رنگ بر ذهنيت مردم از پليس تاثير ندارد

۱۳۹۷/۰۲/۲۶ - ۱۱:۱۷ - کد خبر: 244022
رنگ بر ذهنيت مردم از پليس تاثير ندارد

سلامت نیوز:رنگ جزو نمادهاست. در بيان، تابع زبان بدن هستيم. پوشش لباس يكي از شاخص‌هاي زبان بدن است و بعضي از نمادها در اين قالب، نمادهاي اجتماعي هستند كه هر كدام از اين نمادها مي‌توانند معرف يك شاخص براي مردم باشند كه تا چه حد نيازهاي خودشان را برآورده كنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از اعتماد ، يكي از اين شاخص‌ها طبيعتا پوشش پليس است. پوشش پليس چيزي نيست كه تابع سليقه باشد. بايد از يك نُرم جهاني پيروي كند. وقتي قرار است پوشش پليس تعريف شود، طبيعتا بايد معرف شاخص امنيت باشد.

وقتي شهروندي لباس پليس و كسي را كه لباس پليس را به تن دارد مي‌بيند، امنيت برايش تداعي شود. اگر معكوس شود يعني ديدن پليس يا ديدن لباس پليس به شهروند احساس ناامني بدهد، نمي‌توان گفت الزاما اينجا رنگ لباس است كه تاثيرگذار است؛ عملكرد پليس است كه مي‌تواند به آن رنگ معنا ببخشد.

ممكن است رنگ لباس پليس قرمز تعريف شود، اشكالي ندارد اما به شرط اينكه شاخص عملكردي توام با امنيت وجود داشته باشد. به همين دليل است كه اولا از پوشش‌هايي استفاده مي‌كنند كه خنثي باشد و دوم بايد به لحاظ عملكردي تا جايي كه مي‌شود، پليس را با مفهوم «امنيت» معرفي كنند و سوم اينكه آموزش شهروندان به اينكه چطور مي‌توانند به امنيت دسترسي داشته باشد و احترام متقابلي را تعريف كنند.

اما اينكه صرفا رنگ عوض شود و عملكرد عوض نشود يا رنگ عوض شود ولي ذهنيت و فرهنگ‌سازي تغيير نكند، خيلي اثري نخواهد داشت چرا كه در لباس‌هاي نظامي (چه لشكري و چه كشوري) دست ما براي انتخاب رنگ خيلي باز نيست. اما برخلاف رنگ‌ها كه تابع نرم جهاني هستند، عملكرد مي‌تواند منطقه‌اي و بومي باشد.

اگر پليس معرف رفتار همراه با احترام براي شهروندان باشد و حضورش در زمينه جرايم پررنگ‌تر از ساير زمينه‌ها باشد، طبيعتا با هر لباسي باشد احترام شهروندان را برمي‌انگيزد. اگر معكوس باشد كه كار پليس اين باشد كه براي پوشش لباس شهروندان سانتي‌متر بگذارد،

از جايگاه پليس كم مي‌كند. كاري كه بايد با فرهنگ‌سازي حل شود، گردن پليس مي‌اندازند. به نظر مي‌رسد كه در جامعه ما هرجا كم مي‌آورند پاي پليس را وسط مي‌كشند كه اين باعث افت جايگاه پليس مي‌شود؛ بازار ارز به‌هم مي‌ريزد، پوشش تابستاني و زمستاني، ورود زنان به ورزشگاه همه و همه را به پليس ربط مي‌دهند؛ و با اين رفتارها طبيعتا جايگاه پليس نزول مي‌كند.

بايد فرهنگ‌سازي انجام شود و روي وظيفه‌سازي و وظيفه‌مداري كار كنند تا هركس در حيطه وظايفش عمل كند تا جايگاه‌ها محفوظ بماند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.27645s, 19q