وزارت بهداشت پاسخ داد

ارتباط مالی جراحان با شرکت‌های تجهیزات پزشکی؛ آری یا خیر؟

۱۳۹۷/۰۲/۲۶ - ۱۱:۵۹ - کد خبر: 244049
ارتباط مالی جراحان با شرکت‌های تجهیزات پزشکی؛ آری یا خیر؟

سلامت نیوز:مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت با بیان اینکه بعد از طرح تحول سلامت، سیستم پایش، نظارت، کنترل و رهگیری تجهیزات و ملزومات پزشکی در بیمارستان‌ها استقرار یافته، بر کنترل دقیق فرآیند تامین تجهیزات پزشکی بیمارستانی تاکید کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر رضا مسائلی درخصوص فرآیند تهیه و تامین تجهیزات و ملزومات پزشکی و جراحی برای بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی گفت: تامین تجهیزات و ملزومات پزشکی بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی، بعد از طرح تحول سلامت نسبت به گذشته، تغییرات قابل ملاحظه‌ای داشته است؛ چراکه این تجهیزات از مبداء تولید در داخل یا خارج کشور، تا مصرف در بیمارستان‌ها کاملا تحت کنترل است.

وی با اشاره به اینکه فرآیند کنترل تجهیزات و ملزومات پزشکی در بیمارستان‌ها، شامل قیمت و کیفیت کالا هم می‌شود، خاطرنشان کرد: همچنین پرداخت بیمه‌ها براساس قیمت‌هایی است که توسط کمیسیون قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت تعیین می‌شود و بعد از تعیین آن، بیمه‌ها در همان سقف، مجاز به پرداخت هستند و مراکز درمانی هم در این چارچوب عمل می‌کنند.

مسائلی با اشاره به شایعات اخیر درخصوص رابطه مالی پزشکان و جراحان با شرکت‌های تجهیزات پزشکی گفت: اینکه گفته می شود، این سیستم دچار اختلال است، صحیح نیست، البته نمی‌توان تخلفات احتمالی در بخش خصوصی را انکار کرد؛ اما این به آن معنا نیست که این تخلفات جامعیت دارد یا اینکه تمام پزشکان و جراحان کشور با شرکت‌های تجهیزات پزشکی رابطه مالی دارند.

مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی با بیان اینکه افرادی که در این خصوص شکایتی دارند، می‌توانند شکایات خود را در سامانه ۱۹۰ به ثبت برسانند، تا توسط مراجع ذیربط پیگیری شود، تصریح کرد: اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت نیز نسبت به این فرآیند از مرحله تولید تجهیزات پزشکی در داخل کشور یا واردات آن توسط شرکت‌های واردکننده، نظارت جامعی دارد. بنابراین تامین تجهیزات و ملزومات بیمارستان‌ها، از مبداء تولید تا مصرف تحت نظارت و کنترل است و نمی‌توان تخلفات احتمالی در این زمینه را به تمامی پزشکان، جراحان یا شرکت‌های تجهیزات پزشکی کشور تعمیم داد؛ چرا که اصل کار فرآیندی روشن، دقیق و قابل ارزیابی و رهگیری است.

وی درخصوص حیطه مداخلات پزشکان در فرآیند تامین تجهیزات و ملزومات بیمارستانی و جراحی توضیح داد: پزشکان و جراحان می‌توانند برابر با نوع و ضرورت انجام عمل جراحی، اندازه، سایز و نوع تجهیزات مورد نیازشان را مشخص و اعلام کنند.

بنابر اعلام وبدا، مسائلی افزود: از طرفی، تامین تجهیزات مصرفی بیمارستان‌ها در فهرستیتوسط وزارت بهداشت در سامانه www.imed.ir منتشر می‌شود و مراکز درمانی برآن اساس اقدام به خرید تجهیزات پزشکی می‌کنند و بعد از این مرحله، کمیته تجهیزات پزشکی بیمارستان‌ها در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کنند و تامین دارو و تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها تحت نظر آن کمیته است. بنابراین نمی‌توان گفت که تامین تجهیزات و ملزومات بیمارستان‌ها با رای و نظر یک نفر به انجام می‌رسد و آن فرد ذینفع خواهد بود و پورسانت دریافت میکند. این مساله صحیح نیست.

مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی با بیان اینکه نظارت‌های دقیق بر فرآیند تامین و تهیه تجهیزات پزشکی بیمارستان‌ها، بعداز طرح تحول سلامت به شکل نظام یافتهتر پیگیری شد، گفت: بعداز طرح تحول سلامت، سیستم پایش، نظارت، کنترل و رهگیری تجهیزات و ملزومات پزشکی در بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی استقرار یافته و به صورت جامع عملیاتی شده است.

وی در پایان گفت: بعداز طرح تحول سلامت، بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی مکلف شدند که بیماری را برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی به خارج از بیمارستان‌ها ارجاع ندهند. بنابراین تمام فرآیند درمان در داخل بیمارستان انجام می‌شود و امکان رابطه مالی بین پزشکان و شرکت‌های تجهیزات پزشکی وجود ندارد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.18171s, 18q