مهاجراني محروم از خدمات پزشكي

مشكلات جدي ارائه خدمات بیمه به اتباع بیگانه

۱۳۹۷/۰۴/۲۴ - ۱۳:۱۸ - کد خبر: 248361
مشكلات جدي ارائه خدمات بیمه به اتباع بیگانه

سلامت نیوز:گروه حقوق و قضامهاجرت امري غيرقابل اجتناب بوده و بسياري از افراد به دلايل گوناگون شهر يا كشور خود را ترك كرده و كشوري ديگر را براي زندگي خود و خانواده‌شان انتخاب مي‌كنند اما بسياري از كشورها براي جلوگيري از ورود بي‌رويه افراد به كشورشان، تدابير و ضوابطي ويژه براي مهاجرت اتخاذ كرده و افرادي را جذب مي‌كنند كه به تخصص آن‌ها نياز دارند و در غيراين‌صورت نيز با ترفندهایی مانع از مهاجرت افراد مي شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ،مهاجرت امري غيرقابل اجتناب بوده و بسياري از افراد به دلايل گوناگون شهر يا كشور خود را ترك كرده و كشوري ديگر را براي زندگي خود و خانواده‌شان انتخاب مي‌كنند اما بسياري از كشورها براي جلوگيري از ورود بي‌رويه افراد به كشورشان، تدابير و ضوابطي ويژه براي مهاجرت اتخاذ كرده و افرادي را جذب مي‌كنند كه به تخصص آن‌ها نياز دارند و در غيراين‌صورت نيز با ترفندهایی مانع از مهاجرت افراد مي شوند.

اين در حالي است كه سال‌هاست مرزهاي كشور ما به روي اتباع بيگانه به ويژه اتباع افغان باز شده و اين افراد بدون اوراق هويتي و به صورت قاچاق وارد كشور مي‌شوند و هيچ نظارت جدي نيز در اين زمينه اعمال نمي‌شود كه البته ورود اين افراد كشور را با بحران‌هايي نيز مواجه كرده است.

ورورد افرادي كه فاقد هرگونه اوراق هويتي هستند مشكلات بسياري را براي كشور و شهروندان ايجاد كرده است و اين مشكل زماني حادتر مي شود كه تبعه بيگانه، همسري ايراني اختيار مي‌كند كه در اين صورت فرزندان حاصل از اين ازدواج‌ مجبور هستند به دليل داشتن مادر ايراني و پدر خارجي، بدون شناسنامه زندگي كرده و از تمامي حقوق شهروندي خويش محروم بمانند.

اين كودكان تا سال‌ها از خدمات درماني و ساير خدمات اجتماعي محروم بوده و فقط به دليل نداشتن اوراق هويتي مجبورند ناملايمات بسياري را تحمل كنند. اين خانواده‌ها كه نيز در فقر به‌سر مي‌برند تحت پوشش هيچ بيمه‌اي قرار نداشته و مجبورند هزينه‌هاي پزشكي را به صورت آزاد پرداخت كنند.

نحوه عملکرد اتباع بيگانه در مرزها قابل رصد نیست

اين در حالي است كه علی کرد، نماينده مجلس در انتقاد از ارائه خدمات بیمه به اتباع خارجی گفته است: دیدگاه و فرهنگ اتباع خارجی با ما تفاوت دارد و هر فردی هم نسبت به وطن خود تعصب دارد، ضمن اینکه تردد این افراد به خارج از کشور هم می‌تواند برای ما مشکل آفرین باشد، چراکه نحوه عملکرد آن‌ها در آن سوی مرزها قابل رصد کردن نیست.

وی خاطرنشان كرده است: البته ما تنها باید اتباع خارجی که دارای تخصص مورد نیاز کشور هستند در مدتي که در ایران فعالیت دارند تحت پوشش بیمه قرار دهیم، در غیر این صورت ضرورتی ندارد که برای ساماندهی آن‌ها برنامه‌ریزی کنیم. البته این امکان وجود دارد که ارائه خدمات بیمه به افراد دارای مجوز اقدامی در جهت تهیه آمار و شناسایی آن‌ها باشد، اما اگر ارائه خدمات بیمه برای تمام اتباع خارجی صورت بگیرد، در شرایط کنونی منطقی نیست.

