سختگیری بیش از حد به كودكان موجب كمرویی آنها می شود

۱۳۸۹/۱۲/۰۷ - ۱۰:۳۰ - کد خبر: 24855
سختگیری بیش از حد به كودكان موجب كمرویی آنها می شود
سلامت نیوز :کمرویی، یک صفت یا ویژگی ارثی یا ژنتیکی نیست و در نتیجه روابط نادرست بین فردی و سازش نایافتگی های اجتماعی در مراحل اولیه رشد، در خانه و مدرسه ایجاد می شود.
دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اعلام كرد:   برخی از روان شناسان بر این عقیده اند که بعضی افراد با زمینه کمرویی متولد می شوند، اما باید توجه داشت که بحث درباره سندرم کمرویی و استعداد بیشتر بعضی از کودکان در ابتلا به کمرویی ، به معنای ارثی بودن کمرویی مثل رنگ چشم و پوست نیست.
بنابراین گزارش، کودکان کمرو عموماً متعلق به والدینی هستند که خودشان کمرویی دارند، لیکن این بدان معنی نیست که این قبیل کودکان کمرویی را از طریق ژن های ناقل از والدین خود به ارث برده اند، بلکه اساساً بدین معناست که کمرویی را از آنها یاد گرفته اند.
این گزارش اضافه می كند، کمرویی ناشی از ترس، عموماً از سال اول زندگی نوزاد مشاهده می شود. مطالعات انجام شده روی نوزادان، حاکی از این است که در اواسط سال اول زندگی (غالباً در شش ماه دوم آن)، کمرویی به عنوان یک پدیده ی همگانی در همه نوزادان، نسبت به غریبه ها و افراد آشنایی که به خاطر تغییر لباس و آرایش ظاهر متفاوت به نظر می آیند دیده می شود. کودک خردسال، از این رو کمروست که مردم برایش ناآشنا هستند و كودك نمی داند که در شرایط گوناگون چگونه با آنها برخورد خواهند کرد.
دفتر آموزش و ارتقاء سلامت عنوان كرد: محیط خانواده و تجارب اولیه کودک به خصوص در سنین پیش دبستانی و سال های آغازین مدرسه، اصلی ترین نقش را در شکل گیری شخصیت کودک دارد. در این دوران الگوهای رفتاری بزرگسال، برنامه های تلویزیونی، نحوه و میزان ارتباطات عاطفی، کلامی و اجتماعی خردسالان با والدین و بزرگسالان خانواده بیشترین تأثیر را در رشد مطلوب اجتماعی و یا به وجود آمدن اضطراب و کمرویی کودکان می تواند داشته باشد.
این گزارش حاكیست، زمانی که الگوهای بزرگسال مثل والدین، خودشان عموماً مضطرب بوده، از مهارت برقراری روابط عاطفی - اجتماعی مطلوب و خوشایند با دیگران، به ویژه با فرزندان خود بی بهره باشند، طبیعی است که فرزندان این خانواده نیز کمرو می شوند، به همین دلیل بعضی از روان شناسان کمرویی کودکان را در نتیجه یادگیری و تقویت آن در خانه و مدرسه می دانند.
بر اساس این گزارش، کمال جویی والدین و انتظارات نامعقول آنان از فرزندان در شرایط گوناگون و همچنین وادار کردن آنها به رفتارهای کلیشه ای در حضور مهمانان، به هنگام مهمانی رفتن، حضور در مجالس جشن و مراسم عمومی، در کوچه و خیابان، در اتومبیل و اتوبوس، به هنگام لباس پوشیدن، غذاخوردن و سختگیری بیش از حد بر کودکان و نوجوانان و داشتن توقعات زیاد، از اصلی ترین زمینه های رشد معیوب اجتماعی کودک و بروز کمرویی به شمار می آیند. /203
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.81947s, 18q