شیر،از تولید تا مصرف

۱۳۸۹/۱۱/۲۷ - ۱۷:۲۴ - کد خبر: 24585
شیر،از تولید تا مصرف

سلامت نیوز:‌ شاید بسیاری از مردم علاقه داشته باشند که بدانند شیر از زمان تولید تا زمان بسته بندی و رسیدن آن به دست مشتری چه مراحلی را طی می کند ،

از این رو ضمن بازدید خبرنگار سلامت نیوز از کارخانه شیر پگاه و توضیحات چرخه تولید توسط مهندس نظری معاونت تولید شیر شرکت پگاه و صراف زاده مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت صنایع شیر ایران،تفاوت های شیر استرلیزه و پاستوریزه همچنین برخی فواید مصرف شیر را بررسی می نماییم .

معاون تولید شیر شرکت صنایع شیر ایران در این دیدار گفت:«‌ شیرخام بعد از ورود به کارخانه به واحد آزمایشگاه شیرخام انتقال داده می شود و در این آزمایشگاه کلیه پارامترهایی که از نظر شیمیایی و میکروبی مد نظر است و استاندارد مشخص کرده تا کیفیت شیر از نظر میکروبی و شیمیایی سنجش شود ابتدا آزمایشات مقدماتی بر روی شیر انجام می گیرد و در واقع کنترل کیفی شیر صورت می گیرد و بعد از این آزمون های کیفی و تایید کیفیت شیر از نظر استاندارد شیر به واحد دریافت شیر انتقال داده می شود.»
وی در ادامه افزود:‌« آزمایش توتال کانت شیر،یکی از آزمایش هایی است که کیفیت شیر را بررسی کرده و برحسب بار میکروبی، کیفیت شیر سنجیده می شود و بعد از تایید به واحد دریافت شیر انتقال داده می شود و شیرها بر حسب نیاز و اینکه پارامترهای شیمیایی و میکروبی آن در چه حدی باشد برای تولید محصولات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.»
صراف زاده مدیر روابط عمومی و بین الملل شیر ایران در این باره گفت:«پس از تخلیه شیر از تانکرها و مخازن این تانکرها بایستی حتما به قسمت شستشوی تانکرها منتقل شود و این کار با اینکه کار بسیار کوچکی است اما بسیار اهمیت دارد چرا که دقت در محاسبات چربی و بار میکروبی در شرکت های معتبر انجام می گیرد ولی در شرکت هایی که محصولات آنها به صورت فله و سنتی عرضه می شود این مسائل چک نمی شود.»
لازم به ذکر است که با توجه به بررسيهاي انجام شده تانكرهاي حمل شير نقش بسزايي را در بالا بردن بار ميكروبي شير بر عهده دارند. شستشوی تانكرها با مواد ضدعفوني كننده ( مايع صابون ـ سود ) پس از هر بار تخليه شير وسپس آب كشي مطلوب ضروري به نظر مي رسد و در فصل تابستان در صورت شستشوي ناقص علاوه بر بالا رفتن بار ميكروبي با توجه به روزنه هاي موجود در سطح داخلي تانكرها امكان تخم ريزي مگسها وجود دارد و اين مگسها پس از مدتي به صورت كرمهاي ( لارو ) سفيد رنگ در سطح رويي شير قابل مشاهده مي باشند كه در صورت نگهداري لاروها در شرائط مناسب مگسهاي جوان ديده مي شوند همچنين لازم است جنس تانكرها از استيل دو جداره باشد .
صراف زاده در ادامه افزود: «دقتی که در مرحله ورود شیر به شرکت ها باید انجام گیرد این است که شیر با کیفیت وارد کارخانه شود و فرایند شده و سپس تبدیل به محصول گردد اما آیا این کنترل بر روی تمامی شیرهای تولیدی داخل کشور و عرضه شده به مردم انجام می شود؟
بسیاری از مردم گمان می کنند که اگر از محصولات فله ای و سنتی استفاده کنند به دلیل وجود چربی های زیاد این محصولات از کیفیت بالایی برخوردار است اما نمی دانند که این شیرها ممکن است آلوده به میکروب ها باشد و در نتیجه منجر به بروز بیماری هایی نظیر تب مالت گردد.
