چرا تابلوهاي تبليغاتي هشداردهنده حذف شدند؟

۱۳۹۷/۰۲/۳۰ - ۱۰:۰۷ - کد خبر: 244304
چرا تابلوهاي تبليغاتي هشداردهنده حذف شدند؟

سلامت نیوز: رييس مركز تحقيقات ايدز ايران از برخي سياست‌ها و فعاليت‌هاي مرتبط با برنامه استراتژيك ايدز و تاثيرگذار در تعهد بين‌المللي ايران براي كاهش ٣٠ درصدي انتقال ويروس و ابتلاي جديد تا سال ٢٠٢٠ انتقاد كرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از اعتماد ،انتقادات مينو محرز در حالي بيان شد كه وزير بهداشت، امروز براي شركت در هفتاد و يكمين مجمع سازمان جهاني بهداشت به ژنو سفر مي‌كند و قرار است در اين اجلاس درخصوص تجربيات ايران در حوزه پيشگيري از بيماري ايدز سخنراني كند. محرز كه روز گذشته با ايلنا گفت‌وگو مي‌كرد، اولين انتقاد خود را درباره توقف اجراي طرح اتوبوس ايدز مطرح كرد.

اين طرح آخرين بار آذر ماه ١٣٩٥ در تهران اجرا شد و استقرار يك اتوبوس در نقاط پرتردد شهر و اطلاع‌رساني درباره نحوه ابتلا به اين بيماري و انجام آزمايش رايگان خون از مراجعاني كه رفتار پرخطر داشتند، با استقبال گسترده شهروندان مواجه شد. زمستان ٩٤ هم يك كمپين اطلاع‌رساني درباره زندگي سالم توسط شهرداري تهران ايجاد شد كه در راستاي اجراي اين برنامه، تابلوهاي تبليغاتي درباره سبك زندگي سالم در سطح شهر و به خصوص در بزرگراه‌هاي پايتخت نصب شد.

مضمون برخي تابلوها، هشدار درباره نحوه ابتلا به بيماري اچ‌آي‌‌وي و پيشگيري از ابتلا با پرهيز از رابطه جنسي پرخطر و محافظت نشده بود. مخالفت‌هاي گسترده از سوي برخي افراد متعصب و ناآگاه از واقعيت‌هاي پنهان در جامعه، منجر به جمع‌آوري زودهنگام تابلوهاي تبليغاتي و همچنين توقف فعاليت اتوبوس‌هاي ايدز شد در حالي كه هشدار نسبت به افزايش رفتارهاي پرخطر جنسي، به خصوص در قشر جوان و تحصيلكرده، حداقل از ١٠ سال گذشته تا امروز و با مضمون «شيوع موج سوم ايدز» بسيار پررنگ بوده است.

محرز هم در اظهارات روز گذشته خود اين انتقاد را خطاب به متعصبان ناآگاه مطرح كرد و گفت: «متاسفانه برخي اقدامات براي كنترل و پيشگيري بيماري ايدز با مخالفت‌هايي مواجه مي‌شود و براي برخي خوشايند نيست. اتوبوس‌ ايدز يكي از راه‌هايي بود كه مي‌توانست در اين مسير به ما كمك كند، اما عده‌اي سروصدا كردند و سعي آنها اين بود كه جلوي اين طرح را بگيرند و اين طرح متوقف شد.

مي‌گفتند فعاليت اتوبوس ايدز ترويج بي‌بندوباري است. متاسفانه اين تفكر افرادي است كه اعتقاد دارند در كشور بيماري ايدز وجود ندارد و همه‌چيز رو به راه است. اين افراد مثل كبك سرشان را زير برف كردند و مسائل، مشكلات و واقعيت‌هاي جامعه را نمي‌دانند و از قبول آن امتناع مي‌كنند. در حالي كه يكي از مشكلات در حوزه كنترل و پيشگيري از افزايش ابتلا به اچ‌اي‌وي، ناآگاهي درباره رفتارهاي پرخطر است.

