تكرار اخبار نااميدكننده از زبان دولتمردان

كفگير تامين اجتماعي به ته ديگ خورد/کل دارایی‌ تأمین اجتماعی، حقوق 5 ماه مستمری بگیران می‌شود

۱۳۹۷/۰۵/۰۱ - ۱۱:۴۶ - کد خبر: 249128
كفگير تامين اجتماعي به ته ديگ خورد/کل دارایی‌ تأمین اجتماعی، حقوق 5 ماه مستمری بگیران می‌شود

سلامت نیوز:سخنان اميدبخش هميشه از زبان دولتمردان شنيده مي‌‌شود اما گويا چندي است كه اميد مسئولان نيز به خاموشي گراييده و صحبت‌هاي ناراحت‌كننده بيشتر از هر زمان ديگري شنيده مي‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ، اين‌بار وزير تعاون،‌كار و رفاه اجتماعي از تحريم‌ها، فقر غذايي و كاهش شديد دارایی‌های تامین اجتماعی سخن گفته است. به گفته او تحریم‌ها که بر فقر غذایی اثر می‌گذارد ممکن است باعث افزایش دو واحدی جامعه فقرا شود؛ چرا که در مطالعات قبلی نرخ فقر تغییر کرده است و ما باید برای امنیت غذا و دادن سبد معیشتی به دهک‌های پایین اقدام کنیم.

ما نیاز داریم با تشکل‌ها و نخبگان جلساتی برگزار کنیم؛ چرا که در اصلاح روش‌ها موثر است. ما به دنبال رفع فقر مطلق و کاهش فقر شدید بوده‌ایم كه با برنامه از بین می‌رود و باید هدفمند رفتار کنیم؛ به این منظور برای یک یا دو دهک برنامه‌ریزي کرده‌ایم و باید تا دهک‌های بعدی به دقت برنامه داشته باشیم، چرا که اگر هدفمند حرکت نکنیم فقر عمیق‌تر می‌شود.

افزایش فقر غذایی ناشی از تحریم

ربیعی با بیان اینکه بی‌عدالتی منطقه‌ای و بازتولید فقر بدون برنامه ایجاد می‌شود،‌گفت: تحقیقی کرده‌ایم که نشان می‌دهد برنامه‌هایی مثل هدفمندی یارانه‌ها، فقر را کوتاه‌مدت برطرف کرده اما در میان‌مدت تشدید مي‌كند چون با برنامه جلو نرفته‌ایم به همین دلیل با کمک نخبگان،‌کمیته امداد، بهزیستی، بسیج مستضعفان و اوقاف که پای کار خواهند آمد، برنامه‌ریزی شده پیش می‌رویم.

برخی از برنامه‌های ما در این زمینه محقق شد اما به تحریم‌ها برخورد کردیم که بر فقر آثار خود را دارد؛ به همین دلیل باید تاب‌آوری اجتماعی را داشته باشیم. در تحریم دور اول مطالعات نشان داد که نرخ فقر در روستاها 10 واحد درصد و در شهری سه واحد درصد تغییر و افزایش داشته است.

وزیر رفاه تامین امنیت غذایی ، حمل و نقل کم‌هزینه و تامین مسکن را از جمله برنامه‌های جدی این وزارتخانه دانست و گفت: امنیت غذایی، مدارک شبانه‌روزی کودکان و مادران باردار دچار سوء تغذیه پوشش داده می‌شود. فقر غذایی ممکن است بر اثر تحریم‌های موجود دو واحد افزایش یابد که برنامه جامعی در نظر گرفته‌ایم و برآورد کرده‌ایم دو هزار و 500 میلیارد تومان در سال هزینه دارد.

تامین غذای فقرا به قیمت روز

وی گفت:‌ سبد غذا تامین می‌کنیم برای افرادی که در اثر این تحریم‌ها و فشارها دچار فقر غذایی می‌شوند و برنامه‌ای داریم که این دهک‌ها غذای خود را به قیمت روز هزینه کنند و خوراک آن‌ها به این صورت دستخوش تحریم نشود.

این برنامه را برای پنج دهک از مردم به طور مستقیم خواهیم داشت و تبعات تحریم را برای دو دهکی که دچار فقر غذایی شدید هستند، ادامه می‌دهیم و به این صورت سبد معیشت و کالاهای اساسی روزمره مردم را به قیمت روز بدون آنکه تحریم‌ها و تغییرات ارز بر آن اثری گذارد به دست‌شان می‌دهیم.

می‌خواستیم این برنامه را به صورت گسترده‌تری اجرا کنیم اما 12 هزار میلیارد تومان بار مالی دارد و این کشش وجود نداشته، پس با حفظ قیمت‌ها و تخصیص 2300 میلیارد، حمایت خود را از دهک‌های در معرض فقر غذایی خواهیم داشت.