نکته دیگر در رابطه با شیرهای سنتی و فله ای این است که بایستی با جوشاندن طولانی از آلوده نبودن آن مطمئن شوند و با این کار اکثر میکروب های مفید درون شیر هم از بین می رود، اما در کارخانجات معتبر تولید کننده شیر، شیرخام چه صنعتی و چه سنتی به حرارت غیرمجاور دیده کلیه میکروب های مفید درون شیر باقی می مانند.»
پاستوریزه کردن شیر:
پاستوریزه کردن شیر عبارت است از گرم کردن شیر تا حدی که میکروب های بیماری زای آن کشته شود. این عمل نمی تواند کیفیت شیری را که بیش ازحد معمول آلوده شده و در حال فاسد شدن است تغییر داده آن را تبدیل به شیر سالم کند. لذا شیری را باید به دستگاه پاستوریزه برد که قبلا با رعایت نکات بهداشتی دوشیده و نگهداری شده باشد.عمل پاستوریزه کردن شیر به دو روش صورت می گیرد: 1- پاستوریزه کردن با حرارت کم تر و مدت زمان زیاد که در این روش شیر را به مدت 30 دقیقه در درجه حرارت 61 تا 65 درجه سانتی گراد گرم نگه می دارند.2- پاستوریزه کردن با حرارت زیاد و مدت زمان کم که در آن شیر را به مدت 15 ثانیه در درجه حرارت 71 تا 753 درجه سانتی گراد گرم نگه می دارند.
پس از حرارت دادن شیر آن را یکباره تا 4 درجه بالای صفر سرد کرده و در داخل ظرفی که کاملا شسته و ضد عفونی شده است می ریزند. شیر پاستوریزه را می توان به مدت 2 الی 3 روز در یخچال نگهداری کرد.
استرلیزه کردن شیر:
استرلیزه کردن شیر عبارت است از عاری کردن شیر از میکروب های بیماری زا و غیر بیماری زا به طوری که هاگ ها یا اشکال مقاوم میکروبی نیز در آن از بین رفته باشد. عمل استرلیزه کردن شیر به روش های مختلف انجام می شود که عبارتند از: 1- شیر را پس از خرد کردن چربی آن به مدت 15 الی 20 دقیقه در درجه حرارت 110 تا 115 درجه سانتی گراد قرار می دهند پس از آن بلافاصله شیر را سرد می کنند. 2- شیر را در درجه حرارت بسیار زیاد ( 135 تا 150 درجه سانتی گراد) به مدت 10 الی 15 ثانیه حرارت داده سپس سرد می کنند.
مهندس نظری در رابطه با مرحله استریل کردن شیر گفت:‌« در مرحله استریل کردن شیر شیر حرارت غیرمجاور می بیند و با دمای حداکثری کلیه باکتریهای پارتیژن و غیرپارتیژن از بین می روند و در عرض 2 ثانیه دمای شیر به 143 درجه سانتیگراد می رسد و خروجی هم به دمای 20 درجه می رسد.مدت نگهداری شیر استرلیزه شده چندین برابر شیر پاستوریزه شده است و این نوع شیر را می توان برای مدتی خارج از یخچال نیز نگهداری کرد.»
صراف زاده درباره پاکت های شیر استرلیزه و نحوه ماندگاری شیر درون این پاکت ها توضیح داد: « دستگاه های بسته بندی شیر استرلیزه به صورتی است که کوچکترین هوایی داخل پاکت شیر بسته بندی شده نمی شود و این پاکت ها تا سوراخ نشوند و یا له نشوند و هوا به داخل آنها راه پیدا نکنند شیر را سالم نگه می دارند .بنابراین این شیرها قدرت ماندگاری بالایی دارند و از هیچ نوع مواد افزودنی در این فرآورده لبنی استفاده نمی شود بلکه با استفاده از دما ماندگاری این شیرها بالا برده می شود. تحقیقات نشان داده است که مصرف این نوع شیرها سالم تر از مصرف شیرهای پاستوریزه است.»

