آفرگرفتن برخي پزشکان واقعيتي غير قابل کتمان

۱۳۹۷/۰۳/۰۷ - ۱۲:۰۳ - کد خبر: 244950
آفرگرفتن برخي پزشکان واقعيتي غير قابل کتمان

سلامت نیوز-*علي‌اکبر توسلي: ما از چرايي «پيشکش و هديه» شرکت‌هاي تجهيزات پزشکي به پزشکان و بيمارستان‌ها به‌منظور بازاريابي بيشتر و اينکه اين کار احتمالا منطقي اقتصادي براي آن شرکت‌ها خواهد داشت آگاهيم اما به اين نکته نيز باور کامل داريم که بايد اين بازاريابي از راه‌هاي سالم، علمي و آکادميک مناسب باشد.

به گزارش سلامت نیوز، شرق نوشت: سخني با دوست و همکار گرانمايه جناب دکتر عکاشه: با درود فراوان نوشته شما پنجشنبه 3/3/97 خواندم. نوشته را با ياد دوست مشترکمان، دکتر علي خوشنويس که انساني درستکار، مهربان و نازنين بود، آغاز کرديد ولي در پايان به خوبي نفهميدم گناهکار واقعي در پديده‌اي به نام «پيشکش و هديه» به پزشکان، شرکت‌ها يا همکاران پزشک يا سيستم قانوني ناکارآمد حاکم بر بخش درمان است يا روزنامه «شرق» که براي «لاپوشاني‌کردن و کم‌اهميت‌دادن مسائل مهم‌تر جهاني» اقدام به تيترکردن و نوشته گزارش [تباني در اتاق عمل] کرده است!

کمي هم شگفت‌زده شدم که چرا ما از آشکارشدن مشكلات جامعه خود نگران و دلخور مي‌شويم!!
مي‌توانم نمونه فراوان از جمله در مورد رشته تخصصي جنابعالي بازگو کنم ولي از بيان آن خودداري مي‌كنم.
همکار عزيز، واقعيت نه مجذوب من و شما مي‌شود و نه مرعوب ما، واقعيت خودش را به آدمي تحميل مي‌کند؛ چه براي ما خوشايند باشد چه آزاردهنده.
من پر طاووس را هم ديده‌ام، گيرم صدايش زشت چون پايش
من نه خوش‌بينم، نه بدبينم
من شد و هست و شود بينم
عشق را عاشق شناسد، زندگي را من
من که عمري ديده‌ام پايين و بالايش
که تفو بر صورتش، لعنت به معنايش
«اخوان ثالث»
من با سن بيش از 70 سال به عنوان متخصص قلب و اينترونشناليست و رئيس انجمن قلب اصفهان با فروتني به شما مي‌گويم گزارش روزنامه «شرق» [در تاريخ 25 ارديبهشت] درباره «آفر» برخي پزشکان «واقعيتي آشکار و غيرقابل‌کتمان» است.
اينکه بسياري از پزشکان ما باصفا، عاشق، آگاه، درستکار، مهربان، دقيق، مؤدب، هوشيار، کاردان، کاربلد و... هستند با شما مخالفتي ندارم ولي يک فرد «هم خودش» است با ويژگي‌هاي مخصوص به خود و هم «همه» است؛ يعني نماينده تمام ويژگي‌هاي خوب و بد آدمي.


يک پزشک کاردان و کاربلد و مؤدب ممکن است از منظر مالي درستکار و پاک نباشد. ويل دورانت (در کتاب تاريخ تمدن عصر ايمان بخش اول) مي‌گويد: انوشيروان پادشاه قدرتمند ساساني با معيار‌هاي اقتصادي حاکم بر زمان خود عادل بوده است، طبري تاريخ‌نگار ايراني تيزهوشي، فرهنگ، خردمندي، رشادت و تدبير انوشيروان را ستوده است.


ولي با توجه به رفتار خشن و بي‌رحمانه‌اش با مزدکيان و برادران و پسران خودش پادشاهي بي‌رحم نيز بوده است پارامتر رحم و عدالت و ويژگي‌هاي ديگر آدمي مقوله‌هايي جدا از هم هستند و شايد اگر پارامتر عدل را از رحم جدا کنيم، انوشيروان شايسته لقب عادل بوده است و ما در روزگار خود نمونه‌هاي فراوان اين شخصيت‌ها را مي‌بينيم.


فرزانه و دانشمند قرن 19 ميلادي گفتاري به اين مضمون دارد:
هر کجا جرياني را در جامعه انساني ديديد، در آغاز جست‌وجو و دقت کنيد که در اين پديده ثروت و پول چگونه جابه‌جا مي‌شود؟
چه آدم‌هايي پول از دست مي‌دهند و چه جرياني پول به دست مي‌آورد؟
درست‌بودن اين گفتار در دوران ما «روشن‌تر از آفتاب» است.


ما از چرايي «پيشکش و هديه» شرکت‌هاي تجهيزات پزشکي به پزشکان و بيمارستان‌ها به‌منظور بازاريابي بيشتر و اينکه اين کار احتمالا منطقي اقتصادي براي آن شرکت‌ها خواهد داشت آگاهيم اما به اين نکته نيز باور کامل داريم که بايد اين بازاريابي از راه‌هاي سالم، علمي و آکادميک مناسب باشد.


در اين راستا ما پزشکان بازوي مهمي در زمينه کمک به ايجاد راهکار‌هاي مناسب در اين فرايند هستيم که با به‌کارگيري اين راهکار‌ها براي بيماران و همچنين شرکت‌ها سودمند خواهيم بود.


براي نمونه به ياد دارم شرکتي براي فروش stent خاص و مورد قبول، به تيم ما پيشنهاد مالي کرد، ما هم به آنها اين راهکار را توصيه کرديم که شما اين مبلغ را از ميزان پولي که بيمار بايد جهت خريد stent بپردازد کم کنيد و شرکت موافقت کرد.


افزون بر اين گفته‌ها براي ازبين‌بردن اين پديده زشت و ناپسند نبايد به اخلاق، نصيحت‌کردن و اين‌گونه پارامتر‌ها خوش‌بين بود. بايد ديد کشور‌هاي ديگر به‌ويژه آمريکا چگونه از اين فرايند پيشگيري و خلافکاران را بازخواست و کيفر مي‌كنند.

*متخصص قلب و اينترونشناليست

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.93113s, 19q