تحریم‌ها روح و روان مردم را هدف می‌گیرد

او در ادامه گفت: می‌توانیم در شرایط موجود فرصت‌های اقتصادی خوبی ایجاد کنیم؛ چرا که تحریم‌ها روح و روان مردم را هدف قرار می‌دهد، تحریم‌ها اقتصادی محض نیستند بلکه شورش ذهنی و ناامیدی ایجاد می‌کنند و برای مردم القاي ناتوانی دارند. تاب‌آوری اجتماعی و برنامه‌های توجیهی باید باشد تا از طرفی فرصت‌هایی برای اشتغال و افزایش مقاومت‌ها نیز داشته باشیم.

ربیعی گفت:‌ نمی‌توانیم بگوییم قدرت خرید مردم را بالا برده‌ایم، اما سعی شده از نظر بیمه‌ای و تامین اجتماعی افزایش بیش از تورم را حفظ کنیم.می‌دانیم بازنشستگان و کارگران مشکل دارند و آن را کتمان نمی‌کنیم اما بی‌توجه نیستیم و برنامه‌ها هم به یک‌باره جواب نمی‌دهند.

راهي براي تامين اجتماعي

ربیعی گفت: مشوق‌های بیمه‌ای مانند پوشش بیمه در بسیاری از استان‌ها با دادن حق کارفرما از سوی دولت و برنامه پیشگیری از بیکاری و تثبیت کارگران در کارگاه‌ها و کاهش ریسک شغلی آن‌ها از دیگر برنامه‌های ماست.

بودجه تامین اجتماعی 100 هزار میلیارد تومان است. درگذشته پول درمان در این سازمان هفت هزار میلیارد تومان بار مالی داشت ولي اکنون 26 هزار میلیارد شده، در حالی که در چهار سال پیش دو هزار تخت بیمارستانی داشته اما اکنون 10 هزار و 718 تخت در این مجموعه فعال است. اداره تامین اجتماعی بدون منابع دولتی سخت است.

این سازمان پاک‌دستی داشته و نیروهای خادمی دارد اما متاسفانه گاهی اظهارنظرهایی در موردش می‌شود؛براي مثال می‌گویند ژن‌های خوب در این سازمان قرار دارد و ... در واقع کانال‌های خارجی اعتماد مردم را نشانه گرفته‌اند.

بدهی 18 هزار میلیاردی

بدهي‌ها و به طور كلي بحران صندوق‌‌هاي بازنشستگي و تامين اجتماعي بارها توسط كارشناسان مورد بحث قرار گرفته و به دولت نيزدر اين باره هشدار داده‌اند اما اين مساله به مرور زمان بزرگ‌تر مي‌شود، به طوري كه ربيعي در اين باره مطالبي را بيان كرده است. به گفته ربیعی نيز سازمان تامین اجتماعی در حال حاضر 18 هزار میلیارد تومان بدهی دارد؛ البته ما زمینه گرفتن 20 هزار میلیارد تومان را فراهم کرده‌ایم اما زمان می‌برد تا مسائل بهتر شوند.

این در حالی است که ما به دنبال بهبود معیشت بازنشستگان و افزایش قدرت خرید آن‌ها هستیم. درگذشته دریافتی بازنشسته‌ها 600 هزار تومان بود ولي اکنون به یک میلیون و 300 هزار تومان رسیده، دارایی‌های تامین اجتماعی باید بالا باشد تا جوابگو شود.

کل دارایی‌ تامین اجتماعی حقوق پنج ماه می‌شود

وزیر رفاه گفت: اکنون دارایی‌های تامین اجتماعی کفاف حقوق‌های سال‌های بعد را نمی‌دهد؛ چرا که اگر تمام دارایی آن را بفروشیم حقوق پنج‌ماه مستمری‌بگیران می‌شود؛ در حالی که باید جوابگوی پنج سال باشد.وی در مورد علت این امر گفت:‌منابع و مصارف تامین اجتماعی به‌هم خورده، امید به زندگی افزایش یافته، حقوق بازنشستگان بیشتر شده، پرداخت حقوق بازنشستگی مبنای دو سال آخر شده و از طرفی برخی از قشرها و حمایت‌های اجتماعی با تامین اجتماعی برطرف شده است.

در یک مقطعی تصمیم می‌گیرند تا حق بیمه برخی از گروه‌ها را تامین اجتماعی بدهد و این سخت است چون دولت نتوانسته بدهد باید تامین اجتماعی بدهد و این یعنی از سفره کارگری پرداخت می‌شود. سرمایه‌گذاری کمی در شرکت‌های تابعه تامین اجتماعی انجام شده است. 40 واحد به سهام عدالت، 40 واحد به صندوق‌ها و 20 واحد ظرف هشت سال گذشته فروخته شده است، رد دیون شده و شرکت‌هایی به تامین واگذار شده که سودی نداشته‌اند.براي مثال شرکت رجاء را داده‌اند که پولی نداشته، به همین دلیل صندوق‌ها به جای سرمایه‌گذاری بنگاه‌داری کرده‌اند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.61273s, 19q