آنفلوانزای پرندگان در ایران مهار شد

۱۳۹۷/۰۲/۱۰ - ۱۲:۴۵ - کد خبر: 242757
آنفلوانزای پرندگان در ایران مهار شد

سلامت نیوز:رییس سازمان دامپزشکی گفت: خطر گسترش ویروس تحت تیپ جدید آنفلوانزای فوق حاد H5N6 که انسان را درگیر می کند با اقدامات به موقع و پیشگیرانه در ایران مهار شد.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،دکتر علیرضا رفیعی پور روز دوشنبه در مراسم تقدیر از دست اندرکاران مهار و پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در خراسان رضوی افزود: این ویروس خطرناک که علاوه بر دام قابلیت بالای سرایت به انسان را نیز داشت پارسال در یکی از مناطق استان گیلان مشاهده شد.
وی ادامه داد: با سرعت عمل ستاد پیشگیری و مبارزه با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در گیلان و کشور از گسترش این نوع ویروس جلوگیری شد.
ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که ظرف دو سال اخیر کشور را درگیر کرده از نوع H5N8 است که خطر همه گیری انسانی آن پایین است.
رئیس سازمان دامپزشکی گفت: همه گیر نشدن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در خراسان رضوی که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تخم مرغ در ایران است تاثیر مثبتی در امنیت روانی تامین تخم مرغ کشور داشت.


وی افزود: عملیات پیشگیری و مهار آنفلوانزای پرندگان که پارسال 64 کشور جهان را درگیر کرد، در ایران به خوبی و به صورت منسجم انجام شد و خوشبختانه در سال جدید نگرانی از بابت اپیدمی آنفلوانزای پرندگان نخواهیم داشت.
مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: این استان هم اکنون به لحاظ تولید انواع فرآورده های خام دامی دارای رتبه های نخست تا سوم کشور را دارد. این موضوع نقش دامپزشکی را در تامین امنیت غذایی مردم دوچندان ساخته است.
دکتر احمد شریعتی افزود: پارسال 9 استان که بیشترین تخم مرغ کشور را تولید می کنند درگیر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شدند اما با اقدامات پیشگیرانه، خراسان رضوی کمترین تلفات و خسارات از این ناحیه را داشت.
وی همچنین از همکاری خوب نیروهای جهادی سپاه پاسداران در مهار آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در خراسان رضوی تقدیر کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.01258s, 19q