فقط 61/3 درصد تهرانی ها اصول تغذیه پیشگیری از سرطان را رعایت می کنند

۱۳۸۹/۱۱/۲۳ - ۱۲:۰۹ - کد خبر: 24357
فقط 61/3 درصد  تهرانی ها اصول تغذیه پیشگیری از سرطان را رعایت می کنند
سلامت نیوز : نتایج یک پژوهش با مطالعه پرستاری سالمندی نشان داد که عادات غذایی مرتبط با پیشگیری از سرطان 61/3 درصد شهروندان تهرانی در حد مطلوب است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری ، بر اساس نتایج این تحقیق بیش از یک سوم شهروندان تهرانی مورد مطالعه (2/38 درصد) شاخص توده بدنی در حد افزایش وزن و به بالا دارند و رفتارهای تغذیه‌ای هیچ یک از شهروندان تهرانی از نظر عادات غذایی مرتبط با پیشگیری از سرطان در حد مطلوب نیست.

 سرطان یکی از سه معضل سلامت جامعه و سومین علت مرگ و میر در ایران محسوب می‌شود که الگوهای غذایی افراد نقش مهمی در پیشگیری از بروز سرطان دارد. از این رو پژوهش حاضر با هدف تعیین عادات غذایی مرتبط با پیشگیری از سرطان در شهروندان تهرانی انجام گرفت.

بر پایه این گزارش، این پژوهش یک مطالعه مقطعی است. حجم نمونه از 2500 شهروند تهرانی به صورت نمونه‌گیری طبقه‌ای خوشه‌ای تصادفی تشکیل شد. ابزار گردآوری اطلاعات پرسشنامه‌ای مشتمل بر 2 بخش اطلاعات دموگرافیک و سؤالات عادات غذایی، است که اعتبار آن از طریق اعتبار محتوا و اعتماد آن به روش ضریب آلفا کرونباخ تعیین شد. اطلاعات در یک نوبت و حضوری جمع‌آوری شد. تجزیه و تحلیل داده‌ها با نرم‌افزار SPSS و با استفاده از آمارهای توصیفی (فراوانی و درصد) و استنباطی (مجذور کای) انجام گرفت.

بر اساس نتیجه گیری حاصل از این پژوهش که عادات غذایی هیچ یک از شهروندان تهرانی تحت مطالعه در مورد پیشگیری از سرطان در سطح مطلوب نبود، از این رو نظر مسئولان مرتبط با سلامت مردم نظیر مؤسسات درگیر با امر سرطان، رسانه‌های خبری، آموزش و پرورش، آموزش عالی، وزارت کار را به امر خطیر اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی مردم در زمینه عادات غذایی پیشگیری از سرطان جلب می‌ شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.79577s, 18q