چکیده ای از فواید شیر برای بدن انسان
سلامت نیوز:‌شاید بسیاری از مردم از خواص شیر و اینکه مصرف آن چه فوایدی برای بدن دارد آگاهی نداشته باشند اما شير، اين نوشيدني اسرارﺁميز يک ترکيب مغذي و کامل است .
شير موثرترين مواد در افزايش بهره هوشي ٬ رشد استحکام استخوانها ٬ سلامت لثه ٬ دندان و شادابي و طول عمر محسوب مي شود . ترکيبات عمده شير را ﺁب ٬ پروتئين ٬ لاکتوز ٬ ويتامين ها و مواد معدني تشکيل مي دهند .
ويتامين هاي موجود در شير عبارتند از : D ٬ A ٬ C ٬B12 ٬ ٬B2 است . ويتامين A از ويتامين هاي موجود در چربي است و کمبود اين ويتامين باعث شب کوري و کاهش مقاومت بدن در برابر بيماريهاي عفوني مي گردد . ويتامين D از ويتامين هاي محلول در چربي است که در جذب و تعادل کلسيم و فسفر بدن نقش اساسي دارد و در شير وجود دارد . ويتامين B1 در شير ناچيز است و ١٠ تا ٦٠ درصد اين ويتامين طي فرايند پاستوريزاسيون در اثر حرارت از بين مي رود . کمبود اين ويتامين در بدن باعث بي اشتهايي ٬ بي حوصلگي ٬ خستگي جسمي و روحي مي گردد .
شير منبع خوبي از ويتامين B2 است ٬ طوري که با مصرف ٢ ليوان شير ٬ حدود ٥٠ درصد ويتامين B2 مورد نياز را تامين مي نمايد .
ويتامين B12 يکي از اجزاي ضروري در تشکيل گلبولهاي قرمز خون است و خوشبختانه حرارت پاستوريزاسيون در کاهش ﺁن نقش ندارد . عوارض کمبود اين ويتامين عبارتند از : کم خوني و خستگي . مصرف روزانه ٢ ليوان شير حدود ٥٠ درصد نياز بدن افراد بالغ به اين ويتامين تامين مي شود .
ويتامين C در ساخت دندان و تشکيل استخوان بندي نقش بسزايي دارد و باعث تقويت بدن در برابر بيماريهاي عفوني مي گردد . اين ويتامين در متابوليسم اسيدهاي ﺁمينه نيز موثر است .
عوارض کمبود اين ويتامين عبارتند از : بي حالي ٬ عفونت لثه ٬ کم شدن مقاومت بدن در برابر بيماريهاي عفوني . با مصرف ٢ ليوان شير در روز ٬ حدود ١٦ درصد از ويتامين C مورد نياز بدن افراد بالغ تامين مي شود .
شير و لبنيات از چاقي هم تا حدي پيشگيري مي کنند . . همانطور که مي دانيد ٬ اکثر ﺁنها حاوي مقدار قابل ملاحظه اي کلسترول هم هستند . پس چطور است که افرادي که از اين خوراکي ها مي خورند کمتر چاق مي شوند و حتي چربي خونشان هم بيشتر از بقيه تحت کنترل است ؟
هنوز راز اين مطلب پيدا نشده ٬ حتي جالب است اگر به اين نکته دقت کنيم که حذف چربي لبنيات هم تاثيري در وزن اين افراد نداشته است . اين مطلب نشان مي دهد که اگر فرد چاق بخواهد با کم کردن چربي لبنيات مصرفي اش ٬ مقدار کالري دريافتي اش را کم کند اين موضوع تاثيري در کاهش وزن او نمي کند . بنابراين بهتر است از حجم غذاهاي خود کم کند تا از چربي لبنيات مصرفي اش .

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.53541s, 19q