مددکار اجتماعی:

٦٠‌ درصد آسیب‌های اجتماعی از طریق دوستان ایجاد می شود

۱۳۹۷/۰۴/۳۰ - ۱۶:۵۹ - کد خبر: 248975
٦٠‌ درصد آسیب‌های اجتماعی از طریق دوستان ایجاد می شود

سلامت نیوز:یک مددکار اجتماعی، آموزش شیوه‌های فرزندپروری را اساس کار مقابله با اعتیاد دانست، گفت: خانواده‌ها باید نسبت به روابط فرزندان و دوست‌های آنها حساس باشند؛ زیرا ٦٠‌ درصد آسیب‌های اجتماعی در ایران از طریق دوستان ایجاد می‌شود.به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، نازنین عینی افزود: خانواده‌ها باید برای اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر صنعتی و شیمیایی، شیوه‌های فرزندپروری را آموزش ببینند.


به گزارش ستاد مبارزه با مواد مخدر،وی ادامه داد: شیوه‌های فرزندپروری و مهارت‌های زندگی در کشور کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد؛ در حالی که دست‌اندرکاران، مسئولان و خانواده‌ها باید بدانند که این شیوه‌ها بنیان‌های اصلی پیشگیری از گرایش کودکان، نوجوانان و جوانان به سمت مصرف مواد مخدر است.
این مددکار اجتماعی یادآور شد: تعارضات و اختلافات خانوادگی، نگرش‌ها و رفتارهای والدین و پیوند عاطفی ضعیف در خانواده از دیگر موضوعات مهم در گرایش نوجوانان و جوانان به مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی است.


عینی اضافه کرد: شکست تحصیلی، نداشتن احساس تعهد به مدرسه، وجود نداشتن رابطه صمیمانه با اولیای مدرسه، داشتن دوستان مصرف‌کننده مواد، رفتارهای مشکل‌ساز زودهنگام، محله زندگی پر آسیب اجتماعی از دیگر دلایل مهم گرایش به مصرف مواد مخدر است.
وی تصریح کرد: خانواده و مدرسه باید به کودکان و نوجوانان آموزش دهند که در برابر قبول مصرف موادمخدر مقاومت کنند.
عینی خاطرنشان کرد: اگر مقاومت کودکان و نوجوانان در این زمینه بالا برود، نرخ اعتیاد در میان آنها کاهش می یابد اما می‌بینیم که هم خانواده‌ها و هم نهاد‌هایی مانند مدرسه که کودکان و نوجوانان زیاد با آنها سر و کار دارند، در این زمینه کوتاهی کرده‌اند؛ درحالی ‌که به ‌راحتی می‌شود برنامه‌ای مناسب تدوین کرد و مهارت «نه گفتن» را به کودکان و نوجوانان آموخت.


به گفته وی، مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی در نوجوانان و جوانان با مجموعه‌‌ای از آسیب‌ها و مشکلات حوزه سلامت عمومی همچون اختلالات رفتاری و روانی و بیماری‌ها همراه است و شروع مصرف مواد از دوره کودکی و نوجوانی به شدت عوارض اجتماعی ناشی از مصرف مواد را تشدید می کند و مانع شکل‌گیری مهارت‌های لازم برای یک زندگی مولد می‌‌شود.
عینی افزود: بحث اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر با آموزش اساسی به خانواده ها درباره شیوه‌های فرزندپروری تحقق می‌یابد و باید در این زمینه اطلاع رسانی از سوی متولیان امر انجام شود.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.61868s, 19q