مراقبت از سالخوردگان در چین اجباری میشود

۱۳۸۹/۱۱/۲۵ - ۰۹:۴۷ - کد خبر: 24471
سلامت نیوز :در چین قرار است قانونی به تصویب برسد که به موجب آن اگر فرزندان یا نوه ها از والدین سالخورده خود مراقبت نکنند ، والدین سالخورده بتوانند از آنها شکایت کنند.

 
به گزارش واحد مرکزی خبر ، شبکه خبری فرانس بیست و چهار در گزارشی درباره معضل سالخوردگی در چین و مشکلی که این پدیده برای خانواده ها و دولت این کشور به بار آورده است پرداخت.

ممکن است تصور شود که شکایت کردن از فرزندان و نوه ها چیزی عجیبی باشد و در واقع مربوط به دوران گذشته باشد. اما به زودی قرار است در چین قانونی به تصویب برسد که به موجب آن افراد کهن سال در صورتی که فرزندان ونوه هایشان از آنها مواظب نکنند، بتوانند از آنها شکایت کنند.

واقعیت آن است که دولت چین نمی خواهد چالش بزرگ بر عهده گرفتن وظیفه مراقبت و مواظبت از جمعیت انبوه کهنسال کشور را بر عهده گیرد. جمعیتی که گفته می شود تا سی سال دیگر به چهارصد میلیون نفر خواهد رسید.

اما مسئله ای که این جا وجود دارد این است که سیاست تک فرزندی در چین اوضاع را به شدت پیچیده کرده است . زیرا در این کشور خانه سالمندان به آن معنا که در دیگر کشورهای جهان وجود دارد ، وجود ندارد.

از طرفی ، تعداد اندکی مرکز سالمندان نیز که به عنوان مثال در پکن وجود دارد ، هزینه های بسیار بالایی دارند. یعنی هر خانواده برای سپردن سالمند خود به این مراکز باید در ماه صد و پنجاه تا سیصد و پنجاه یورو شهریه پرداخت کنند و این برای فرزندان آنها هزینه هایی بالایی به حساب می آید.

زیرا یک خانواده یک فرزند دارد و آن فرزند مجبور است در برخی موارد هزینه دو سالمند(پدر و مادر یا پدر بزرگ و مادر بزرگ) خود را پرداخت کند.

چینی ها این پدیده را "لانه خالی " نامیده اند.لانه خالی ای که فرزندان عامل آن هستند . از همین رو، مقامات چینی به چاره اندیشی افتاده اند و در این راستا از خانوادههای چینی خواسته اند که به وظایف خود عمل کنند. آنها برای آنکه ، خانواده های چینی از این وظیفه سر باز نزنند در نظر دارند قانونی را تصویب کنند که به موجب آن افراد کهنسال درصورتی که فرزندان یا نوه هایشان، آنها را رها کنند ، بتوانند از آنها شکایت کنند.

در چین به طور سنتی خانواده و جامعه دو ستون مراقبت از افراد سالخورده هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.30056s, 19q