تباني اپراتورها و شهرداري عليه سلامت !

تخلف‌هاي واضح در نصب دكل‌هاي مخابراتي/تهدید سلامت شهروندان

۱۳۹۷/۰۲/۱۸ - ۱۶:۲۳ - کد خبر: 243470
تخلف‌هاي واضح در نصب دكل‌هاي مخابراتي/تهدید سلامت شهروندان

سلامت نیوز: در سال 1372 كه موبايل به ‌تازگي وارد ايران شده بود، چهار دكل مخابراتي تمام پايتخت را پوشش مي‌داد، اما اكنون با افزايش تعداد مشتركان تلفن‌ همراه و ظهور اينترنت بي‌سيم طي ٢4‌ سال گذشته تعداد آنتن‌ها به بيش از 10 هزار دكل افزايش يافته است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جوان، نصب دكل‌هاي مخابراتي به محل درآمد سرشار براي شهرداري‌ها تبديل شده و همين موضوع اراده شهرداري براي ساماندهي دكل‌هاي مخابراتي غيراستاندارد را كاهش داده است.


برخلاف هشدارهاي كارشناسان نسبت به خطري كه دكل‌هاي مخابراتي مي‌توانند براي سلامت افراد ايجاد كنند، در كلانشهرها تعداد دكل‌هاي مخابراتي كه به صورت غير‌استاندارد نصب شده با رشد چشمگيري روبه‌روست. از طرفي افزايش نيافتن دكل‌هاي مخابراتي متناسب با بالا رفتن تعداد مشتركان، كيفيت آنتن‌دهي را به‌شدت تحت‌تأثير قرار مي‌دهد و همين مسئله به زيان اپراتورهاي تلفن ‌همراه است؛ چراكه در اين شرايط مشتركان قادر به برقراري تماس مطلوب نخواهند بود. اما اپراتورهاي موبايل به‌رغم بالابودن قيمت دكل‌ها، براي پايين ‌آوردن هزينه‌هاي خود از كاهش نصب دكل‌ها و افزايش قدرت سيگنال‌ها براي پوشش‌ دادن كاربرانشان استفاده نمي‌كنند؛ چراكه هزينه ناشي از افت كيفيت شبكه براي اپراتورها بيش از ايجاد دكل است.

2 هزار دكل بدون مجوز داريم

در حال حاضر رقابت سنگيني در ميان اپراتورهاي تلفن ‌همراه براي جذب مشتركان ايجاد شده است و هر كدام تلاش مي‌كنند با بالا بردن كيفيت شبكه و كاهش اختلالات مشتركان خود را افزايش دهند.
دكل‌هاي مخابراتي بايد در ارتفاعي با رعايت فاصله استاندارد (30متر) با مردم و توجه به شرايطي نصب شوند كه انرژي پخش شده از آنها از حد مشخصي تجاوز نكند، اما اين موضوع از سوي شهرداري و اپراتورها ناديده گرفته مي‌شود.
ضمن اينكه بسياري از مالكان ساختمان‌ها به دليل دريافت اجاره‌بهايي بين ۲۰تا چند صد ميليون تومان در سال وسوسه مي‌شوند پشت‌بام ساختمان خود را براي نصب دكل به شركت‌هاي مختلف اجاره دهند، شهرداري نيز با گرفتن عوارض بابت اين دكل‌هاي مخابراتي براي خود درآمدزايي مي‌كند و شهروندان قرباني مي‌شوند. به گزارش «مهر» ناهيد خداكرمي، عضو شوراي شهر تهران به تازگي از وجود بيش از ۲هزار دكل بدون مجوز در شهر تهران خبر داده است. اين عضو شوراي شهر تهران بي‌خطر بودن همه دكل‌هاي نصب شده در شهر تهران را تأييد نكرده و افزوده است: تلاش مي‌كنيم كه دكل‌هاي غيراستاندارد نيز‌استاندارد شوند و همين‌طور دكل‌هاي غيرقانوني نيز جمع‌آوري خواهد شد. هر چند ناهيد خداكرمي اكثر دكل‌هاي نصب شده را در شهر تهران بي‌خطر دانسته، اما علي اعطا، سخنگوي شوراي شهر تهران در گفت‌و‌گو با «ايسنا» بر زيان‌هاي ناشي از اين دكل‌ها تأكيد كرده و گفته است: نصب اين دكل‌ها در فاصله‌هاي نزديك به واحدهاي مسكوني اثرات سوء و مخرب دارد.

غفلت سازمان‌هاي نظارتي

اپراتورهاي تلفن همراه و شركت‌هاي مخابراتي براي نصب دكل‌ها ملزم به اخذ مجوز از شهرداري هستند. در همين حال عليرضا رحيمي، نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي با تأكيد بر سودي كه از راه اخذ عوارض از دكل‌ها نصيب شهرداري مي‌شود، مي‌گويد: شركتي زيرمجموعه شهرداري تهران از گذشته مجوز نصب اين دكل‌ها را صادر كرده كه در همين راستا عوارضي نيز بابت فعاليت اين دكل‌ها دريافت مي‌كند، در حال حاضر اين قانون بايد اصلاح شود. رحيمي همچنين با اعلام اينكه در طول سال‌هاي گذشته محدوديت و استانداردها براي نصب دكل‌ها برداشته شد، گفت: اپراتورها بر اساس توپوگرافي و نقشه عملياتي خود تصميم به نصب آنتن مي‌كنند، اما سازمان‌هاي نظارتي مانند محيط‌زيست و انرژي اتمي هيچ ورود مؤثري براي جلوگيري از اين تعرض به فاصله‌ها نداشتند؛ تنها سازمان ناظر، شهرداري بوده كه بر‌اساس قانون عوارض را دريافت كرده و اجازه نصب دكل‌ها را داده است. همانطور كه اين نماينده مجلس اشاره كرده است مجوزدار بودن دكل‌هاي مخابراتي به معناي بي‌خطر بودن و استاندارد بودن آنها نيست و بسياري از هزاران دكل سر برآورده از ساختمان‌هاي تهران كه مجوز شهرداري را نيز گرفته‌اند با پخش امواج زيانبار، سلامت شهروندان را نشانه گرفته‌اند.

نبود استاندارد مناسب براي نصب دكل‌

ساكنان ساختمان‌هاي اطراف دكل‌هاي مخابراتي در معرض عوارض امواج پخش شده از اين دكل‌ها قرار دارند و در حالي كه بر‌اساس استاندارد ملي، نصب آنتن و دكل‌هاي مخابراتي ميزان انرژي پخش شده از اين دستگاه‌ها نبايد بيشتر از 0/4 وات بر متر مربع باشد، اما اين استاندارد در برخي از دكل‌ها رعايت نشده است. در ايران كمتر از 50 هزار دكل فعال است، درحالي‌كه درچين تا پايان سال 2017 حدود 1/5 ميليون دكل مخابراتي و در هند هم حدود 900هزار دكل نصب بوده است.
مقايسه كلانشهرهاي ايران با ديگر شهرهاي بزرگ جهان نشان مي‌دهد كه تعداد دكل‌هاي موجود در شهرهاي كشور به نسبت بسيار كمتر از آنهاست، اما مشكل اصلي به اين برمي‌گردد كه هنوز استانداردهاي مناسبي براي نصب صحيح دكل‌ها در كشور رعايت نمي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.61407s, 18q