رصد بازار دارویی کشور در وزارت بهداشت

۱۳۹۷/۰۲/۲۷ - ۱۱:۳۷ - کد خبر: 244111
رصد بازار دارویی کشور در وزارت بهداشت

سلامت نیوز: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تکذیب برخی اخبار مبنی بر اتخاذ تصمیماتی درباره خروج دارو از لیست کالاهای اساسی کشور اظهار کرد‌: ما هیچ تصمیم جدیدی جدا از آنچه در طول یکی دو سال گذشته اتخاذ شده، نداریم‌‌‌.


سیدحسن‌ هاشمی صبح دیروز در حاشیه جلسه هیات دولت درباره برخی اخبار مبنی بر خروج دارو از لیست کالاهای اساسی اظهار کرد‌: اخبار منتشر شده در این‌باره شایعه است و نباید به آنها توجه شود، ما هیچ تصمیم جدیدی جدا از آنچه در یکی دوسال گذشته اتخاذ شده نداریم‌‌‌.


او با تاکید بر اینکه برنامه‌ای نیز برای خروج دارو از لیست کالاهای اساسی نداریم، اضافه کرد‌: مردم مطمئن باشند فعلا مهم‌ترین کار وزارت بهداشت توجه به دارو، تجهیزات پزشکی و مراقبت از افزایش قیمت در این زمینه است‌‌‌.


هاشمی در ادامه درباره وضعیت داروهای بیماری‌های خاص از جمله تالاسمی با تاکید بر اینکه هیچ جای نگرانی در این باره وجود ندارد، خاطرنشان کرد‌: در این زمینه دارو به اندازه کافی وجود دارد‌‌‌. ما نیز در وزارت بهداشت در حال رصد وضعیت هستیم و بیماران نگرانی در این زمینه نداشته باشند‌‌‌. همچنین معاون اجتماعی وزارت بهداشت با انجمن بیماری‌های خاص دائما جلسه دارد و اگر موضوعی در این زمینه مطرح باشد، حتما بررسی می‌شود‌‌‌.


وزیر بهداشت همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر بازگشت تحریم‌های آمریکا در حوزه دارو با تاکید بر اینکه تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند برای ما مشکلی ایجاد کند، گفت‌: اگر به شرایط قبل بازگردیم یعنی تحریم‌های سازمان ملل بازگردد، حتما این موضوع می‌تواند مشکلاتی برای ما ایجاد کند. با این وجود باید آمادگی داشته باشیم که اگر آن شرایط اتفاق افتاد حداقل در بخش غذا، دارو و تجهیزات پزشکی مشکلی برای مردم پیش نیاید‌‌‌. در حال حاضر در حال برنامه‌ریزی در این زمینه هستیم‌‌‌.


هاشمی در پاسخ به پرسشی درباره ایجاد مشکل برای بیماران تالاسمی به دلیل استفاده از داروی بی‌کیفیت تالاسمی طی یک سال گذشته، با رد این موضوع اعلام کرد‌: اگر ادعایی در این زمینه مطرح می‌شود باید مدارک اثبات آن نیز ارائه شود‌‌‌.


او با اشاره به وجود رقابت میان شرکت‌های مختلف به ویژه شرکت‌های چندملیتی در زمینه داروهای بیماری‌های خاص، بیان کرد‌: من نیز در شبکه‌های اجتماعی در این باره مطالب بسیاری خوانده‌ام و برای من راحت است که بگویم پشت این قضیه چیزی جز پول وجود ندارد‌‌‌.

مردم باید بدانند داروهایی که در بازار وجود دارد از فیلترهای بسیار سختی عبور می‌کند و اگر یک انجمن علمی در این خصوص تردیدی دارد، حتما پیش از رسانه‌ای کردن آن موضوع را به اطلاع ما برساند تا بررسی کنیم‌‌‌.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.41108s, 18q