اما عدم حمايت بيمه اي از اين افراد زماني مي‌تواند صحيح و امكا‌ن‌پذير باشد كه مسئولان اقداماتي جدي در زمنيه ورود اين افراد به كشور به عمل آورده و تعداد محدودي از اين اتباع در كشور وجود داشته باشند و با محروم كردن آن‌ها از خدمات درماني و ساير خدمات زمينه را براي بازگشت به كشورشان فراهم كنيم اما زماني كه تعداد زيادي از اين اتباع سال‌هاست در ايران زندگي كرده و هروز هم به تعداد آن‌ها اضافه مي‌شود چگونه مي توان آن‌ها را از حقوق شهروندي‌شان محروم كرد؟ اين افراد به عنوان انسان داراي حقوقي هستند كه كشور ما به عنوان ميزبان موظف است حداقل اين امكانات را در اختيار آن‌ها قرار دهد. اين درحالي است كه در توجيه اين مطلب گفته مي‌شود آن‌ها به صورت قاچاق و بدون مجوز در ايران زندگي مي‌كنند پس نبايد بودجه كشور صرف هزينه‌هاي آن‌ها شود اما آيا مسئولان براي خروج آن‌ها از كشور اقداماتي جدي انجام داده‌اند؟

حضور افاغنه وضعیت اشتغال و امنیت کشور را برهم می‌زند

يكي ديگر از مشكلات حضور اتباع بيگانه دركشور اشغال مشاغل در كشور است. مدت‌هاست كارفرمايان به دلايل گوناگون از جمله ارزان بودن يا عملكرد بهتر آن‌ها نسبت به جوانان ايراني و... تمايل بيشتري به كارگيري آن‌ها دارند و اين موضوع سبب شده كه بسياري از افراد اتباع بيگانه را يكي از عوامل بيكاري جوانان در كشور بدانند اما آيا مشكل واقعي بيكاري جوانان ، اتباع بيگانه هستند؟

اين نماينده مجلس در اين زمينه معتقد است: هم‌اکنون عمده جوانان کشور به شغل نیاز دارند، ضمن اینکه مردم با مشکلات اقتصادی و اجتماعی متعددی مواجه هستند، بنابراین باید هر اقدام حمایتی را در جهت ساماندهی نیروهای داخلی انجام دهیم. بی‌تردید حضور افاغنه و سایر اتباع خارجی در ایران وضعیت اشتغال و امنیت کشور را برهم می‌زند، ضمن اینکه ما در جهت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به هموطنان خودمان با مشکل مواجه هستیم، بنابراین نباید در این حوزه دغدغه وضعیت اتباع خارجی را هم داشته باشیم.

اما واقعيت اين است كه برخي از جوانان ايراني تن به مشاغل سخت نداده و حاضر نيستند در اين مشاغل مشغول به فعاليت شوند در حالي كه تبعه افغان با كمترين مزد، سخت ترين كارها ار انجام داده و هيچ شكايتي هم ندارد. به گفته برخي از مسئولان در برخي استان‌هاي كشور مانند سمنان در صنعت دباغي به دليل اينكه افراد بومي و محلي حاضر به فعاليت در آن شغل نيستند، تعدادي از تبعه بيگانه مشغول به اين فعاليت هستند و در صورت به كار نگرفتن اتباع بيگانه، اين صنعت با مشكل جدي مواجه خواهد شد.

ممانعت از ورود غيرقانوني افراد به داخل كشور

بر اساس اين گزارش بايد گفت مهم‌ترين اقدام در اين زمينه كنترل مرزها و ممانعت از ورود غيرقانوني اين افراد به داخل كشور است؛ زيرا در صورت ورود اين افراد به كشور به دليل بهره‌مندي از حقوق شهروندي نمي‌توان آن‌ها از خدماتي كه به آن نياز دارند محروم كرد. در شرايط فعلي كشور و با توجه به بحران‌هاي اقتصادي بايد كمك كنيم اين افراد به كشورشان بازگردند و در غير اين‌صورت شايسته كشور ايران با پيشينه تمدن طولاني نيست كه افراد را از شايط زندگي محروم كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.25239s, 19q