"نیلکوهِ"زخمی، در آتش می‌سوزد

انفجار معدن "کارخانه سیمان پیوند گلستان" جنگل ها را خاکستر کرد

۱۳۹۷/۰۴/۲۷ - ۱۵:۰۸ - کد خبر: 248744
انفجار معدن "کارخانه سیمان پیوند گلستان" جنگل ها را خاکستر کرد

سلامت نیوز-*الهه موسوی: عصر دیروز، انفجار معدن کارخانه "سیمان پیوند گلستان" جنگل‌های نیلکوه را به آتش کشید. در همین حال اخبار رسیده از منطقه آتش می‌گویند که به علت صعب‌العبور بودن منطقه، خاموش کردن آن با ابزارهای موجود در تشکیلات اطفا حریق سازمان‌های متولی بسیار دشوار است و تلاش جنگل بانان، محیط بان‌ها و دیگر امدادگران جنگل برای خاموش کردن آتش، همچنان ادامه دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از اسکان نيوز، جنگل‌های "نیلکوه" در استان گلستان که پیش از این زخم خورده معدن‌کاوی "کارخانه سیمان پیوند گلستان" بودند حالا با انفجار قلب نیلکوه توسط این کارخانه، آتش گرفته‌اند تا آمار آتش‌سوزی‌های جنگل در گلستان، امسال نیز به صدر جدول در کشور برسد. پیش از این مدیرکل منابع طبیعی استان گلستان گفته بود که « در سال 1394به دلیل شرایط خاص جوی، رتبه اول تعداد حریق کشور به استان گلستان اختصاص یافته است.»

ابوطالب قزل‎سفلو در جلسه کارگروه تخصصی مقابله با حریق مدیریت بحران گلستان، تعداد این آتش‌سوزی‌ها را طبق گزارش سازمان جنگل‎ها و مراتع کشور طی سال 94 ، در حدود 332 فقره در جنگل‎های استان عنوان کرده بود.

یک دهه تظلم

"نیلکوه" در حالی با آتش دست به گریبان شده که نزدیک به یک دهه، قربانی برداشت‌های نادرست توسط "کارخانه سیمان پیوند گلستان" است. این نکته‌ای است که بارها از سوی مردم محلی و کنشگران محیط زیست استان و منطقه به آن اعتراض شده و تذکرهای جدی از طرف مسئولان محیط زیست استان گرفته است؛ اما مسئوولان کارخانه سیمان هیچ توجهی به این اعتراض‌ها و تذکرها نکرده و همچنان به تخریب نیلکوه با برداشت مواد اولیه برای کارخانه خود ادامه می‌دهند. آن‌ها می‌گویند برای این کار مجوز دارند و سال‌ها پیش، مسئولان محیط زیست ومنابع طبیعی اجازه چنین برداشتی را به مدت 12 سال به این کارخانه داده‌اند.

با این همه اما فعالان محیط زیست معتقدند که این مجوز، با فشارهای متعدد بر سازمان‌های متولی به دست آمده و پيش از اين و در مرحله مكان يابی گزينه‌های "مراوه تپه"، "چناران" و "پيش كمر" که از سوی متخصصان زمين شناسی پيشنهاد شده بود رد شده است. این مکان‌ها ضمن تاثيرات مثبت اجتماعی - اقتصادی، از آسيب‌های زيست محيطی به مراتب كمتری برخوردار بوده و از كانون سيل گلستان و ساير نواحی اكولوژيك مانند پارك ملی فاصله بيشتری می‌گرفت. اما اصرار صاحبان و سهامداران "كارخانه سيمان پيوند" و مسئولان اجرایی وقت استان بر استقرار آن در دامنه "نيل كوه"، به دليل وجود معادن آهك غنی، منجر به ساخت آن در نقطه مذكور شد.

تخریب نیلکوه و سیلاب

نيل كوه كه يك کوه مرتفع با پوشش گياهی و شامل درختان و درختچه‌های ممرز، بلوط، ازگيل، وليك و سياه تلو است كه در شرايط دشوار اكولوژيك در اين صخره سنگلاخی طی سال‌های پی‌درپی مستقر شده، نقش كاهنده و مقابله گر با جريان سيلابی منطقه را ايفا می‌كند كه استقرار اين كارخانه در آن منطقه و برداشت خاک آن، به طور جدی اين نقش را تضعيف كرده است.

مردم منطقه از دستگاه متولی حفاظت از جنگل‌ها و مراتع و آبخيزداری كشور می‌پرسند که صرف هزينه‌های گزاف از كيسه دولتی در مهار سيل گلستان و ترميم خسارت‌های آن، چند بار ديگر قرار است همراه با تخريب جنگل در نقطه كانون اين سيل، تكرار شود؟!

براساس آمارهای رسمی و تحقيقات انجام يافته، كانون سيل زنجيره ‌ی گلستان كه شهرت جهانی دارد اراضی جنگلی تخريب شده شرق استان در محدوده‌های پارك ملی و شهرستان های كلاله و مينودشت است.

آتش، مهمان جدید

حالا نیلکوه، مهمانی ناخوانده و جدید پیدا کرده است که باز هم عامل پیدایش آن، کارخانه‌ای است که به غلط در قلب کوه‌های ارزشمند منطقه جاخوش کرده است. آتش آمده تا اندک پوشش گیاهی باقی مانده بر قلب زخمی نیلکوه را خاکستر و روزهای سخت و خشک را برای مردمان منطقه طولانی‌تر کند. حالا مردم همجوار با نیلکوه می‌خواهند بدانند تا کی قرار است برای سود یک کارخانه و به نام ایجاد اشتغال برای مردم - که البته آن‌هم غالبا برای نیروهای غیربومی ایجاد شده- سرمایه‌های طبیعی و ذخیره‌های ملی قربانی شده و زندگی و سلامت و محیط زیست مردم تخریب شود.

جنگل‌های نیلکوه ساعت‌هاست که همچنان می سوزد و بالگردی نیز برای خاموش کردن آن وجود ندارد. حالا مثل همیشه باید چشم به آسمان دوخت تا شاید قطره‌های باران، آتش را خاموش کند و نیلکوه، نفس بکشد. آرزویی که در این روزهای گرم و خشک، ممکن است رویایی دست نیافتنی باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16503s, 18q