نگراني برخي كاربران شبكه‌هاي اجتماعي از كمبود مقطعي داروي درمان نوزادان نارس

۱۳۹۷/۰۴/۳۱ - ۱۵:۱۳ - کد خبر: 248888
نگراني برخي كاربران شبكه‌هاي اجتماعي از كمبود مقطعي داروي درمان نوزادان نارس

سلامت نیوز: برخي كاربران شبكه‌هاي اجتماعي از كمياب شدن يكي از داروهاي درمان اختلالات تنفسي نوزادان نارس خبر دادند. اگرچه كه اخبار منتشر شده در شبكه‌هاي اجتماعي حاوي اين اطلاعات اشتباه بود كه روش درماني را به عنوان داروي ناياب معرفي كرده بودند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از اعتماد ،در حالي كه «سورفكتانت تراپي» يكي از روش‌هاي درمان اختلالات تنفسي نوزادان نارس است، مهم‌ترين داروي مورد استفاده در اين روش درماني، داروي «براكتانت» است كه با نام‌هاي تجاري Survanta , Beractant و BLES در ايران موجود است؛ يك داروي وارداتي تزريقي كه براي درمان مشكلات تنفسي نوزادان موسوم به «سندروم زجر تنفسي» در نوزادان نارس كاربرد دارد. ٥ شركت،

وارد‌كننده اين دارو از كشورهاي آلمان، ايتاليا، كانادا و امريكا هستند و اگرچه اين دارو، در زمره داروهاي تك نسخه‌اي نيست اما داروي بيمارستاني است و والدين، بايد اين دارو را از داروخانه‌هاي توزيع داروهاي خاص همچون داروخانه ١٣ آبان تهيه كنند. كاركنان داروخانه‌هاي دو بيمارستان تخصصي كودكان در تهران، كه موجودي داروي براكتانت مدتي است كاهش داشته و والدين بايد پس از ارايه نسخه به داروخانه‌هاي توزيع داروهاي خاص، چند روزي براي تكميل موجودي داروخانه در صف انتظار باشند

اما تاييد هم كردند كه پزشكان معالج مي‌توانند از داروهاي جايگزين و حتي تنفس مصنوعي هم براي جلوگيري از وخامت حال نوزاد تا زمان رسيدن داروي اصلي استفاده كنند. به استناد گزارش رسمي وزارت بهداشت، سالانه حدود يك ميليون و ٥٠٠ هزار نوزاد در كشور متولد مي‌شوند كه كمتر از ١٠ درصد اين تعداد و حدود ١٢٠ هزار نوزاد،

نارس و زودتر از هفته ٣٣ بارداري مادر به دنيا مي‌آيند و مهم‌ترين اختلال برخي نوزادان نارس، گرفتگي ريه در بدو تولد است كه به نام RDS يا زجرتنفسي شناخته مي‌شود و ناشي از تولد زودهنگام نوزاد و كامل نشدن بافت و ساختار ريه است. در حالي كه گزارش‌هاي منتشر شده در صفحات مجازي تاييد مي‌كند كه اختلالات تنفسي نوزادان نارس در زايمان‌هاي طبيعي به مراتب بسيار كمتر از تولدهاي به روش سزارين است.

در حالي كه بنا بر شنيده‌هاي، براي مقابله با تبعات و تاثير منفي اعمال تحريم‌ها از نيمه دوم امسال، توليد برخي داروها از مدتي قبل در دستور كار كارخانه‌هاي داخلي قرار گرفته و در مورد بعضي داروها همچون براكتانت هم به مرحله اجرا رسيده تا به كاهش قيمت نوع خارجي و وارداتي دارو هم منجر شود، روز گذشته عباس زارع‌نژاد،

مشاور وزير بهداشت هم در گفت‌وگو با ايلنا، در واكنش به كمبود احتمالي دارو با اعمال تحريم‌ها گفت: «در حال حاضر كمبود دارو به شكل نرمال وجود دارد، اما در رابطه با آن هشدار داده شده است؛ چراكه تا آبان ماه تحريم‌ها شكل جدي‌تري پيدا مي‌كند و اين به آن معنا است كه ۳ ماه فرصت وجود دارد تا در اين رابطه تمهيدات لازم انديشيده شود. براي تامين دارو بايد ارز تخصيص داده شود، مواد اوليه بايد وارد كشور شود و مديريت و فرآيند در اين سه ماه بايد يك فرآيند جهادي باشد تا توليد را افزايش داده و نگراني در اين خصوص وجود نداشته باشد.

مساله اصلي اين است كه براي دارو نبايد روان مردم را به هخم ريخت، مسوولان بايد حواس خود را جمع كنند و بانك مركزي نيز در اين چند ماه به درستي اوضاع را مديريت كند. وزارت صنعت نيز بايد به درستي عمل كند تا در صورت تشديد شدن تحريم‌ها مشكلي به وجود نيايد، البته فعلا مشكل خاصي وجود ندارد.»

زارع‌نژاد افزود: «جلسات دارو و تجهيزات پزشكي به طور مرتب برگزار شده و اوضاع به طور دقيق رصد مي‌شود، رصد محيطي نيز صورت مي‌گيرد، افرادي از دانشگاه‌هاي پزشكي كل كشور انتخاب شده‌اند و كار آنها اين است كه با نسخه وارد داروخانه‌ها مي‌شوند و قيمت‌ها را چك كرده تا هم قيمت‌ها و هم كمبودها را رصد كنند. اين افراد مرتب گزارش مي‌دهند و كنترل دقيقي انجام مي‌شود كه دقت بالايي دارد، اما در هر صورت ما هشدارها را مي‌دهيم، چرا كه كار اصلي در دست بانك مركزي است، تامين نقدينگي و تخصيص ارز مهم است، اگر بانك مركزي كار خود را به‌درستي انجام بدهد، مشكلي به وجود نخواهد آمد.»

بنا بر شنيده‌هاي، براي مقابله با تبعات و تاثير منفي اعمال تحريم‌ها از نيمه دوم امسال، توليد برخي داروها از مدتي قبل در دستور كار كارخانه‌هاي داخلي قرار گرفته و در مورد بعضي داروها همچون براكتانت هم به مرحله اجرا رسيده تا به كاهش قيمت نوع خارجي و وارداتي دارو هم منجر شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11519s, 19q