زخم مری از عوارض مسمومیت با محلول‌های لوله‌باز‌كن در كودكان است

۱۳۸۹/۱۱/۲۳ - ۱۳:۲۲ - کد خبر: 24383
سلامت نیوز : استاد دانشگاه علوم‌پزشكی شهید بهشتی گفت: مسمومیت با محلول و پودرهای لوله باز‌كن از خطرناك‌ترین مسمومیت‌هاست كه بیشتر در كودكان دیده می‌شود.

اكبر كوشانفر در گفت‌وگو با فارس  در خصوص مسمومیت با محلول ‌و پودر‌های لوله بازكن اظهار داشت: مسمومیت با این مواد یكی از خطرناك‌ترین مسمومیت‌هاست كه بیشتر در كودكان دیده می‌شود.

وی گفت: مسمومیت كودكان با محلول‌ و پودرهای لوله باز‌كن بیشتر به خاطر بی‌احتیاطی افراد خانواده در نگهداری و مصرف این‌گونه مواد است؛ از آنجایی كه محلول‌های لوله بازكن، خاصیت قلیایی شدید دارند، در صورت بلعیدن این مواد توسط كودك، سوختگی‌ شدیدی در اطراف دهان كودك به وجود می‌آید.

این متخصص اطفال و سم‌شناس، زخم شدن و تنگی مری را از عوارض مسمومیت كودكان با محلول‌های لوله بازكن دانست و ادامه داد: دور نگه داشتن هر گونه مواد شیمیایی از دسترس كودكان، بهترین راه پیشگیری از بروز چنین مشكلاتی است.

وی گفت: سوختگی، زخم و تنگی مری از عوارض این نوع مسمومیت به شمار می‌رود.

كوشانفر شست‌وشوی دهان با آب سرد و انتقال كودك به مراكز درمانی را مهمترین اقدام در خصوص كودكی دانست كه دچار مسمومیت با محلول‌های لوله بازكن شده است و خاطرنشان كرد: در این خصوص باید با انجام آندوسكوپی، میزان سوختگی دهان و مری كودك تعیین شود؛ اگر درجه زخم و تنگی مری بالا باشد باید برای كودك جراحی صورت گیرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.93519s, 18q