رایج ترین شیوه انتقال تبخال بزاق است

۱۳۸۹/۱۲/۰۷ - ۱۱:۳۰ - کد خبر: 24857
رایج ترین شیوه انتقال تبخال بزاق است
سلامت نیوز :عامل تبخال ویروسی است که موجب پدید آمدن تاول‌هایی ریز و شفاف در دهان می‌شود و گاه باز شده و دردناک هستند.

به گزارش  ایسنا، این بیماری پوستی واگیردار است. بیش از نیمی از مردم در دوران کودکی و یا نوجوانی به این بیماری گرفتارمی‌شوند و سپس برای تمام عمر ویروس و پادتن ضدویروس را با خود دارند.

پزشکان می‌گویند تبخال فقط در زمانی واگیردار است که ویروس فعال بوده و موجب پیدایش نشانه‌های بیماری شود.

سایت تخصصی مایوکلینیک دراین‌باره گزارش داد، ویروس تبخال موسوم به هرپس سمپلکس دو گونه دارد که هر یک نقاط مختلفی از بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهند، نوعی که بیشتر با آن رو به رو می‌شوید، سبب ایجاد تاول در دهان کودک‌تان می‌گردد.

اگرچه این بیماری دردناک بوده و می‌تواند بار دیگر روی دهد اما بیماری خطرناکی نیست. نوع دوم ویروس نواحی زیر کمر نظیر روی پوست و اندام های تناسلی را مبتلا می‌سازد، همچنین می‌تواند نوزاد را به هنگام تولد آلوده کند.

به گفته پزشکان، پس از این که بیماری به ظاهر از میان رفت،‌ ویروس بیماری در سلول‌های عصبی ناحیه زیرین پوست و یا پوست به صورت نهفته زنده می‌ماند. فرد بیمار ممکن است تا آخر عمر حامل ویروس باشد.

هرپس سیمپلکس نوع یک در بزاق، پوست،‌ ادرار، زخم و مدفوع شخص بیمار وجود دارد که البته رایج ترین شیوه انتقال عفونت از طریق بزاق است.

عفونت نوع یک در بسیاری از کودکان علامتی ایجاد نمی‌کند‌ اما در برخی از کودکان به ویژه در سنین یک تا چهار سالگی، نشانه‌های بیماری به صورت التهاب حاد لثه‌ها و دهان آشکار می‌شود. علائم می‌تواند به سرعت با یک تب خفیف یا شدید در دهان و از دست دادن اشتها آغاز شود و به تاول‌های شفاف و ریزی در لب‌ها،‌ لثه‌ها، زبان،‌ سقف دهان منجر گردد.

تاول‌ها گاهی به پوست اطراف دهان و بینی گسترش یافته و تا ناحیه حلق یا لوزه‌ها نیز امتداد می‌یابند این بیماری اغلب دردناک بوده و در جویدن و بلع، دشواری ایجاد می‌کند.

طول دوره بیماری یک هفته یا کمی بیشتر است اما ویروس در بزاق باقی می‌ماند و خطر سرایت تا چند هفته بعد نیز وجود خواهد داشت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.61372s, 18q