مصرف فولیك اسید برای زنان باردار ضروری است

۱۳۸۹/۱۱/۲۴ - ۱۱:۳۴ - کد خبر: 24430
مصرف فولیك اسید برای زنان باردار ضروری است
سلامت نیوز :متخصصان تغذیه و مامایی اعلام كردند مادرانی كه در دوران بارداری به مقدار كافی اسید فولیك و آهن مصرف می‌كنند كودكان باهوش‌تری خواهند داشت.

 متخصصان نپالی در آزمایش پژوهشی جدیدی نشان دادند کودکانی که مادرانشان از مکمل‌های آهن و اسید فولیک در دوران بارداری استفاده می‌کردند، نسبت به سایر کودکان، باهوش‌تر و دارای مهارت‌های خاص بهتری هستند.

این متخصصان 676 کودک مدرسه‌ای که مادرانشان در یک آزمایش بالینی شرکت كرده بودند و بعضی از آن‌ها از مکمل‌های آهن دار و اسید فولیک استفاده می‌کردند را مورد مطالعه قرار دادند.

آنها دریافتند مصرف اسید فولیک و آهن در دوران بارداری تاثیرات بسیار مهمی را بر روی هوش کودکان در مدرسه می‌گذارد و سطح توانایی آن‌ها را نسبت به سایر کودکان بالاتر می‌برد.

به گزارش سایت اینترنتی مایو كلینیك، همچنین زنان باردار با مصرف این مواد اصلی و كلیدی می‌توانند تاثیر چشمگیری روی بازده تحصیلاتی آینده فرزندان خود به خصوص در کشورهای دارای فقر آهن، داشته باشند.

به گزارش ایسنا، اسید فولیک به همراه ویتامین ب 12 و ویتامین ث به هضم غذا و استفاده بدن از پروتئین و ساخت پروتئین در زمان لازم کمک می‌کند. اسید فولیک برای ساخت گلبول‌های قرمز خون و مولكول وراثتی دی ان آ که عمل کنترل وراثت را انجام می‌دهد و راهنمایی برای فعالیت‌های سلول‌ها است، ضرورت دارد.

این ویتامین عمل ساخت و نگهداری سلول‌ها را بر عهده دارد. این وظیفه در هنگام تقسیم سلولی و رشد بسیار مهم است و به همین دلیل مصرف آن برای زنان باردار و نوزادان حیاتی است.


اسید فولیک همچنین در رشد بافت‌ها کمک می‌کند و باعث درست عمل کردن سلول‌ها می‌شود. این ویتامین در زمانی که بدن احتیاج به غذا خوردن دارد، موجب افزایش اشتها می‌شود و به همین ترتیب اسیدهای هضم کننده غذا را می‌سازد.

مکمل اسید فولیک در درمان بی‌نظمی‌های وابسته به کمبود اسید فولیک استفاده می‌شود. اسید فولیک برای درمان زخم‌های پا و مشکلات قاعدگی نیز تجویز می‌شود. این مكمل حیاتی در تکامل رشد جنین بسیار با اهمیت بوده و رشد طناب نخاعی و مغز جنین وابسته به مصرف اسید فولیک توسط مادر است. اغلب زنانی که می خواهند باردار شوند و زنان باردار باید مکمل اسید فولیک مصرف کنند. دادن این ویتامین به زنان باردار بسیار مفید است، چرا که از ناهنجاری‌های عصبی زمان تولد، مانند نقص لوله عصبی نوزادان جلوگیری می‌کند.

از سوی دیگر، آهن نیز برای رشد و نمو مناسب سیستم عصب مرکزی ضروری است و این در حالی است که کمبود آهن شایع‌ترین و گسترده‌ترین بی‌نظمی تغذیه‌ای در جهان است که بر روی حدود دو میلیارد نفر تاثیر نامطلوب می‌گذارد. کمبود آهن زودهنگام می‌تواند موجب مداخله در توسعه عصبی، بیوشیمی و متابولیسم افراد شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.62642s, 18q