نـان بـری كولبـران/مصوبه‌اي كه سفره‌هاي كولبران را خالي‌تر كرد

۱۳۹۷/۰۲/۲۷ - ۱۱:۳۶ - کد خبر: 244091
نـان بـری كولبـران/مصوبه‌اي كه سفره‌هاي كولبران را خالي‌تر كرد

سلامت نیوز:مرزنشينان كشور به‌ويژه افرادي كه در مرزهاي غربي كشور زندگي مي‌كنند، روزگار به كام‌شان نبوده و نيست....

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون، مرزنشينان كشور به‌ويژه افرادي كه در مرزهاي غربي كشور زندگي مي‌كنند، روزگار به كام‌شان نبوده و نيست. مردان و زناني كه زمان جنگ، جانانه در مقابل تجاوز دشمن ايستادند و حتي در برابر بمباران شيميايي نيز مقاومت كردند، نه تنها مورد تقدير قرار نگرفتند بلكه گويي فراموش شدند و سال‌هاست كه برخي از آن‌ها به‌واسطه مشكلات معيشتي و خالي بودن سفره‌هاي‌شان مجبورند با شغل كولبري روزگار بگذرانند. شغلي سخت و طاقت‌فرسا كه به دليل عدم امنيت، همواره مورد تهديد بوده‌است؛ به ‌گونه‌اي كه تعدادي از آن‌ها در اين راه صعب‌العبور يا به‌واسطه سرما جان‌شان را از دست مي‌دهند يا اينكه مورد هدف تيراندازي قرار مي‌گيرند.

اما اين پايان قصه پر از غم زندگي كولبران نبوده و خبرها حاكي از آن است كه اگر تا ديروز خودشان هدف گلوله بودند امروز اسب‌هاي‌شان نيز هدف قرار گرفته و بر زمين مي‌افتند تا نتوانند آن‌ها را براي امرار معاش خانواده همراهي كنند. كولبران كه براي پر كردن سفره‌‌هاي خالي خانواده، رنج و مرارت راهي صعب‌العبور را به تن مي‌خرند، نياز به حمايت جدي مسئولان دارند؛ در حالي كه هنوز سیاست مشخصی برای ساماندهی و رفع مشکلات آن‌ها در دستور کار قرار نگرفته است.

بيكاري مهم‌ترين دليل كولبري

مشكلات‌شان يكي دوتا نيست، آن‌ها كه به دليل بيكاري و نبود شغل در شهرهاي مرزي ناچار شده‌اند تا از راه كولبري و حمل بارهاي سنگين امرار معاش كنند و در ازاي مبلغي ناچيز، سلامتي و جان خود را در مخاطره بيندازند؛ به‌گونه‌اي كه در سال‌های گذشته تعداد زیادی از کولبرانی که بسته‌های بزرگ کالا را روی پشت‌شان گذاشته بودند تا از مناطق مرزی عبور کنند، گرفتار حوادث تلخی شدند.

اما كولبران مناطق مرزي در حالي سال‌ها به‌واسطه اين شغل مورد تهديد انواع مخاطرات قرار گرفته‌اند كه اصل 28 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تاکید می‌کند: «هر کس حق دارد شغلی را که بدان مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست، برگزیند». به‌اين‌ترتیب در قانون اساسی حق اشتغال و انتخاب آزادانه شغل به رسمیت شناخته شده است.

البته در ادامه این اصل تکلیف دولت در این خصوص ايجاد شغل براي افراد بیان شده و آمده است: دولت موظف است با رعایت نیاز جامعه به مشاغل گوناگون برای‌ همه افراد، امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی را برای احراز مشاغل ایجاد کند. به‌اين‌ترتیب در قانون اساسی که مهم‌ترین قانون موجود در کشور است، این حق به رسمیت شناخته شده است.

شواهد و رخدادهاي سال‌هاي اخير، گوياي اين است كه باتوجه به تاكيد قانون اساسي بر ايجاد شغل براي افراد اما با وجود تعداد زياد جوانان بيكار در مناطق مرزي، اقدامي مناسب در جهت ايجاد اشتغال افراد فراهم نشده است؛ به‌گونه‌اي كه تعدادي از مردان در اين مناطق كولبري را تنها براي كسب درآمد خويش انتخاب كرده‌اند.

