مدل ویزیت ایرانی تغییر می‌کند/ تهدیدی بزرگ در انتظار پزشکان

۱۳۹۷/۰۴/۲۰ - ۱۵:۴۲ - کد خبر: 248065
مدل ویزیت ایرانی تغییر می‌کند/ تهدیدی بزرگ در انتظار پزشکان

سلامت نیوز: معاون برنامه‌ریزی، راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت گفت: مدل ویزیت در ایران اصلاح خواهد شد و تا نیمه امسال این تغییرات مشهود خواهد شد، به‌طوریکه ویزیت‌ها از پزشک عمومی به متخصص از طریق نظام ارجاع و پزشک خانواده صورت می‌پذیرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، دکتر علی اکبر حقدوست با اشاره به اینکه سیستم سلامت ایران خودش بیمار است، اظهار داشت: چون سیستم‌های سلامت های دنیا بیمار است ولی سیستم سلامت ایران به راحتی درمان نمی‌شود ولی در مجموعه اوضاع نظام‌های سلامت دنیا خوب نیست که بخواهند خدمات بهتر درمانی ارائه دهند.

معاون برنامه ریزی، راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت ادامه داد: متاسفانه سازمان بهداشت جهانی نیز بدون اطلاع اطلاعات خود را تغییر می‌دهد مثلا زمانی که ما دانشجو بودیم عنوان می‌شد به ازای هر 1000 جمعیت یک پزشک عمومی نیاز است ولی هم اکنون چنین اطلاعاتی در خروجی سازمان بهداشت جهانی وجود ندارد.

حقدوست با اشاره به اینکه ما برای آینده در حال برنامه ریزی می‌کنیم که براساس تجربیات گذشته‌ها است، افزود: دنیا به شدت در حال تغییرات است، و یکی از سوالات این است که آیا نرم افزارها در آینده جای پزشکان را خواهند گرفت همچون در رشته‌های معماری؛ بنابراین آیا به زودی زود خیلی از مسولیت‌های پزشکان عمومی و متخصصان را موبایل ها و نرم افزارها خواهند گرفت؟

معاون برنامه ریزی، راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سرعت آنقدر بالا رفته است که در برخی موارد در حال درجا زدن هستیم به ضرورت آموزش‌های IT پرداخت و گفت: ما با یک انقلاب بزرگ در حوزه پزشکی خواهیم بود و آمادگی مواجه با آن را نداریم.

حقدوست در نخستین نشست از مجموعه «نشست‌های موضوعی نظام سلامت» انجمن‌ پزشکان عمومی ایران به انجام جراحی‌های با ربات که در کشور ما نیز شروع شده است، گفت: در آینده چنین خدماتی بسیار رشد خواهد کرد و می‌طلبد در این حوزه توجه بسیار شود و در حوزه پزشک خانواده به این مسئله پرداخته شود.

وی ادامه داد: ما یک دردهای اجتماعی داریم از جمله اینکه به صورت تیمی نمی‌توانیم کار کنیم، مستند نمی‌توانیم کار نمی‌کنیم، و بلند مدت نیز نمی‌توانیم برنامه ریزی کنیم و اگر سه و چهار نفر بخواهند با هم کار کنند دچار مشکل می‌شوند که مسلما در وزارت بهداشت نیز این مشکل وجودی دارد.

معاون برنامه ریزی، راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت تاکید کرد: باید همانطور که جامعه پزشکی منافع صنفی خود را لحاظ می‌کنند به فکر منافع سلامت کشور نیز باشد.

حقدوست درباره وضعیت طرح تحول سلامت تصریح کرد: به هیچ عنوان طرح تحول سلامت غروب نکرده است، البته برخی بسته های طرح تحول سلامت برای پزشکان کمرنگ تر شده است که کمبود مالی دلیل آن بوده است ولی وزیر بهداشت در دوره جدید معاونان خود را از منتقدین این طرح انتخاب کردند ولی با این وجود روح طرح تحول سلامت با ارائه راهکارهایی حفظ شده است که مهمترین آن این است که فشار مالی سلامت به مردم نیاید و هر چه این هدف را دنبال کند همان طرح تحول سلامت است.

وی درباره پرونده‌های الکترونیک نیز توضیح داد: در این این سیستم هر ایرانی خدمت دریافت کند برای او پیامک خواهد آمد که چه اقدامی برای او صورت پذیرفته است و باید چه اقدامی انجام دهد و پرونده الکترونیک سلامت در سطح یک کامل شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.15605s, 19q