بزاق دهان عامل پوسیدگی دندان

۱۳۸۹/۱۱/۱۹ - ۱۰:۲۷ - کد خبر: 24273
بزاق دهان عامل پوسیدگی دندان

یك دندانپزشك گفت: بزاق دهان در زمان خواب شبانه در صورت مسواك نزدن مهمترین عامل پوسیدگی دندان است.

لیلا نصیری خانلر در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: مهمترین زمان مسواك برای حفظ بهداشت دندان‌ها پیش از خواب شبانه و همچنین پس از بیداری به صورت 2 نوبت در شبانه روز است.

وی افزود: مسواك زدن بعد از مصرف هر نوع وعده غذایی كامل‌ترین توصیه برای حفظ بهداشت دندان به حساب می‌آید ولی به دلیل كمتر ترشح كردن بزاق دهان در زمان خواب شبانه در طول 7 تا 8 ساعت شب، میكروب‌های لثه و دندان بیشترین فرصت را برای شیوع پوسیدگی دندان‌ها به دست می آورند كه در این راستا افراد به طور جد باید شب‌ها قبل از خواب مسواك و بهداشت دندانی خود را رعایت كنند.

نصیری خانلر تصریح كرد: به طور كلی2 عامل مسواك نزدن صحیح و نوع بزاق هر فرد مهمترین دلایل گرفتن جرم و در نهایت پوسیدگی دندان‌ها است و در این راستا افراد باید آگاه باشند كه برخی بزاق‌های دهانی عامل اصلی فراگیری جرم گسترده بر روی دندان‌ها است.

این دندانپزشك اظهار داشت: بر اساس توصیه همیشگی دندانپزشكان بررسی دندان‌ها باید برای افراد در هر 6 ماه صورت پذیرد و به دلیل تفاوت بزاق افراد، باید معاینات دهان و دندان توسط دندانپزشك انجام شود زیرا برخی بزاق‌های دهانی فرآیند جرم پذیری دندان‌ها را افزایش می‌دهد و باید توسط دندانپزشك بررسی شود.

نصیری خانلر خاطرنشان كرد: برخی بزاق‌ها جرم بیشتری بر روی دندان ایجاد می‌كنند و در صورت تغذیه نامناسب و چسبیدن رنگ دانه‌ها بر روی دندان، زمان پوسیدگی بسیار كاهش می‌یابد كه این امر طول عمر دندان‌ها را نیز كمتر می‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.76809s, 18q