80درصد خانواده هاي ايراني براي كودكان‌شان قصه نمي‌گويند

۱۳۹۷/۰۳/۰۵ - ۱۰:۰۰ - کد خبر: 244726
80درصد خانواده هاي ايراني براي كودكان‌شان قصه نمي‌گويند

سلامت نیوز: هر روز در تلويزيون، شبكه‌هاي اجتماعي و مطبوعات مطالب زيادي درباره شيوه‌هاي تربيتي كودكان منتشر مي‌شود. در و ديوار شهرها هم پر است از تبليغات كلاس‌هاي آموزشي ويژه كودكان كه به پدر و مادرها نويد مي‌دهند فرزندشان با شركت در اين كلاس‌ها حسابش از بقيه كودكان جدا مي‌شود و آينده‌اي درخشان در انتظار اوست.

به گزارش سلات نیوز به نقل از اعتماد،اما قبل از آنكه براي تربيت كودكان نسخه‌اي پيچيده شود آيا تصوير روشني از وضعيت رشد كودكان در ايران وجود دارد؟ پاسخ منفي است. واقعيت اين است كه بر خلاف كشورهاي توسعه يافته در ايران مساله كودكي هنوز بسيار جوان است و داده‌هاي علمي قابل اتكا درباره آن هم بسيار اندك.

مطالعه سير رشد ٥٠٠ كودك ايراني

كساني كه درك‌شان از توسعه به پروژه‌هاي عمراني و بتن و آهن و... محدود مي‌شود شايد از اهميت «مراحل رشد كودكان» و اثر آن بر توسعه انساني و اجتماعي درك چنداني نداشته باشند اما براي آنها كه با علم تعليم و تربيت و به‌طور كلي علوم انساني سر و كار دارند توجه به شرايط اجتماعي و خانوادگي رشد كودكان بسيار حايز اهميت است.

انجام پروژه‌هاي مطالعه رشد طولي (در بستر زمان چند ساله) روي كودكان از جمله تحقيقاتي كه در دنيا بسيار مرسوم است. اما در ايران به دلايلي كه در ادامه اين گزارش مي‌خوانيد مطالعات طولي مورد اقبال قرار نگرفته‌اند. از سال ١٣٩٢ موسسه آموزشي و پژوهشي هم‌نوا با همكاري دانشگاه تربيت مدرس اجراي پروژه «مطالعه طولي رشد كودكان ايراني» را آغاز كردند.

در اين طرح قرار است طي يك فرآيند هشت ساله تا سال ١٤٠٠ سير رشد ٥٠٠ كودك ايراني در پنج شهر ايران با ابزارهاي علمي مختلف سنجيده شود. در واقع «كودكي در ايران» نخستين مطالعه طولي رشد و تحول كودكان و نوجوانان ايراني است كه با هدف بررسي عميق و همه‌جانبه فرآيند رشد در دامنه سني ٤ تا ١٢ سال، واكاوي چگونگي تاثير عوامل فردي، خانوادگي و آموزشي بر حيطه‌ها و ساحت‌هاي مختلف تحول و نيز بررسي محيط‌هاي يادگيري كودكان انجام مي‌شود. حالا در ميانه اجراي اين طرح دشوار و زمانبر، «اعتماد» براي نخستين‌بار درباره جزييات اجراي طرح و برخي يافته‌هاي موج اول و دوم تحقيقات گزارش مي‌دهد.

مي‌خواستيم بدانيم كجا ايستاده‌ايم

علي ترقي‌جاه، «پژوهشگر و كنشگر تعليم و تربيت و حوزه كودكي» و عضو شوراي سياست‌گذاري اين طرح تحقيقاتي درباره اينكه چه شد موسسه هم نوا به سراغ اين موضوع دشوار رفت، مي‌گويد: «ما عاشق سال‌هاي مهم كودكي هستيم و فكر مي‌كنيم اين دوره خيلي كليدي است.

اما تا وقتي ندانيم كودكان چگونه زندگي مي‌كنند نمي‌توانيم بر زندگي آنها اثر بگذاريم. تا وقتي ندانيم كجا هستيم، نمي‌توانيم كار خوب انجام دهيم و اين يك ضعف است. ما در زمينه دوران كودكي در ايران با فقر داده روبه‌رو هستيم.» او توضيح مي‌دهد كه جاي پژوهش‌هاي طولي درباره مطالعه دوره كودكي در ايران خالي بود و همين انگيزه‌اي شد براي آنكه «مطالعه كودكي در ايران» شايد چراغي باشد براي كساني كه مي‌خواهند كاري كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.38047s, 19q