عضو انجمن جهانی سکته مغزی مطرح کرد

ذخیره انباری ۳ ماهه برای داروی سکته مغزی

۱۳۹۷/۰۵/۰۲ - ۱۱:۰۴ - کد خبر: 249253
ذخیره انباری ۳ ماهه برای داروی سکته مغزی

سلامت نیوز:عضو انجمن جهانی سکته مغزی با اشاره به اینکه سکته مغزی دومین علت مرگ در کشور است، گفت: در حال حاضر کمبودی در مورد داروی رفع لخته خون ناشی از سکته مغزی نداریم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،احسان شریفی‌پور، متخصص مغز و اعصاب در ارتباط با موضوع سکته مغزی و دارویی که برای رفع لخته ناشی از سکته مغزی به کار می‌رود، اظهار داشت: براساس مطالعات انجام گرفته بروز سکته‌های مغزی جدید در ایران 100 تا 150 هزار مورد در 100 هزار نفر است و این بیماری دومین علت مرگ و میر در کشور و اولین علت ناتوانی به شمار می‌رود.

وی افزود: آمار سکته مغزی در کشور بالا بوده و طی دو سال گذشته با اقدامات مناسبی که صورت گرفته، جایگاه اول خاورمیانه را در موفقیت به درمان سکته مغزی داشته‌ایم. همچنین در 57 بیمارستان دولتی کشور هفت روز هفته به صورت بیست و چهار ساعت خدمات لازم در این زمینه ارائه می‌شود.

عضو انجمن جهانی سکته مغزی ادامه داد: سالانه 2 تا 3 هزار نفر درمان سکته مغزی در کشور صورت می‌گیرد که کل کشورهای خاورمیانه حتی یک چهارم ایران این آمار درمان را ندارند.

شریفی‌پور به زمان طلایی چهار و نیم ساعته درمان سکته مغزی اشاره کرد و گفت: در صورتی که فرد پس از سکته تا این مدت طلایی به بیمارستان‌های مربوطه ارجاع داده شود و آمپول RTPA برای آن تزریق شود، از خطر سکته مغزی در امان خواهد ماند.

عضو کمیته 724 تدوین شناسنامه سکته مغزی بیان داشت: این دارو در کل دنیا توسط یک شرکت آلمانی تولید می‌شود و داروی مورد نیاز برای همه کشورها از جمله ایران را در این زمینه تأمین می‌کند.

وی در مورد اینکه آیا با توجه به نوسانات ارزی پیش آمده و تحریم‌ها مشکلی درباره تأمین این دارو داشته‌ایم یا خیر، اظهار داشت: در حال حاضر ذخیره انباری این دارو تا حدود 3 ماه آینده وجود داشته و کمبودی نداریم که امیدواریم در آینده نیز با مشکلی در این زمینه مواجه نشویم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.25768s, 19q