چاقی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهد/از مصرف قندهای زود جذب در نوروز پرهیز شود

۱۳۸۹/۱۲/۰۶ - ۱۴:۲۵ - کد خبر: 24836
سلامت نیوز : مدیر عامل انجمن دیابت ایران گفت: بر خلاف تصور عموم مصرف شیرینی‌ها عامل اصلی بروز بیماری دیابت نیست بلكه معمولا اضافه وزن موجب بروز این بیماری می‌شود.

دكتر امیر كامران نیكوسخن در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، گفت: مطالعات نشان داده است كه به ازای هر كیلوگرم اضافه وزن، میزان ابتلا به دیابت نوع دو، پنج درصد افزایش می‌یابد. ممكن است خیلی ساده از كنار 4 یا 5 كیلوگرم اضافه وزن بگذریم اما فردی كه پنج كیلوگرم اضافه وزن دارد، 25 درصد بیشتر در معرض ابتلا به دیابت قرار می‌گیرد.


وی تاكید كرد: نباید تصور كرد كه اگر از شیرینی جات استفاده نشود و مصرف قندهای زود جذب نداشته باشیم به دیابت مبتلا نمی‌شویم. بلكه اضافه وزن و چاقی به مراتب خطرناك‌تر است.

مدیر عامل انجمن دیابت ایران درباره چگونگی برنامه تغذیه‌ای در ایام عید نوروز نیز گفت: مصرف انواع غذاها به دلیل مهمانی رفتن‌ها و مسافرت‌ها افزایش پیدا می‌كند و به همان نسبت از میزان تحرك و فعالیت بدنی كاسته می‌شود. توصیه ما به منظور خوددرای از مصرف قندهای زودجذب و كنترل حجم غذایی روزانه است و برای كودكان نیز باید شرایطی ایجاد شود كه مواد غذایی پرچرب و سرشار از قند در دسترس‌شان قرار نگیرد.

نیكوسخن درباره كودكان مبتلا به دیابت نیز گفت: كودكانی كه انسولین تزریق می‌كنند، تحت مراقبت و آموزش هستند و آموخته‌اند كه اگر گاهی بخواهند از مواد قندی زود جذب استفاده كنند باید مقدار تزریق انسولین را به میزان مشخصی اضافه كنند.

مدیر عامل انجمن دیابت ایران افزود: اینگونه نیست كه بچه‌های دیابتی در حسرت خوردن كیك یا شیرینی باشند. بلكه اجازه دارند در حد معقول از شیرینی جات استفاده كنند و با آموزش‌ها و روش‌های نوین درمانی این امكان میسر است به شرطی كه قند خونشان قبل از مصرف كنترل شود و مقدار انسولین تزریقی‌شان تنظیم شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.60446s, 18q