مشتاقان اهداي جسد!

۱۳۹۷/۰۳/۰۶ - ۱۶:۵۸ - کد خبر: 244857
مشتاقان اهداي جسد!

سلامت نیوز:چندي قبل بود كه سازمان پزشكي قانوني فراخواني براي اهداي جسد جهت انجام تحقيقات دانشگاهي بعد از فوت افراد داد. موضوعي كه واكنش هاي جالبي را ميان گروه‌هاي مردم داشت و كمتر كسي فكر نمي كرد كه اين فراخوان با استقبال گروه‌هاي از مردم مواجه شود

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون،آن‌طور كه مدیربانک نسوج مرکز تحقیقات پزشکی قانونی گفته تاکنون ۴۵۰ نفر رضایت داده‌اند تا جسدشان پس از مرگ به پزشکی قانونی اهدا شود. میانگین سنی اهداکنندگان جسد نيز از ۱۹ تا حدود ۹۰ سال است كه حدود یک سوم از آن‌ها زن و دو سوم مرد هستند.

امین رادمنش با اشاره به تعداد افرادی که در پی فراخوان سازمان پزشکی قانونی کشور مبنی براهدای جسد برای استفاده در مراکز آموزشی و دانشگاهی، اعلام رضایت کرده‌اند، گفت: از هفت ماه گذشته تاکنون حدود ۴۵۰ نفر ثبت‌نام کرده‌اند. تعداد زیادی از این افراد از شهر تهران و شهرهای بزرگ بودند و با هماهنگی‌هایی که ایجاد شده بود، این افراد به سازمان پزشکی قانونی مراجعه کرده و نظرشان را محضری کردند.مدیربانک نسوج مرکز تحقیقات پزشکی قانونی ادامه داد: از مجموع این تعداد تنها یک نفر فوت شده و به دانشگاه منتقل شده است.

البته ما خدا را شاکریم افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند در صحت و سلامت کامل هستند.این طرح‌ها در دراز مدت نتیجه‌بخش خواهد بود. انتظار ما این است، آمار افرادی که در این مجموعه ثبت‌نام می‌کنند در طولانی مدت افزایش یابد. کسانی که متقاضی اهدای جسد هستند، می‌توانند با مرکز ما تماس گرفته و اطلاعات خود را ارائه دهند. در شهرهای بزرگ روال بر این اساس است که این افراد پس از ثبت اسامی‌شان در مرکز به دفاتر ثبت اسناد رسمی معرفی می‌شوند و درخواست آن‌ها محضری می‌شود و در بانک اطلاعاتی ما ثبت و ضبط می‌شود. هرچه این بانک بزرگ‌تر باشد، شانس اینکه از میان این افراد نمونه‌های مناسب انتخاب شود، بیشتر می‌شود.

رادمنش با بیان اینکه همچنان نیاز دانشگاه‌‌ها به جسد برطرف نشده است، خاطرنشان کرد: این طرح برای این است که تمام دانشگاه‌‌ها را به صورت زنجیره‌ای در زیر مجموعه این سازمان داشته باشیم تا بتوانیم به بسیاری از دانشگاه‌ها که به جسد دسترسی ندارند، جسد اهدا کنیم. البته دانشگاه‌های بزرگ یک عده متقاضی به عنوان اهدا کننده جسد دارند و این تقاضا را به دانشگاه‌ها نیز اعلام کرده‌اند.وی با بیان اینکه در دانشگاه‌های کوچک و در شهرستان‌ها دچار مشکل هستیم، خاطرنشان کرد: روال بر این اساس است که اگر فردی که فرم درخواست را تنظیم و محضری کرده است،

در هر نقطه‌ای از ایران فوت کند، از طریق خانواده به مراکز پزشکی قانونی اطلاع داده می‌شود و از آنجا به مجموعه ما منتقل می‌شود و پس از طی مراحلی به ترتیب به دانشگاه‌هایی که در نوبت هستند، ارسال می‌شود. مدیربانک نسوج مرکز تحقیقات پزشکی قانونی در خصوص افرادی که تاکنون ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: در طول ۹ ماهه گذشته میانگین سنی افراد از ۱۹ تا حدود ۹۰ سال بوده است. همچنین حدود یک سوم از افرادی که ثبت‌نام‌ کرده‌اند، زن و دو سوم آن‌ها مرد هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.1292s, 19q