زلزله 4.9 ریشتری خراسان شمالی را لرزاند

۱۳۹۷/۰۴/۲۶ - ۱۱:۱۱ - کد خبر: 248574
زلزله 4.9 ریشتری خراسان شمالی را لرزاند

سلامت نیوز: زمین لرزه ای به قدرت 4.9 در امواج درونی زمین ریشتر ساعت 8 و 28 دقیقه روز سه شنبه سنخواست استان خراسان شمالی را لرزاند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مکان وقوع این زمین لرزه را در 17 کیلومتری سنخواست، 19 کیلومتری شوقان و 40 کیلومتری قاضی در استان خراسان شمالی اعلام کرد.


این زمین لرزه در 9 کیلومتری عمق زمین رخ داده است.
مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران همچنین عرض جغرافیایی این زلزله را 37.202 درجه شمالی و طول جغرافیایی آن را نیز 57 درجه شرقی اعلام کرده است.
مرکز زلزله به وقوع پیوسته در 100 کیلومتری جنوب بجنورد مرکز خراسان شمالی بوده است.
**
تیم های ارزیاب به منطقه زلزله زده خراسان شمالی اعزام شدند
معاون دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: پس از وقوع زلزله 4.9 ریشتری صبح امروز سه شنبه در بخش سنخواست شهرستان جاجرم استان خراسان شمالی تیم های ارزیاب به منطقه اعزام شدند.


محسن قادری اظهار داشت: پس از گذشت یک ساعت از وقوع زلزله هنوز گزارشی مبنی بر خسارت وارده ناشی از وقوع این زلزله دریافت نشده است.
وی افزود: تیم های از جمعیت هلال احمر، بخشداری و سایر دستگاه های اجرایی شهرستان جاجرم در منطقه حضور یافته اند که میزان احتمالی خسارت وارده را برآورد کنند.

در زلزله 23 اردیبهشت ماه پارسال، بیش از 14 هزار و 500 واحد مسکونی در 77 روستا و 3 نقطه شهری استان خسارت دیدند و در این حادثه 2 هزار و 449 واحد در روستاها به علت شدت زلزله نیاز به بازسازی پیدا کردند و در شهرها نیز 2 هزار و 500 واحد احداثی شناسایی شد.
استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ قرار دارد.
این منطقه از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار می گیرد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.


مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود 170 کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای 55 تا50 کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.


براساس آمارهای موجود درسده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5.5 ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است که آخرین آن با قدرت 6.2 درجه درمقیاس امواج درونی زمین ریشتر بهمن سال 1375 بود که خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.42905s, 19q