«گل» در رأس مصرف نوجوانان قرار دارد

مصرف دو درصدي موادمخدر دانش آموزان

۱۳۹۷/۰۴/۲۰ - ۱۴:۵۴ - کد خبر: 248037
مصرف دو درصدي موادمخدر دانش آموزان

سلامت نیوز:براساس ارزیابی سال ۸۰ نیم درصد از جمعیت دانش آموزی مقطع دوم متوسطه تجربه مصرف موادمخدر داشتند. در سال ۹۰ این عدد به یک درصد و در سال ۹۵ به حدود دو درصد رسید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ،اين بخشي از گفته هاي پرويز افشار سخنگوي ستاد مبارزه با مواد مخدر است كه از اوضاع نامناسب گرايش دانش آموزان به مخدرها حكايت دارد. مخدرهايي كه گل در رأس آن‌ها قرارداشته و مي تواند آينده تاريكي را در ميان متقاضيان آن ترسيم كند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به دلایل افزایش میزان مصرف و نوع مواد مصرف شده گفته افزایش در پنج ساله اخیر بیشتر ناشی از توسعه مصرف گل است که با تبلیغات اغواگرانه توانست جای خود را تا حدودی باز کند.وی با اشاره به این تبلیغات گفت: مهم‌ترین تبلیغات دروغین درباره گل این بود که این مواد اعتیاد آور نیست، تمرکز ایجاد می کند و...

همین تبلیغات دروغین باعث توسعه گل شد اما الان به‌ویژه در جمعیت دانشجویی با دخالت‌هاي ما از سال ۹۶ مصرف گل به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.افشار در ادامه با اشاره به اینکه آگاهی به دانش آموزان و دانشجویان تکنیک های خاص خودش را دارد، اضافه کرد: شما اگر چیزی منفی را به جوانی که در سن کنجکاوی و بلوغ است نشان دهید و سپس او را منع کنید جواب خوبی نمی دهد و می تواند نتیجه عکس داشته باشد.

به همین دلیل توصیه نمی شود که مواد جدید و ابزار مصرف را به دانش آموز نشان دهیم. اما اینکه والدین این مواد و ابزار مصرف را ببینند تا هوشیار باشند نتيجه مثبتي دارد و پلیس برنامه هایی در این زمینه دارد و اقدامات آموزشی بسیاری را انجام داده است.

اما اینکه وقتی دیدیم نوجوان یا دانش آموز ما مواد مخدر مصرف می‌کند با دانش آموز و کودک‌مان چه کنیم، بحث بسیار جدی است که باید برای آن برنامه های مختلفي داشت و باید از تخصص مشاوران زبده بهره برد.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به چگونگی سنجش مصرف مواد مخدر در میان دانش آموزان گفت: واقعیت این است که ما در جمعیت دانش آموزی شیوع اعتیاد را نمی‌سنجیم بلکه هر نوع مصرف را مدنظر قرار می دهیم و حتی یک بار مصرف هم برای ما بسیار مهم است و در آمارها گنجانده می شود. در واقع نگرانی ما در این حوزه بحث مصرف است؛بنابراين در همه طرح ها آنچه حايز اهمیت است،

تجربه مصرف مواد است که مورد بررسی قرار می گیرد.سردار زاهدیان ريیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران نیز با تاکید بر ضرورت پاکسازی محیط های آموزشی گفت: تعامل خوب بین ما و آموزش و پرورش برقرار شده، عزیزان ما در آموزش و پرورش بر این باور هستند که محیط آموزشی باید سالم، پاک و مناسب باشد، ما هم در خدمت آن ها هستیم.

ما در موضوع عناصری که در اطراف مدارس به توزیع مواد مخدر مشغول هستند، ورود جدی داشته ایم.سردار زاهدیان در عین حال گفت: با این حال نگاه ما برای خود دانش آموزان، اصلاحی است.

ريیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران در پاسخ به این سوال که بیشترین مواد کشف شده از اطراف مدارس چیست، گفت: بیشتر انواع قرص های روان گردان، گل و حشیش در اطراف مدارس کشف می شود اما بیشتر کشفیات، تریاک و پس از آن هرويین و شیشه است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.87617s, 19q