چرا از صافی دیالیز خارجی استفاده می کنیم؟

۱۳۹۷/۰۱/۲۹ - ۰۹:۲۷ - کد خبر: 241815
چرا از صافی دیالیز خارجی استفاده می کنیم؟

سلامت نیوز-*سعید الموسوی: مشکلی که ما داریم، همین کیفیت صافی‌های داخلی است. خوب است که در کشور صافی تولید می‌شود اما از آن مهمتر، کیفیت این صافی‌هاست، چرا که استفاده از صافی‌های داخلی، به نفع بیمار و وزارت بهداشت است و از نظر مالی ضرری وارد نمی‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند، صافی دیالیز، یکی از اساسی‌ترین قسمت‌های دستگاه دیالیز است؛ اهمیتش از این جهت است که خون بدن شخصی را که کلیه‌اش را از دست داده پالایش می‌کند. یعنی خون باید از این صافی بگذرد، پالایش شود و دوباره وارد بدن بیمار شود. تا یکی، دو دهه پیش، صافی‌های دیالیزی که تولید داخلی بود، خیلی کم بود و از آن دوره به بعد، شاهد تولید این صافی‌ها در کشور بودیم که البته این اتفاق خوبی است اما نکته‌ای که وجود دارد این است که این صافی‌ها کیفیت لازم را ندارد و نمی‌تواند به خوبی خون را پالایش کند.

پالایش نشدن خون، به این معنی است که آن صافی نتوانسته سموم را به خوبی بگیرد و خونی که به خوبی پالایش نشده دوباره وارد بدن بیمار می‌شود و پروسه درمان را کُند و از آن طرف بیمار احساس بی‌حالی و سستی می‌کند. اساسا، افرادی که دیالیز می‌شوند، باید پیوند کلیه شوند، اما به دلایلی ازجمله ناسازگاری بدن و آماده نبودن آن برای پیوند، این کار انجام نمی‌شود، به همین دلیل افراد دیالیز می‌شوند. بنابراین بهترین گزینه برای افراد دیالیزی پیوند کلیه است. آنهایی که پیوند کلیه نمی‌شوند، باید دیالیز کنند و صافی‌های داخلی، آن‌طور که گفته شد، کیفیت لازم را ندارد و به جای آن از صافی‌های خارجی که کیفیت بالاتری دارد، استفاده می‌شود.

صافی‌های خارجی، خون را به خوبی پالایش می‌کند و بیمار روند درمان بهتری خواهد داشت. مشکلی که ما داریم، همین کیفیت صافی‌های داخلی است. خوب است که در کشور صافی تولید می‌شود اما از آن مهمتر، کیفیت این صافی‌هاست، چرا که استفاده از صافی‌های داخلی، به نفع بیمار و وزارت بهداشت است و از نظر مالی ضرری وارد نمی‌کند. ما همین مشکل را با داروهای پیوند کلیه داریم.

درحال حاضر داروهای پیوند کلیه داخلی، کیفیت لازم را ندارد، یعنی باعث می‌شود کلیه پیوند داده شده، در بدن رد شود اما داروی خارجی کیفیت بالاتری دارد و منجر به بهبود بیمار پیوندی می‌شود. البته نباید فراموش کرد که استفاده از کالاهای خارجی، فشار مضاعفی به وزارت بهداشت و حتی بیماران وارد می‌کند، به‌ویژه در ارتباط با بیماران پیوندی که جزو بیماران خاص به‌شمار نمی‌روند و بیمه آنها معمولی حساب می‌شود، هزینه بالاتری تحمیل می‌شود با این‌حال به دلیل کیفیت دارو، از نوع خارجی آن استفاده می‌شود.

*عضو هیأت‌مدیره انجمن حمایت از بیماران کلیوی

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.31378s, 19q