیری از تنش‌های کمی و کیفی آب شهری، به‌ویژه کلانشهرهای کشور است.

به گزارش سلامت نیوز، منصور قطبی‌سرابی، در گفت‌وگو با همشهری، افزود: میزان واقعی آب‌شرب مورد نیاز80میلیون شهروند کشور، با احتساب 18لیتر در روز برای هرنفر، نیم‌میلیارد مترمکعب در سال بر‌آورد می‌شود، اما اکنون آب‌شرب با آب بهداشتی مخلوط و با شبکه آبرسانی عرضه می‌شود. به گفته او، براساس آمار، آب‌شرب آمیخته با آب بهداشتی که در سال در دسترس 80میلیون ایرانی قرار می‌گیرد با احتساب 300 لیتر در روز برای هر نفر، ۸.۵ میلیارد مترمکعب در سال برآورد می‌شود که این میزان 17برابر بیشتر از آب‌شرب مورد نیاز است.

این کارشناس با اشاره به اینکه بحران کمی و کیفی آب شهری کشور را نه در کمبود منابع آب‌شرب، بلکه باید در آمیختگی آب‌شرب با آب بهداشتی جست‌وجو کرد، افزود: آمیختگی آب‌های شرب و بهداشتی، علاوه بر ایجاد بحران کمبود آب‌شرب استاندارد در شهرها به‌ویژه در کلانشهرها، هزینه‌های مالی و درمانی سنگینی به بیت‌المال تحمیل می‌کند. قطبی‌سرابی با تأکید بر اینکه، تفکیک آب‌شرب از آب بهداشتی مانع از هدررفت آب می‌شود، تصریح کرد: گزارش‌های موجود نشان می‌دهد که هم‌اکنون 30درصد از منابع آب مورد نیاز شرب و آب بهداشتی کشور از آب سدها و رودخانه‌ها و 70درصد از آب‌های زیرزمینی تأمین می‌شود؛ اما مشکلی که نادیده گرفته می‌شود آلودگی منابع آب رودخانه‌ها و آب‌های زیرزمینی کشور به انواع آلاینده‌های سرطان‌زا، مثل شوینده‌ها، سموم دفع آفات، کودهای شیمیایی، فلزات سنگین و سمی، فاضلاب‌های شهری، صنعتی و در مواردی فاضلاب‌ها و پسماندهای بیمارستانی است.ضرورت بسته‌بندی آب شرب

قطبی سرابی، با اعلام اینکه آب سد‌ها تنها منبع آب‌شرب استاندارد موجود در کشور است، گفت: برای استفاده بهینه از این منابع، ضروری است که آب تأمین‌شده از سدها بدون آمیختگی با آب‌های دیگر، به‌ویژه آب‌های زیرزمینی و با بسته‌بندی در دسترس شهروندان قرار گیرید. آن‌طور که قطبی‌سرابی می‌گوید: مدیریت آب و آبفا(آب و فاضلاب)، به‌دلیل تفکیک نکردن آب‌شرب از آب بهداشتی، هم‌اکنون 30درصد از آب تأمین‌شده از سدها و رودخا‌نه‌ها را با 70درصد از آب‌های زیرزمینی آلوده کشور مخلوط می‌کند و پس از استاندارد‌سازی‌ با هزینه‌های سنگین مالی در اختیار شهروندان قرار می‌دهد. او تصریح کرد: بسته‌بندی آب شرب نیمه‌رایگان دولتی، علاوه بر جلو‌گیری از هزینه‌های سنگین مربوط به انتقال بین‌حوضه‌ای منا‌بع آب سد‌ها و رودخانه‌ها، امکان صرفه‌جویی 3میلیارد مترمکعب آب سد‌ها و رودخانه‌های کشور را فراهم می‌کند که می‌توان آن را صرف کشاورزی کرد. قطبی‌سرابی گفت: ارزش ریالی 3میلیارد مترمکعب آبی که با بسته‌بندی آب‌شرب به‌دست می‌آید 150تریلیون ریال برآورد می‌شود که می‌توان با آن هزینه‌های مربوط به احداث تأسیسات بسته‌بندی آب‌شرب کلانشهرهای کشور را جبران کرد. این کارشناس یادآور شد: جدا‌سازی‌ آب‌شرب از آب بهداشتی در سال 1395 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید اما تاکنون در این زمینه اقدامی صورت نگرفته است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.18795s, 18q