محققان دریافتند؛

نقش میکروبیوم های روده مادر در ابتلا کودک به اوتیسم

۱۳۹۷/۰۴/۳۰ - ۱۵:۵۱ - کد خبر: 248935
نقش میکروبیوم های روده مادر در ابتلا کودک به اوتیسم

سلامت نیوز: محققان دریافتند ریسک ابتلا به اختلال اوتیسم در کودکان از طریق میکروبیوم های روده مادر در طول بارداری قابل تعیین است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، براساس یافته های جدید محققان امیدوارند بتوانند با اصلاح رژیم غذایی مادر یا مصرف پروبیوتیک های متداول از ابتلا به اوتیسم در نوزاد پیشگیری کنند. تمامی این شیوه ها به احیاء موازنه سالم در بین میکروارگانیزم های که در روده زندگی می کنند کمک می نمایند.

از اینرو محققان توانستند از این کشف برای پیشگیری از ابتلا به اختلالات عصبی شبه اوتیسم در موش های آزمایشگاهی استفاده کنند.

آنها دریافتند این میکروب ها با مسدودکردن مولکول خاص التهابی تولیدشده از طریق سیستم ایمنی ریسک ابتلا به چنین اختلالاتی را به نصف کاهش می دهند.

به گفته محققان، هدف قراردادن این مولکول موسوم به interleukin-۱۷a می تواند راهکاری احتمالی برای پیشگیری از اوتیسم در افراد باشد. اما در عین حال این روش می تواند به دلیل عوارض جانبی اش بسیار پیچیده باشد.

«جان لوکنز»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «ما تعیین کردیم که میکروبیوم یک عامل تاثیرگذار مهم در تعیین آسیب پذیری در مقابل اختلالات شبه اوتیسم است، از اینرو می تواند یا میکروبیوم مادر را هدف قرار دهد یا این مولکول التهابی IL-۱۷a را.»

وی در ادامه می افزاید: «می توانیم از این مولکول IL-۱۷a به عنوان یک نشانگر برای تشخیص زودهنگام بیماری استفاده کنیم.»

به گفته لوکنز، «میکروبیوم در نحوه واکنش سیستم ایمنی نوزاد به عفونت یا جراحت یا استرس نقش بسیار مهمی دارد. اما میکروبیوم ناسالم در مادر می تواند موجب بروز مشکلاتی شود.»

وی می گوید: «میکروبیوم های ناسالم می تواند نوزاد متولدنشده را بسیار در مقابل اختلالات رشدعصبی آسیب پذیر نماید.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.44516s, 19q