حتي مبتلايان هم در بسياري مواقع از بيماري خود اطلاع ندارند و مشاهده شده كه بعد از ازدواج متوجه بيماري خود مي‌شوند؛ بنابراين بايد اقداماتي صورت گيرد كه قبل از ازدواج متوجه بيماري خود شوند و ايجاد موانع شناسايي بيماران، اين كار را با مشكل مواجه مي‌كند.»

انتقاد ديگر محرز درباره توقف ورود داروي «آيمود» به خط توليد داروهاي درمان مبتلايان ايدز بود؛ دارويي كه در دولت نهم رونمايي شد و در همان زمان به عنوان نمايش تبليغاتي دولت، مورد انتقاد فعالان درمان ايدز و از جمله، برادران پزشك فعال در حوزه كاهش آسيب اعتياد قرار گرفت و حتي به دستگيري و پرونده‌سازي براي آنها منجر شد چرا كه فعالان درمان اعتياد و ايدز با تشكيك در ويژگي‌هاي اعلام شده درباره آيمود اعلام كردند كه «اين داروي گياهي با عنوان داروي متوقف‌كننده سير پيشروي ويروس معرفي شده در حالي كه آيمود، صرفا دارويي براي تقويت سيستم ايمني بدن بيماران است.»

محرز هم البته روز گذشته همين ويژگي را مورد اشاره قرار داد و معتقد بود كه «آيمود موجب تقويت سيستم ايمني بدن بيماران مي‌شد اما وارد چرخه درمان نشد، اين دارو در داخل جايگزين نداشت، بيماران مبتلا به ايدز علاوه بر داروهاي صنعتي و شيميايي مثل آنتي‌بيوتيك‌ها كه براي درمان مصرف مي‌كنند بايد دارويي داشته باشند كه سيستم ايمني آنها را تقويت كند، آيمود يك داروي بدون عارضه بود كه تركيب گياهي دارد و اين كار را براي بيماران ايدزي به خوبي انجام مي‌داد. اگر مطالعات بيشتر در رابطه با اين دارو صورت مي‌گرفت نتايج بهتري براي بيماران مبتلا به ايدز داشت. متاسفانه بودجه به اين دارو تعلق نگرفت و تمام تحقيقات مربوط به اين دارو و همچنين توليد آن متوقف شد.»

محرز، بخشي از صحبت‌هاي خود را خطاب به بيماران گفت؛ خطاب به افرادي كه رفتار پر خطر دارند و شهروند اين جامعه هستند و به دليل ضعف فرهنگ‌سازي، از خطر رفتارهاي خود آگاهي ندارند : «بيش از ۱۸۰ كلينيك در سراسر كشور به نام كلينيك بيماري‌هاي رفتاري وجود دارد و اگر كسي به اين كلينيك‌ها مراجعه كند، مشاوره و آزمايش، رايگان است و اگر نتيجه تست مثبت شد نيز، تمامي اقدامات و مراقبت براي اين افراد مجاني است كه بايد توسط وزارت بهداشت تامين شود. »

محرز با هشدار نسبت به افزايش ابتلا به ايدز بر اثر رفتارهاي پرخطر جنسي، از جاي خالي آموزش‌هاي پيشگيرانه از ابتلا در مدارس و در گروه دانش‌آموزي انتقاد كرد اما اعلام وي درباره افزايش ١٠ درصدي تعداد زنان مبتلا آن هم طي دو سال اخير، عددي بود كه چندان در صحت آن نمي‌توان اطمينان داشت چرا كه به استناد موارد شناسايي شده طي سال‌هاي ٩٥ و ٩٦ و در آمار رسمي وزارت بهداشت، تعداد زنان مبتلا ٣ درصد افزايش داشته است.

اما آنچه در انتقادات محرز بايد پررنگ شود، هشدار نسبت به ناديده گرفتن عامدانه فعاليت زنان تن‌فروش و خطر جدي انتقال ويروس از طريق اين زنان به مشتريان آنهاست. محرز در صحبت‌هاي خود اين تاكيد را داشت كه: «بايد حضور زنان تن‌فروش در كشور را بپذيريم و در جهت سلامت آنها قدم‌ برداريم تا بتوانيم جامعه را سالم نگه داريم.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.19367s, 19q