نایب رئیس هیأت مدیره نظام پرستاری تهران مطرح کرد؛

تربیت کارشناسی مراقبت سلامت همپوشانی با فعالیت پرستار حرفه ای است

۱۳۹۷/۰۴/۲۶ - ۱۵:۰۳ - کد خبر: 248620
تربیت کارشناسی مراقبت سلامت همپوشانی با فعالیت پرستار حرفه ای است

سلامت نیوز: نایب رئیس هیأت مدیره نظام پرستاری تهران، تربیت کارشناس مراقبت سلامت را همپوشانی با فعالیت های پرستاری، عنوان کرد.

به گزار ش سلامت نیوز دکتر تهمینه صالحی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری با بیان این‌که معاون بداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کوریکولوم(برنامه آموزشی) کارشناسی مراقبت سلامت برای تصویب به شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داده است، در ادامه اظهار کرد: مقرر شده این افراد از طریق آزمون سراسری کنکور پذیرش شوند.

وی سرآغاز این حرکت را راه‌اندازی مراکز آموزش سلامت در ورامین دانست و گفت: سپس در مناطق ۱۰ گانه حدود ۶ مرکز آموزشی راه‌اندازی و کاردان تربیت کردند.

عضو هیئت علمی دانشکده پرستاری مامایی ایران با اشاره به نامه دکتر فلاحی رئیس انجمن علمی پرستاری به معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: در این نامه مطرح شده است که پرستاری واحدهای تئوری و عملی کامل بهداشت را می‌گذرانند این در حالی است که در کنا آن واحدهای تخصصی، پاتولوژی، فیزیولوژی، فارماکولوژی و … را پاس می‌کنند و پایه علمی قوی دارند.

دکتر صالحی با بیان این‌که پرستاران می‌توانند در خانه‌های بهداشت و مراکز بهداشت به‌خوبی کار کنند، خاطرنشان کرد: پرستاران ارشد بهداشت جامعه می‌توانند هوم‌کر، آموزش سلامت، بهداشت و حتی تغذیه را داشته باشند هم‌چنین کارشناسان بهداشت عمومی، حرفه‌ای و حتی کارشناسان مامایی می‌توانند در حیطه بهداشت مادر و کودک فعالیت کنند.

وی تربیت کارشناسان مراقبت سلامت را نوعی هم‌پوشانی با این رشته‌ها دانست و گفت: این در حالی است هنوز بسیاری از پرستاران و ماماها بیکار و حتی در صف انتظار طرح هستند.

نائب رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری تهران این هم‌پوشانی را چالش‌برانگیز برشمرد و افزود: با بررسی کوریکولوم آموزشی کارشناسان مراقبت سلامت بخوبی در می‌‌یابید که بسیاری از واحدهای آموزشی با دیگر رشته‌ها هم‌پوشانی دارد.

دکتر صالحی یادآور شد: هم‌اکنون پرستاران ارشد بهداشت جامعه می‌توانند به‌خوبی در خصوص بیماری‌های مزمن نظیر دیابت، قلبی و عروقی آموزش دهند و با مراقبت‌ها پیگیر درمان بیماری باشند.

وی خاطرنشان کرد: ظاهراً این افراد اجازه آی‌وی تراپی و حتی پانسمان را دارند و می‌توانند وارد حیطه دارودرمانی شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.97904s, 19q