"طوفان با سرعت ۸۰ کیلومتر تهران" هم هواشناسی را از خواب بیدار نکرد

۱۳۹۷/۰۳/۲۲ - ۱۵:۲۷ - کد خبر: 245910
"طوفان با سرعت ۸۰ کیلومتر تهران" هم هواشناسی را از خواب بیدار نکرد

سلامت نیوز: طوفانی که دیشب با سرعت بیش از ۸۰ کیلومتر در تهران ثبت شد هم سازمان هواشناسی را از خواب سنگین بیدار نکرد؛ سؤال اینجاست که چرا هواشناسی به‌عنوان یک دستگاه حاکمیتی که وظیفه پیش‌بینی و هشدار پدیده‌های مخرب جوی را دارد در پیش‌بینی این طوفان هم عاجز ماند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، طوفان، طوفان، طوفان... و بازهم خواب هواشناسی ... طوفانی که دیشب با سرعت بیش از 80 کیلومتر در تهران ثبت شد هم سازمان هواشناسی را از خواب سنگین بیدار نکرد اما ما را به یاد طوفانهای سالهای پیش انداخت که رئیس سازمان هواشناسی در صدا و سیما اقرار کردند که "‌توانایی پیش‌بینی اینچنین طوفانهایی را ندارند."

طوفان شب گذشته تهران باعث قطع برخی درختان در نقاط مختلف شهر شد همچنین در پی برخورد صاعقه با گندم‌زارهای شهرستان ورامین در بخش وسیعی از مزارع گندم و جو این شهرستان آتش‌سوزی رخداد و خسارت‌های قابل توجهی به بار آورد، در جاده چالوس در پی وقوع طوفان سه خوردو به شدت باهم برخورد کردند و ...

این موارد بخش کوچکی از گزارش خسارتهای طوفان دیشب تهران و البرز بود؛ اما سؤال اینجاست که چرا سازمان هواشناسی کشور به‌عنوان یک دستگاه حاکمیتی که وظیفه رصد، پیش‌بینی و هشدار پدیده‌های مخرب جوی را دارد در پیش‌بینی این طوفان عاجز ماند؟

فرض اول: مسئولان سازمان در پی وقوع طوفان سالهای اخیر تهران که خسارتهای زیادی ببار آورد اعلان کردند بودجه کافی برای خرید ادوات لازم هواشناسی را ندارند و این در حالیست که چندی پیش خبر انعقاد قرارداد میلیاردی این سازمان با کارشناسان فرانسوی برای تجهیز سازمان هواشناسی رسانه‌‌ای شد!

فرض دوم: ناکارآمدی سازمان در استفاده از مشاوران متخصص و باتجربه در بدنه کارشناسی این سازمان.

پیش از این، طی مصاحبه مشروحی با پروفسور اردکانی به عنوان پدر علم هواشناسی ایران، ایشان عنوان کردند "مردم نگران کمبود آب در سال آینده(سال 97) نباشند بارشهای بهاری جبران کم آبی‌های زمستان را می‌کند"

این در حالیست که مسئولان حال حاضر سازمان هواشناسی سال 1397 را یکی از خشکسال ترین سالها اعلام کرده بودند!

همچنین پرفسور اردکانی در آن مصاحبه به نامه‌ای اشاره کردند که شخصا برای وزیر راه نوشته و نسبت به عدم به‌کارگیری نخبگان و مشاوران متخصص و گلوگاه‌های پرمخاطره در سازمان هواشناسی هشدار داده بودند.

در پایان باید بار دیگر، شعار سازمان جهانی هواشناسی یعنی "آماده‌باش جوی... هوشیاری اقلیمی" را به مسئولان این سازمان خطیر یاد‌آور شویم چرا که ادامه این رویه و اشتباهاتی از این دست در سازمان هواشناسی، لطمات جانی و مالی غیرقابل جبرانی را برای مردم و کشور به همراه خواهد داشت مانند آنچه که در جریان سقوط هواپیمای ATR با مرگ تاسف‌بار تمام سرنشینان آن به‌دلیل عدم پیش‌بینی منطقه تلاطم توسط هواشناسی در نقطه سقوط دناکوه شاهد بودیم.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.73738s, 19q