در حالي كه دولت و مسئولان وظيفه دارند با ايجاد كارخانه‌ها وكارگاه‌هاي توليدي، صنعتي و خدماتي براي اين جوانان، اشتغالي پايدار ايجاد كنند تا آن‌ها ضمن بهره‌مندي از شغل، بتوانند در سايه حمايت دولت در امنيت كامل درآمد كسب كرده و زندگي كنند. هرچند به نظر مي‌رسد دولت به جاي تمركز بر طرح‌هاي بلندمدت و ايجاد اشتغالي پايدار براي اين افراد، به تصويب طرح‌هاي كوتاه‌مدت و بي‌نتيجه اكتفا كرده ‌است؛ به‌گونه‌اي كه حتي برخي از اين طرح‌ها هم زندگي كولبران و هم مغازه‌داران مناطق مرزي را با مشكلات جدي مواجه كرده است.

فقدان کارخانه‌ها و صنایع در مناطق مرزي

شهاب نادری، نماینده مردم اورامانات درمجلس شوراي اسلامي با اشاره به وضعیت اشتغال‌زایی در مناطق مرزی گفته است: برای ایجاد اشتغال و رفع بیکاری در مناطق مرزی باید به ظرفیت‌ها توجه کرد؛ در حالی که عامل اصلی بیکاری جوانان در این منطقه، فقدان کارخانه‌ها و صنایع است

. وي با بيان اينكه، شهرستان‌های حوزه انتخابیه بنده با آمار ۳۳درصد بیکاری به عنوان بیکار‌ترین شهرهای ایران شناخته می‌شوند، ادامه مي‌دهد :جوانان این مناطق دوست دارندکه کارخانه‌ها طرح های صنعتی تولیدی داشته باشد تا آن‌ها بتوانند ‌سرکار بروند. اما متاسفانه تاکنون در منطقه ما هیچ کارخانه‌ای وجود نداشته و همین موضوع باعث بیکاری جوانان شده است و اگر امروز آن‌ها به بعضی از مسائل ورود پیدا کنند از سر بیکاری و بی‌توجهی مسئولان کشور به آن‌هاست.

مصوبه‌اي كه سفره‌هاي كولبران را خالي‌تر كرد

اما هیات وزیران با هدف حمايت از كولبران و همچنين ممانعت از كالاي قاچاق به كشور تصميم به احداث بازارچه‌های مرزی جدید گرفت. بر اساس این تصمیم هریک از مرزنشینان واجد شرایط هرماه 500 هزارتومان از تخفیف عوارض قانونی واردات معاف شدند. تا ضمن اينكه کالاها به طور رسمی و تحت نظارت به کشور وارد شود، امکان خوبی نیز در اختیار مرزنشینان قرار گيردکه بدون تحمل کولبری و به وسیله انتقال کالا در حد مجاز ماهانه از مسیر اصلی و مرز قانونی معیشت خود را سامان دهند.

اين در حالي است كه بسياري از كارشناسان و صاحب‌نظران اين مصوبه دولت را ناپخته و غيركارشناسي ارزيابي كردند. محسن بيگلري، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در اين زمينه معتقد است: «در اين مصوبه نه منافع مرزنشين‌ها ديده شده بود و نه منافع مغازه داران، كولبران و كاسبان كه باعث دردسر همه مردم مرزنشين شدزيرا دولت بدون اينكه بازارچه جايگزيني را در نظر بگيرد، اقدام به تعطيلي بازارچه مرزي کرد و بازارچه‌اي را كه در نظر گرفتند، فاقد زيرساخت است و تعرفه‌هاي گمركي كه در نظرگرفتند، بسيار بالاست. اين اقدام غير كارشناسي به جز آسيب رساندن به اقتصاد و معيشت مردم نتيجه ديگري نداشت».

اما در اين زمينه چه اقدامي بايد براي حمايت واقعي از مرزنشينان صورت گيرد؟ براي پاسخ به اين سوال و چندين سوال ديگر در مورد اين قشر زحمت‌كش جامعه با رسول خضري، نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس به گفت‌و‌گونشستيم.خضري در پاسخ به اين سوال كه مصوبات دولت با هدف حمايت از كولبران تا چه اندازه توانسته به اين افراد كمك كند به «قانون» مي‌گويد: مصوباتي كه دولت در مورد كولبران مطرح كرده، نه تنها كارآمد نبوده بلكه باعث اعتصاب مرزنشينان و بيكاري حدود هفت الي هشت ميليون نفر بازاريان، كسبه، اصناف، كولبران و پيله‌وران شده است.

به طور حتم اگر آن مصوبه سریع‌تر لغو و معابر بازگشایی نشود تا ده‌ها سال تبعات منفی بیکاری مرزنشینان از بین نخواهد رفت و نمی‌توان مشکلات حاصل از این موضوع را جبران کرد.

