پرداخت حق بيمه معلولان به كار گرفته شده در بخش خصوصي از سوي وزارت رفاه

۱۳۹۷/۰۴/۲۷ - ۱۲:۰۶ - کد خبر: 248682
پرداخت حق بيمه معلولان به كار گرفته شده در بخش خصوصي از سوي وزارت رفاه

سلامت نیوز:علي ربيعي، وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي با بيان اينكه سازمان‌هاي دولتي مكلف هستند تا سه درصد معلولان را استخدام كنند، تصريح كرد: در مورد بخش خصوصي نيز حق بيمه معلولان را خودمان پرداخت مي‌كنيم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از اعتماد ،قانون همچنين ساز و كار اجرايي لازم را پيش بيني كرده است و بايد شرايطي را فراهم كنيم كه امكان حركت راحت معلولان در جامعه و فرصت‌هاي برابر براي آنان ايجاد شود. علي ربيعي در مراسم تجليل از دست اندركاران تدوين و تصويب قانون حمايت از حقوق افراد داراي معلوليت گفت: در اين قانون حدود ۳۵ مورد برنامه و اقدام براي پيگيري وجود دارد.

امسال ۲۰۰ ميليارد تومان براي اجراي اوليه اين قانون بودجه تصويب شده است اما از آنجايي كه اين قانون دير به تصويب رسيد نتوانستيم بودجه آن را به طور كامل در سال ۹۷ اجرايي كنيم.

وي با اشاره به اينكه بخش اعظمي از اين قانون نيازمند بودجه مالي نيست، اظهار كرد: بخش بزرگي از اين قانون ايجاد ساز و كار نهادي و حضور معلولان در سياست‌هاي تصميم‌گيري است همچنين سازمان بهزيستي به شوراي برنامه‌ريزي اضافه شده است.

وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي با اشاره به استخدام سه درصدي معلولان گفت: تلاش كرديم تا اين ميزان را از سه درصد به هفت درصد افزايش دهيم اما در نهايت اين ميزان به تصويب رسيد، با اين وجود بنا به گفته رييس‌جمهوري تا پنج درصد نيز آمادگي استخدام معلولان در دستگاه‌هاي مختلف وجود دارد.

در بخش ديگري از اين مراسم انوشيروان محسني بند پي - رييس سازمان بهزيستي كشور- با بيان اينكه استراتژي بهزيستي توجه ويژه به پيشگيري از بروز و شيوع آسيب‌هاي اجتماعي است، گفت: آزمايش ژنتيك براي خانواده‌هاي داراي يك فرزند معلول رايگان شده است.

وي با اشاره به قرار گرفتن سطح سلامت اجتماعي در قانون ششم توسعه اظهاركرد: بر اساس اين قانون تمامي فعاليت‌هاي اثربخش سازمان بهزيستي دو برابر شده است.

براي مثال ظرفيت خدمات اورژانس اجتماعي به دليل اثربخشي آن دو برابر شده است، به طوري‌كه در همه شهرستان‌هاي بالاي ۵۰ هزار نفر يك مركز اورژانس اجتماعي مستقر شده است.

بندپي ادامه داد: با حمايت قوه قضاييه نيز الگوي دادگاه درمان‌مدار نگاه خود را از جرم بودن اعتياد به بيماري بودن آن تغيير داده است. اين طرح در حال حاضر در شش استان در حال اجرا است همچنين با همكاري قوه قضاييه ثبت الكترونيكي طلاق نيز در ۱۱ استان در حال انجام است.

وي با اشاره به اقدامات سازمان بهزيستي در حمايت از سالمندان گفت: مهم‌ترين اقدام اين سازمان برگزاري اجلاس منطقه‌اي سالمندان در ايران با همكاري سازمان‌هاي بين‌المللي اين حوزه بوده است. در پايان اين مراسم كتاب قانون حمايت از حقوق افراد داراي معلوليت رونمايي شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.87673s, 20q