مصرف بیش از حد نوشابه و سس باعث ایجاد دل درد می‌شود

۱۳۸۹/۱۱/۱۸ - ۱۲:۵۲ - کد خبر: 24249
مصرف بیش از حد نوشابه و سس باعث ایجاد دل درد می‌شود
سلامت نیوز :یک متخصص بیماری‌های کودکان، دل درد را از مشکلات شایع کودکان برشمرد و گفت: برخلاف تصور عام علت بروز دل دردها انگلی نیست و این باور که کودک مبتلا به دل درد دچار انگل شده اشتباه بوده و باید علت این درد را پیگیری کرد.

دکتر غلامرضا خاتمی در گفت وگو با ایسنا، گفت: دل درد در سنین مختلف علل متفاوتی دارد و حدود 25 درصد مراجعان به مطب متخصصان گوارش اطفال را شامل می‌شود.

وی افزود: چهار بیماری شایع که در مجموع مراجعان به متخصصان گوارش را شامل می‌شود، دل درد، یبوست، ریفلاکس و اسهال هستند که خوشبختانه با تلاش پزشکان و آموزش مادران، مراجعه به علت اسهال بسیار کمتر شده است.

دکتر خاتمی در ادامه با بیان این که در بچه‌های بزرگتر دل دردهای ارگانیک (علت دار) کمتر است، افزود: یک هزار و 600 علت برای ایجاد دل درد وجود دارد. به عنوان مثال معمولا دل درد در کودکان زیر یک سال به علت پیچ خوردن روده بوده و یا در سنین 4 سال به بالا آپاندیست، علت اصلی دردهای شکمی است.

این متخصص بیماری‌های کودکان در خصوص دل دردهای عملکردی گفت: این دل دردها به معده مربوط می‌شود و اغلب همه آزمایشات و عکس برداری‌ها علت خاصی را نشان نمی‌دهند و گاه بیمار ناخواسته تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد بنابراین تشخیص به موقع و رسیدگی به این نوع درد ضروری است ضمن این که این نوع دل درد در سنین مدرسه و بالاتر بیشتر شیوع دارد.

وی در ادامه یادآور شد: اگر دل درد با استفراغ همراه باشد یا با خون در مدفوع مرتب ایجاد شود، پیگیری و یافتن علت اهمیت دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در سنین دبستان و بالاتر برخی تنقلات و تغذیه نامناسب علت اصلی دل درد است از جمله مصرف بیش از حد نوشابه و سس که برای معده نامناسب است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.4208s, 18q