هر دو روز 150 نفر بر اثر تصادفات رانندگی می میرند

۱۳۸۹/۱۱/۲۳ - ۱۵:۰۹ - کد خبر: 24385
سلامت نیوز :رئیس ستاد دیه کشور گفت: وقتی یک هواپیما سقوط می کند سه روز عزای عمومی اعلام می شود در حالی که هر دو روز 150 نفر و در سال 30 هزار نفر بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست می دهند که با این وضعیت باید در ایران هر روز عزای عمومی اعلام شود.
اسدالله جولایی  با بیان اینکه ستاد دیه با هدف کمک به زندانیان جرائم غیرعمد از سال 69 به همت و تلاش شهید لاجوردی بنیانگذاری شد گفت: در آن سالها دیه 200 هزار تومان بود ولی امسال دیه مرد کامل 45 میلیون تومان و اگر منجر به جرح یا نقص عضو و یا قطع نخاع شود به بیش از 320 میلیون تومان هم می رسد.

وی افزود: 40 سال قبل زمانی که قانون اجباری شدن بیمه شخص ثالث وجود نداشت رانندگان به دلیل نداشتن پول دیه و همچنین عدم پرداخت تمام هزینه های تصادف و دیه توسط بیمه تا پایان عمر زندانی بودند و خانواده قربانیان تصادف با فقر دست و پنجه نرم می کردند تا اینکه به پیشنهاد دکتر رحیمی اصفهانی از پیشکسوتان وکالت و حقوق طرح اجباری شدن بیمه شخص ثالث توسط ستاد دیه کشور به مجلس ارائه شد و پس از تصویب در کمیسون اقتصادی با تمام فشارهایی که شرکتهای بیمه برای حذف این قانون اعمال کردند در تاریخ 31 اردیبهشت ماه 87 تصویب شد.

رئیس ستاد دیه کشور گفت: پیش از این روزانه 57 راننده وارد زندان می شدند ولی امروز پس از گذشت 27 ماه از تصویب و اجرای قانون بیمه اجباری تنها یک هزار و 27 زندانی به جرم غیر عمد (دیه) وارد زندان شده اند.

آمار قربانیان تصادفات کشور در 30 سال گذشته 4 برابر آمار شهداء است

جولایی با ابراز تاسف از حوادث رانندگی در کشور اظهار داشت: در 50 سال گذشته آمار تمامی شهدایی که برای دفاع از کشور جان خود را از دست داده اند 230 هزار نفر اعلام شده در حالی که از بعد از انقلاب تاکنون بیش از 800 هزار نفر بر اثر سوانح رانندگی در کشور جان خود را از دست داده اند.

رئیس ستاد دیه کشور گفت: وقتی یک هواپیما سقوط می کند و 150 نفر جان خود را از دست می دهند سه روز عزای عمومی اعلام می شود در حالی که هر دو روز 150 نفر و در سال 30 هزار نفر بر اثر رانندگی جان خود را از دست می دهند که با این وضعیت باید در ایران هر روز عزای عمومی  اعلام شود.

80 درصد زندانیان دیه فاقد بیمه نامه بودند

وی با بیان اینکه 50 درصد زندانیان دیه فاقد گواهینامه و 80 درصد آنها بیمه نامه نداشته اند گفت: سال گذشته برای آزادی بیش از هشت هزار زندانی 128 میلیارد تومان تامین اعتبار شد که 10 درصد آن توسط ستاد دیه، 30 درصد توسط خانواده زندانیان و الباقی توسط وام قرض الحسنه با اقساط 20 ساله تامین شد که البته کمکهای مقام معظم رهبری و رئیس جمهور در مناسبتها و سفرهای استانی حائز اهمیت است.

3500 زندانی مهریه در زندانهای کشور

رئیس ستاد دیه کشور در پاسخ به این پرسش که آیا این ستاد در مورد زندانیان مهریه هم فعال است گفت: برای اصلاح قانون مهریه خیلی تلاش کردیم حتی در لایحه حمایت از خانواده قرار شد که رئیس قوه قضائیه سقف مهریه را تعیین کند که قبول نکردند و تصویب نشد.

وی افزود: هم اکنون سه هزار و 500 نفر به علت نپرداختن مهریه در زندان هستند.

جولایی اظهار داشت: جوانان نباید به این جمله که مهریه را کی داده و کی گرفته دلخوش باشند زیرا مهریه را هم دادند و هم گرفتند که نمونه آن مهریه 124 هزار سکه طلا برای یک دختر جوان بود که همسرش به دلیل بالا بودن مهریه متواری شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.35298s, 18q