كيسه‌هاي پارچه اي را براي خريد ميوه انتخاب كنيد

نه_به_مصرف_ پلاستيك

۱۳۹۷/۰۴/۲۴ - ۱۳:۴۳ - کد خبر: 248353
نه_به_مصرف_ پلاستيك

سلامت نیوز:قريب به 300 سال زمان مي برد تا زباله هاي پلاستيكي دوباره به طبيعت باز گردد. اين اتفاقي تلخ است كه محيط زيست ايران را به شدت تهديد كرده و در عين حال هر روز نيز بر ميزان زباله هاي پلاستيك توليد‌شده در كشور افزوده مي شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ،طبق آمار، كشورما يكي از بزرگ‌ترين توليدكننده هاي زباله پلاستيك در جهان است و از اين رو بايد با راهكارهاي مختلف به سمت كاهش توليد زباله پلاستيكي حركت كرد. بر اين اساس، هفته بدون پلاستيك از 21 تير هر سال، فرصتي براي تلاش براي كاهش توليد زباله به شمار مي رود و بخش هاي مختلف نيز به اجراي طرح هايي در اين خصوص مي پردازند.

يكي از اين طرح ها، جايگزيني كيسه هاي پارچه اي و پاكت هاي كاغذي به جاي كيسه هاي پلاستيكي در خريد ميوه و تره بار است. مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار شهر تهران در همين باره از تخفیف 50 تومانی به ازای هر کیلو بار خریداری شده توسط شهروندان در صورت عدم استفاده از کیسه‌های پلاستیکی خبر داده و گفته كه شورای اسلامی شهر تهران در سال 1388 به عنوان نهاد قانون‌گذار تکلیفی را برعهده شهرداری تهران گذاشت تادرباره تغییر الگوی مصرف کیسه‌های پلاستیکی تغییراتي جدی را ایجاد کند که برهمین اساس شهرداری باید با همکاری ستاد محیط زیست و دیگر دستگاه‌های مربوطه نسبت به این تغییر الگو اقدامات جدی را انجام می‌داد.

عبدالحسين رحيمي اظهارداشت: از آن سال به بعد در میدان مرکزی میوه و تره‌بار شهر تهران واحد تولید نایلکس شکل گرفت که این واحد اقدام به تولید کیسه‌های تجدیدپذیر کرد؛ به شکلی که در ابتدا تنها 20 درصد از مصرف بازارهای میوه و تره‌بار از این واحد بود، اما خوشبختانه امروز صد درصد نایلکس‌ها توسط این واحد تولید می‌شود.

نایلکس‌های تولیدی این واحد تجدیدپذیر هستند و در بازارهای میوه و تره‌بار مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حال حاضر 50 درصد نایلکس استفاده شده در تمامی میادین میوه و تره‌بار شهر تهران تجدیدپذیر و 50 درصد مابقی داراي پایه گیاهی هستند. رحیمی با اشاره به 21 تیر ( روز بدون نایلکس) تاکید کرد: شهروندان نقش مهمی در زمینه کاهش مصرف پلاستیک در کشور دارند.

متاسفانه در سال 2014، 300 میلیون تن انواع ظروف پلاستیکی در جهان تولید شده که کشور ما جزو 10 کشور نخست درزمينه استفاده از ظروف پلاستیکی بوده و در حقیقت شهروندان کشور ما سه برابر بیشتر از میانگین جهانی مصرف پلاستیک دارند که شاخص بسیار نگران‌کننده‌ای است.

به تازگي در جهت الگوهای تشویقی اقدامی در سازمان میادین میوه و تره‌بار شکل گرفته که اگر شهروندان به ازای هر کیلو باری که از میادین خریداری می‌کنند از کیسه‌های پلاستیکی استفاده نکنند، به آن‌ها به ازای هر کیلو، 50 تومان تخفیف داده می‌شود. مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار شهر تهران در تشریح جزییات طرح تخفیف عدم استفاده از کیسه‌های پلاستیکی گفت: این طرح از ابتدای خرداد در تمامی میادین میوه و تره‌بار شهر تهران اجرایی شده است که به ازای هر کیلو بار خریداری شده توسط شهروندان در صورت عدم استفاده از کیسه‌های پلاستیکی تخفیف 50 تومانی داده می‌شود.

با توجه به افزایش قیمت نایلکس، بهره‌بردارها در میادین راغب هستند که در این طرح مشارکت جدی داشته باشند ضمن آنکه اگر شهروندان از کیسه‌های پارچه‌ای استفاده کنند و همزمان تولید این کیسه‌ها با تولید باکیفیت مناسب انجام شود، می‌توانند چندین بار این کیسه‌ها را بعد از شست‌وشو استفاده کنند.

رحیمی در خصوص عرضه کیسه‌های پارچه‌ای به شهروندان در میادین میوه و تره‌بار گفت: امکان عرضه کیسه‌های پارچه‌ای به صورت رایگان با توجه به هزینه‌ای که در بر دارد برای شهرداری تهران امکان‌پذیر نیست و از سوی دیگر شهرداری نمی تواند به شهروندان خرید این کیسه‌ها را تحمیل کند، لذا عرضه این کیسه‌ها در بازارهای میوه و تره‌بار انجام نشده است؛ بنابراين ما از سیاست‌های تشویق و ترغیب برای مشارکت شهروندان در بهره‌گیری از کیسه‌های پارچه‌ای استفاده کرده‌ایم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.70058s, 18q