تصويب طرحي در مجلس با هدف حمايت از اين كولبران

اين نماينده مجلس با بيان اينكه در مرزهاي غربي كشور مردم دچار ركود اقتصادي و به دنبال آن فقر بسيار شديد و سفره‌هاي خالي شده‌اند، خاطرنشان كرد: بحث كولبران موضوع بسيار مهمي است و ما بايد بتوانيم اين مشكل را هرچه سريع‌تر برطرف كنيم. اما با توجه به اينكه مباحث مطرح شده در مورد كولبران تا به حال نتوانسته قدمي در جهت كاهش مشكلات آنان بردارد، نمايندگان مجلس به دنبال تصويب طرحي با هدف حمايت از اين افراد هستند.

وي در پاسخ به اين سوال كه اين طرح در چه مرحله‌در مجلس قرار دارد، تصريح كرد: در حال حاضر چهار كميسيون از جمله كميسيون‌هاي بهداشت، اجتماعي، شوراها و كميسيون برنامه و بودجه به اين طرح راي مثبت دادند و قرار است هفته آينده اين طرح در كميسيون اقتصادي كه مهم‌ترين كميسيون براي بررسي اين طرح است نيز مورد بررسي قرار گيرد و اميدواريم پس از تصويب در اين كميسيون نيز بتوانيم آن را در صحن علني مطرح كنيم. ضمن اينكه با توجه به اهميت موضوع، در جلسه‌اي كه با دبير شوراي عالي امنيت ملي داشتيم، موضوع كولبران، مرزنشينان و مشكلات عديده آن‌ها نيز اعلام شد و اميدواريم بتوانيم گامي در جهت بهبود معيشت كولبران برداريم.

وي با بيان اينكه در طرح مجلس بحث ساماندهي اشتغال اين عزيزان و اينكه شغلي ايمن، سالم و پايدار داشته باشند و حتي بيمه آن‌ها مطرح شده است، افزود: طرحي كه در مجلس تدوين شده، داراي 9 ماده است و يكي از موضوعات مهم در اين طرح، اين است كه هرساله كولبران رصد شوند و سالانه براي 10 درصد از آنان شغل ايمن ايجاد شود.

واقعيت اين است كه مردم مرزنشين از مصوبه دولت هيچ تاثيري نديدند و به عبارتي مردم در اين مدت بيكارتر و سفره‌هاي‌شان خالي شده است. انتظار داريم تصويب اين طرح بتواند روزگار بهتري براي آن‌ها رقم بزند.

خضري در پاسخ به اين سوال كه بحث بيمه كولبران در چه مرحله اي قرار دارد نيز توضيح داد:بحث بيمه كولبران مصوبه دولت بود كه تاكيد شد،كولبران بايد تحت پوشش بيمه صندوق روستاييان عشاير و كشاورزان قرار گيرند كه البته با توجه به اهميت موضوع بيمه اين افراد اما هنوز تعداد بسياري از كولبران تحت پوشش بيمه قرار نگرفته‌اند.

خضري در خاتمه در پاسخ به اين سوال كه دلايل اينكه اسب‌هاي كولبران مورد هدف قرار مي‌گيرند، چيست، تصريح كرد: خبر كشتن اسب‌هاي كولبران ‌جاي تاسف دارد زيرا كشتن حيوان زبان‌بسته دور از شأن ما و نظام است و بسيار زشت و ناپسند تلقي مي‌شود و در هيچ ميثاقي پسنديده نيست.

در خاتمه مي‌توان گفت كولبری را بايد نمونه بارز تبعیض و نقض حقوق شهروندی دانست زيرا افراد مجبورند کولبری کنند تا خود و خانواده‌شان زنده بمانند. آن‌ها مواد مخدر حمل نمی‌کنند اما بارشان قاچاق محسوب می‌شود. باری که متعلق به دیگری است و آن‌ها فقط حملش می‌کنند اما خطراتش مال آن‌هاست.

نكته ديگر اينكه امرارمعاش از طریق کولبری حاکی از وضعیت اقتصادی نامساعد ساکنان مناطق مرزی است و برخی مرزنشینان به جبر اوضاع اقتصادی و از سر نیاز، کولبر می‌شوند. تعداد زيادي از كولبران افرادي با تحصيلات عالي ليسانس يا فوق ليسانس هستند كه تنها به دليل نبود شغل مجبور به انجام اين كار شده‌اند. حال اين افراد كه فقط به دلیل نداشتن سرمایه کافی یا مهارت حرفه‌ای حاضر به ترک زادگاه خود نشده و با زندگی و کار مشقت بار ماندن را به رفتن ترجیح دادند، نياز به حمايت جدي مسئولان دارند تا بتوانند با دغدغه‌اي كمتر روزگار بگذرانند .

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.44391s, 19q