رسوبات عمق 14 متری تالاب انزلی را به یک متر رساند

۱۳۸۹/۱۱/۲۲ - ۱۲:۳۹ - کد خبر: 24328
رسوبات عمق 14 متری تالاب انزلی را به یک متر رساند
سلامت نیوز: معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست با اعلام اینکه فعالیتهای شرکت جایکا اردیبهشت سال آینده در تالاب انزلی آغاز می شود گفت: مشکل اصلی تالاب انزلی رسوب گذاری به دلیل ورود سموم کشاورزی است به طوری که برخی مناطق این تالاب با عمق 14 متر اکنون به یک متر رسیده است.

محمد باقر صدوق در گفتگو با  مهر تاکید کرد: شرکت ژاپنی جایکا از ماه آوریل که مقارن با اردیبهشت است فعالیتهای خود در حوزه اکولوژیکی و همین طور آموزش جوامع محلی را آغاز می کند.

وی با تاکید بر اینکه لایروبی تالاب انزلی توسط پیمانکاران داخلی انجام می شود افزود: بیش از هفت میلیارد تومان برای احیای تالاب انزلی در سفر هیئت دولت به گیلان اختصاص یافته که شامل لایروبی و رسوب برداری و دیگر مسائل این تالاب است.

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: مشکل اصلی تالاب انزلی رسوب گذاری به دلیل ورد آب مزارع و سموم ناشی از فعالیتهای کشاورزی در منطقه است به طوری که تالابی که 14 متر عمق داشت در برخی مناطق به یک متر تا 1.5 متر رسیده است و این مشکل جدی برای تالاب است.

به گفته صدوق، تالاب انزلی با مشکل کم آبی و یا بی آبی مواجه نیست بلکه مشکل رسوب و نیاز به لایروبی از عمده مسائل مهم این تالاب است و البته جلوگیری از ورود سموم و کودهای شیمایی مورد استفاده در کشاورزی نیز از دیگر مسائلی است که تالاب انزلی را تهدید می کند.

پیش از این مدیرکل محیط زیست استان گیلان گفته بود با حضور سفیر ژاپن در گیلان و تعهد شرکت جایکا مرحله دوم پروژه مدیریت جامع تالاب بین المللی انزلی بهمن ماه امسال آغاز می شود.

امیر عبدوس  با اشاره به نیاز تالاب انزلی به لایروبی به دلیل تشکیل رسوبات زیاد در بستر تالاب افزود: لایروبی تالاب انزلی جزو هفت برنامه احیای تالاب است که طی آن، پنج تله رسوب گیر در مناطق مختلف کار گذاشته می شود و با ایجاد آبراهه در نیزارها رسوبات تالاب کنترل می شود.

وی اظهار داشت: محل های احداث تله، ابعاد تله ها و محلهای ذخیره رسوبات مشخص شده و در مناقصه ای که توسط سازمان جهاد کشاورزی انجام می شود باید مورد توجه قرار گیرد که همه این موارد در ستاد احیای تالاب انزلی بررسی شده و به زودی اجرا می شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.17675s, 18q