عناوين متعدد مجرمانه در ايران!

۱۹ ميليون ايراني «شهروند درجه ۲ » هستند!

۱۳۹۷/۰۲/۲۹ - ۱۰:۴۴ - کد خبر: 244206
۱۹ ميليون ايراني «شهروند درجه ۲ » هستند!

سلامت نیوز:هشدار، هشدار و بازهم هشدار! جامعه ايراني هر روز با اضمحلال دروني بيشتري مواجه و آسيب‌هاي رفتاري آن پررنگ‌تر مي‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ،از افسردگي و بي انگيزگي‌هاي مردم گرفته تا نزاع‌هاي فردي و اجتماعي و طلاق‌هايي كه ديگر خوراك رسانه‌ روزمره‌مان شده است، همگي حكايت از بي‌توجهي عميق به رخدادهاي عمق جامعه دارد. جامعه ايراني اكنون با بيماري‌هاي مزمن رفتاري در خود روبه‌رو است و مدت‌هاست با ديده نشدن از سوي مردم و مسئولان، قرباني‌هاي بسياري را مي گيرد.

چند روز قبل كه همايش مددكاري اجتماعي و اخلاق اجتماعي در اهواز برگزار شد، آمارهايي مستند از وضعيت آسيب‌هاي اجتماعي در كشور ارائه شد كه بسيار نگران كننده است.

ريیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در اين باره با بيان اينكه راه خروج از بیماری مزمن حوزه اجتماعی، استفاده از تمام ظرفیت‌هاست،گفت:‌ مردم محور کار هستند و نباید در حوزه اجتماعی نگاه قیم‌مآبانه به مردم داشت و باید تمام سازمان‌ها در این حوزه درگیر شوند.

سید حسن موسوی چلک با اشاره به ۶۰ سالگی حرفه مددکاری اجتماعی در کشور ادامه داد: واقعیت حوزه اجتماعی حکایت از آن دارد که حوزه اجتماعی در شرایط خوبی به سر نمی برد و اگر شرایط حوزه اجتماعی مطلوب نباشد، شرایط هیچ حوزه ای مناسب نیست.

عناوين متعدد مجرمانه در ايران!

موسوی چلک با بیان اینکه ۲۰۰۰ عنوان مجرمانه در ایران وجود دارد، در حالی که میانگین این شاخص در دنیا ۶۰ تا ۹۰ عنوان است،گفت: متاسفانه با داشتن ۸۰ میلیون جمعیت در کشور، مطابق آمار مسئولان قضایی ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار پرونده قضایی در کشور وجود دارد؛ این در حالی است که کشور هندوستان با داشتن بیش از یک میلیارد جمعیت، تعداد یک میلیون و ۲۰۰ هزار پرونده قضایی دارد.

مطابق آمارهای وزیر دادگستری در تیرسال ۹۶، ورودی زندان‌های کشور ۴۵۹ هزار و ۶۶۶ نفر است؛ یعنی ۵۲ نفر به ازای هر یک ساعت. در حالی که در سال ۵۸ این میزان ۱۰ نفر به ازای هر ساعت بود.ريیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به اینکه در طول ۴۰‌سال گذشته راهبرد‌های درستی برای مدیریت اجتماعی در کشور اتخاذ نشده است، اظهار کرد: حوزه اجتماعی با رویکرد اجتماعی قابل حل است و باید نگاه‌های سیاسی و امنیتی را در این حوزه کنار گذاشت.

وجود تعداد بالای پرونده‌های قضایی، افزایش طلاق (به ازای هر ۳.۵ ازدواج یک طلاق)، افزایش خشونت خانگی، سالمندآزاری (یکی از سه مولفه مداخلات در حوزه مددکاری اجتماعی) و مسائلی از این دست نشانه ضعف اخلاق در جامعه است.کمیسر اخلاق فدراسیون مددکاران اجتماعی آسیا - اقیانوسیه همچنین گفت: مطابق آمار وزیر بهداشت به ازای هر چهار نفر در کشور یک نفر دارای اختلال روانی است و ۶ میلیون افسرده در کشور وجود دارند.

محروميت 19 ميليون ايراني از خدمات عمومي!

مطابق آمار وزارت راه ۱۹ میلیون نفر در کشور در محلات ناکارآمد شهری زندگی می‌کنند که از حداقل‌های خدمات عمومی محروم هستند و سال ها به عنوان شهروند درجه دو قلمداد می شدند و برچسب غیررسمی بر این مناطق زده شده بود. مطابق آمارهای پلیس راهور ۱۷ هزار نفر در تصادفات سالانه فوت می کنند که بخشی از این تصادفات از ضعف اخلاق در رانندگی ناشی می شود.

ريیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر در کشور گفت: مطابق آمارها چهار میلیون و ۴۰۰ هزار معتاد در کشور وجود دارند که دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از آن‌ها معتاد دايمی هستند.آمارها نشان از آن دارد که اخلاق در جامعه ما نهادینه نشده است و حوزه اجتماعی ما، حوزه امنیت ملی را تهدید می‌کند و بعد از حوزه اقتصاد، از حوزه اجتماعی به عنوان دومین مولفه و نگران‌کننده‌ترین مولفه در کشور یاد می‌شود.

بر اساس سرشماری رسمی کشور در سال ۹۵ بیش از سه میلیون زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارند که این آمار در سال ۹۰ دو میلیون و ۵۵۳ هزار نفر، در سال ۸۹ یک میلیون و ۶۶۶ هزار نفر و در سال ۷۵ کمتر از یک میلیون و ۲۰۰هزار نفر بود و این به‌آن معناست که در یک بازه زمانی ۲۰ساله جمعیت زنان سرپرست خانوار دو برابرشده است.مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور در ادامه تاكيد كرد: هیچ‌یک از مولفه‌های یاد شده نشان از بهبود وضعیت اجتماعی ندارد و باید واقعیت را پذیرفت و سانسور را کنار گذاشت.

وی با بیان اینکه همین امروز هم حوزه اجتماعی ما از مسائل اجتماعی عقب است، گفت: متاسفانه تاکنون سلامت اجتماعی در کشور سنجیده نشده است و شاخص سرمایه اجتماعی که یکی از مهم‌ترین مولفه‌های توسعه و امنیت در هر جامعه ای و موجب افزایش اعتماد و امنیت در جامعه است، در پژوهش‌های وزارت کشور بسیار پایین است.

آسيب ها را جزيره اي نكنيم!

موسوی چلک با اشاره به اینکه فضای اجتماعی ایران باید برای بیان مطالبات اجتماعی و واقعی‌‌ها فضایی صادقانه باشد، اظهارکرد: بزرگ شدن نهادها و سازمان‌هایی چون دادگستری، کلانتری، امور زندان‌ها، بهزیستی و کمیته امداد نشانه ضعف اجتماعی است. وجود نیروی انسانی سالم و کارآمد بزرگ‌ترین سرمایه هر کشوری است و بسیاری از کشورهای توسعه یافته در جهان از این سرمایه به‌درستی سود می‌برند و متاسفانه ما در حوزه مددکاری اجتماعی از ضعف اخلاق آسیب می‌بینیم.

ريیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در ادامه گفت: با جزیره‌ای کردن اعتیاد، زنان سرپرست خانوار و دیگر آسیب‌های اجتماعی هیچ گاه نمی‌توان مدیریت صحیحی بر حوزه اجتماعی داشت؛ در حالی که باید همه این‌ها را به صورت یک پازل واقعی نگاه کنیم. ما باید روی ۶۰ مولفه اجتماعی دیگر به جز آسیب‌ها کار کنیم تا مردم بهتر زیستن را تجربه کنند و کشور بتواند از شرایط کنونی خارج شود. امروز شاخص کیفیت زندگی در کشور ما پایین است و این امر موجب ایجاد ناامیدی، بی‌تفاوتی، ضعف مشارکت و فردگرایی و در نهایت تنهایی اجتماعی و جایگزین مولفه‌هایی می شود که موتور محرک کشور است.

کمیسر اخلاق فدراسیون مددکاران اجتماعی آسیا - اقیانوسیه با اشاره به اینکه دین ما دین نشاط و شادابی است، اظهارکرد: از لحاظ شاخص نشاط اجتماعی، ایران در میان ۱۵۷ کشور دنیا رتبه ۱۰۸ را داراست.

وی با توضیح این نکته که نباید از حوزه اجتماعی بهره برداری سیاسی کرد، گفت: ما نتوانسته‌ایم مدیریت جامعی بر حوزه اجتماعی داشته باشیم و سیاست‌گذاران و ناظران هم در سالیان گذشته، در ایفای وظیفه مطالبه‌گری خود کوتاهی کرده‌اند.رييس انجمن مددکاری اجتماعی ایران افزود: مدارا، مهربانی و صداقت بخشی از اخلاق است و حوزه مددکاری اجتماعی، حوزه اجتماعی و حتی حوزه امنیتی ما به دلیل ضعف اخلاق در جامعه در رنج است. تاب آوری اجتماعی با اعتماد شکل می گیرد و باید رویکرد سیاسی را از این حوزه جدا کرد و اگر می‌خواهیم در حوزه اقتصادی موفق باشیم باید به حوزه اجتماعی بپردازیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.83763s, 19q