استفاده ازظروف غیراستیل درطبخ غذا می‌تواند آلزایمررا تشدید كند

۱۳۸۹/۱۱/۳۰ - ۱۵:۴۲ - کد خبر: 24647
استفاده ازظروف غیراستیل درطبخ غذا می‌تواند آلزایمررا تشدید كند
سلامت نیوز :رییس اداره نظارت بر اماكن و مواد غذایی وزارت بهداشت با تاكید بر لزوم استفاده از ظروف مناسب در طبخ مواد غذایی، گفت: ظروف آلومینیومی و غیراستیل در طبخ مواد غذایی می‌تواند عامل تشدید كننده بیماری‌ «آلزایمر» باشد.

به گزارش  ایسنا، مهندس سید رضا غلامی در نشست خبری تبیین برنامه‌های هفته بسیج تغذیه (سوم تا 10 اسفند ماه ) با اشاره به روند شیوع بیماری‌ها از بیماری‌های واگیر به سمت بیماری‌های غیرواگیر، گفت: بر این اساس بازرسی‌ها و نظارت‌های اداره نظارت بر اماكن و مواد غذایی وزارت بهداشت نیز به سمت كنترل عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر سوق یافته، اما همچنان كنترل عوامل خطر بیماری‌های واگیر نیز در دستور كار قرار دارد.

وی با اشاره به نظارت‌های وزارت بهداشت بر روغن‌های مورد استفاده اماكن عمومی در طبخ مواد غذایی و همچنین استفاده از نمك مناسب تصفیه شده، بحث شیر مدارس و ... ادامه داد: در حال حاضر مساله عمده مربوط به واحدهای صنفی و مراكز طبخ صنفی است، بنابراین كنترل و هدایت این واحدها به منظور كنترل عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر جزو اهداف اصلی مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت در برنامه پنجم توسعه است.

رییس اداره نظارت بر اماكن و مواد غذایی وزارت بهداشت، افزود: به عنوان مثال یكی از سیاست‌های مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت بحث استفاده از ظروف یك بار مصرف با پایه گیاهی است، چرا كه ظروف یكبار مصرف بر پایه مشتقات نفتی می‌تواند یكی از عوامل تشدید یا ایجاد كننده تعدادی از سرطان‌ها باشد. بر این اساس تاكید وزارت بهداشت استفاده از ظروف یكبار مصرف با پایه گیاهی به ویژه‌ برای غذاهای داغ و ترش مزه است.

وی در ادامه با تاكید بر لزوم استفاده از تجهیزات مناسب برای پخت مواد غذایی، افزود: وزارت بهداشت به منظور كنترل عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر در استفاده از ظروف استیل در طبخ مواد غذایی تاكید دارد. همچنین باید گفت استفاده از ظروف تفلون كه خراش برداشته و یا دوباره تعمیر شده است، می‌تواند باعث انتقال عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر شود.

مهندس غلامی با اشاره به بخشنامه عدم استفاده از افزودنی‌های غیرمجاز یا انواع اسانس‌های رنگی در قنادی‌ها و رستوران‌ها و ابلاغ این بخشنامه به مراكز طبخ صنفی، ادامه داد: بر این اساس استفاده از افزودنی‌های غیر مجاز در قنادیها و رستوران‌ها و استفاده از اسانس‌های رنگی مانند رنگ زعفران در مراكز طبخ صنفی رو به كاهش است، هر چند كه نمی‌توان گفت استفاده از این اسانس‌ها و افزودنی‌های غیر مجاز 100 درصد كاهش یافته است .

وی با اشاره به بحث كنترل جوش شیرین از ابتدای دهه 80 در كشور ، گفت: به منظور كنترل عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر بحث كنترل جوش شیرین در كشور آغاز شد، تمركز برنامه پنجم توسعه نیز در كنترل عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر است. در این زمینه باید گفت كه كنترل عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر به تنهایی از سوی وزارت بهداشت امكان پذیر نخواهد بود، شاید بتوان گفت كه كنترل 20 تا 25 درصد این عوامل با وزارت بهداشت باشد، اما 75 تا 80 درصد این عوامل با بخش‌های دیگر است و نقش دیگر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها در این زمینه بسیار مهم است.

رییس اداره نظارت بر اماكن و مواد غذایی وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به مسوولیت وزارت بهداشت در مورد نظارت بر بوفه‌های مدارس، گفت: بیش از 65 درصد مدارس كشور دستورالعمل مربوط به بوفه‌های مدارس را رعایت می‌كنند، اما رعایت این دستورالعمل در شهرهای بزرگ كشور از جمله تهران، تبریز و مشهد به دلیل همكاری نامناسب و كافی مدیران مدرسه زیر 50 درصد است. در مجموع بازرسان بهداشتی وزارت بهداشت نظارت‌های لازم را بر بوفه‌های مدارس انجام و گزارش‌ها را به آموزش و پرورش منطقه و یا استان مربوطه ارائه می‌دهند. در برخی موارد نیز برخوردهای لازم در این زمینه صورت می‌گیرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.42099s, 18q